HACI ÖZKAN'IN AHİLİK HAFTASI ANMASI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HACI ÖZKAN'IN AHİLİK HAFTASI ANMASI
MERSİN AK PARTİ MİLLETVEKİLİ HACI ÖZKAN TBMM DE AHİLİK HAFTASI DOLAYISIYLA GENEL KURULDA KONUŞMA YAPTI.

Sayın Başkan,NDeğerli milletvekilleri,
Gündem dışı şahsım adına söz almış bulunmaktayım. Bu vesileyle ekranları başında bizleri izleyen Mersinli hemşerilerimiz başta olmak üzere, Aziz milletimizi ve Gazi meclisimizi saygıyla selamlıyorum. İzmir’de meydana gelen ve yüreğimizi derinden etkileyen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum.
Ayrıca gece gündüz demeden fedakârlıkla görev yapan arama kurtarma ekiplerimize yürekten teşekkür ediyoruz.
Rabbim, ülkemizi ve milletimizi tüm afetlerden muhafaza eylesin. 1200'lü yıllardan itibaren yeşeren Ahilik, liyakati, emeği, çalışmayı ve disiplini öğretmesinin yanında, paylaşmayı, adil rekabeti, hakkaniyeti, fakir fukarayı gözetmeyi ve kanaati de öğretmiştir.  Bu bakımdan, ülkemizdeki 'sosyal adalet' kültürünün ve 'refah toplumu' anlayışının temelleri Ahilik ile atılmıştır, diyebiliriz.
Türkiye'nin bugün eriştiği gücün arkasında bin yıllık devlet geleneği ve toplumsal tecrübe yatıyor. Esnaf ve sanatkârlarımızın mesleklerini en iyi şekilde icra edebilmeleri, gelişen ve değişen dünya düzeninde varlıklarını en etkin biçimde sürdürebilmeleri, toplumsal refahımız ve huzurumuz açısından son derece önemli ve gereklidir. Devlet politikalarımızı, esnafı destekleyici şekilde yönlendirerek, bu doğrultuda adımlar atıyoruz. Bildiğiniz üzere, esnaflarımıza yönelik iş ve işlemlerin büyük bölümü e-Devlet kapısı ile entegre biçimde çalışan Esnaf Bilgi Sistemimiz üzerinden sağlanmaktadır. Son dönemde yaptığımız yeni yatırımlarla bu sistemimiz altında Coğrafi Bilgi Sistemini de kurduk ve Esnaf Rehberi Mobil Uygulamasını devreye aldık.
Ayrıca, esnaf odalarımızın işlemlerini kolaylaştırıcı ve esnafımıza daha iyi hizmet sağlamalarına yarayacak yeni dijital altyapıları da hayata geçirdik. pandemi şartlarındaki esnafın mali durumlarının desteklenmesi için de devletimiz gerekli tüm kaynaklarını seferber etmiştir. Esnaf ve sanatkârların kooperatif kefaletiyle veya doğrudan Halkbank'tan kullanmış oldukları kredilerin geri ödemeleriyle ilgili olarak, taksitlerini ve Esnafımızın 3 milyar liranın üzerindeki kredisini erteledik. Yine bu dönemde Halkbank tarafından hayata geçirilen 'İşletme Kredisi' kapsamında bugüne kadar 18,1 milyar lira faiz indirimli kredi sağlandı. Ayrıca, önemli bir kolaylık olarak pek çok faaliyet kolundaki işletmelere KDV ve stopaj indirimi sağlanmıştır. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde hükümetimiz, her zaman olduğu gibi içinden geçtiğimiz bu olağanüstü süreçte de esnaf ve sanatkârımızın yanında olmuştur. Hep birlikte, devlet ve millet dayanışması ile aşamayacağımız engel, ulaşamayacağımız hedef yoktur. Ekonomiden dış politikaya, eğitimden sağlığa, enerjiden güvenliğe bütün alanlarda kaydettiğimiz ilerlemeyi, yeni atılımlarla daha yüksek noktalara taşımak için en önemli gücümüz olan birliğimizden, beraberliğimizden asla taviz vermeyeceğimize, aziz milletimizin her bir ferdinin kendi alanında üzerine düşeni hakkıyla yerine getireceğine inancım tamdır. Ticareti doğruluk, dürüstlük ve dayanışma gibi ahlaki meziyetlere dayandırarak yüzyıllar boyunca nice erdemli nesiller yetişmesine, bütün Anadolu'nun bir ve beraber hareket etmesine öncülük eden esnaf ve sanatkârların Piri Ahi Evran Hazretlerini rahmetle anıyorum. Her zaman Esnaf ve Sanatkârın sesine kulak veren ve onlara sahip çıkan, Esnaf ve Sanatkâr camiası ile birlikte olan, Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum. 

Ahilik kültürünü, değerleri ve kurumlarıyla günümüzde de yaşatan küçük büyük tüm esnaf ve sanatkârlarımızın Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı'nı en içten duygularımla tebrik ediyor, işlerinde bereketli kazançlar diliyor, Genel kurulu saygıyla selamlıyorum.


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Pamuk İthalatındaki Artış ve Döviz Kurlarının Pamuk Piyasasına EtkileriÖnceki Haber

Pamuk İthalatındaki Artış ve Döviz Kurla...

Timur Selçuk hayatını kaybettiSonraki Haber

Timur Selçuk hayatını kaybetti

Başka haber bulunmuyor!