Hatimoğulları motokuryelerin çalışma koşulları Meclise taşıdı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hatimoğulları motokuryelerin çalışma koşulları Meclise taşıdı
Motosikletli Kuryeler Derneği, İstanbul'da 9 Ekim'de eylem yaparak pandemi ile yaşadıkları zorlukların arttığını, işverenler tarafından hayatlarına değer verilmediğini, hız puanlama sisteminin trafik kazalarına neden olduğunu açıkladı. HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, konuyu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e cevaplanması istemi ile ilettiği soru önergesi ile Meclise taşıdı.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın, Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanı Vedat Bilgintarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96 ile 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 11.10.2021

Tulay HATIMOĞULLARI ORUÇ

HDP Adana Milletvekili

9 Ekim 2021’de İstanbul Motosikletli Kuryeler Derneği, son dönemde artan trafik kazalarında motosikletli kuryelerin ölümü ve kuryelerin çalışma koşullarındaki zorluklara dikkat çekmek için eylem yapmıştır.Dernek Başkanı Murat Tomris; pandemi ile yaşadıkları zorlukların arttığını, işverenler tarafından hayatlarına değer verilmediğini, hız puanlama sisteminin trafik kazalarına neden olduğu ifade edilmiştir. Hiçbir paketin insan canından daha değerli olmadığına vurgu yapılan açıklamada motokuryelerin canını kasteden zaman kısıtlamalarından vazgeçilmesi gerektiği ifade edilmiştir.

Pandemi döneminde alışveriş ihtiyaçlarının daha çok elektronik ortamlardan sağlanması nedeniyle motorlu kuryelerin iş yükü, normalin üç katına çıkmıştır. Motokuryeler, siparişleri yetiştirme konusunda sürekli işveren ve müşteri baskısı yaşamaktadır. Pandeminin başından bu yana trafik kazalarında 200’ün üstünde motokurye hayatını kaybetmiştir. Bu nedenle, motorlu kuryelerin iş ve can güvenliğinin sağlanması için kuryelere dayatılan süre kısıtlaması uygulaması kaldırılmalıdır.

Bu bağlamda;

1.Motokuryeler için meslek tanımı yapılması Bakanlığınızca planlanmakta mıdır?

2.Bakanlığınızın motorlu kuryelerin çalışma koşullarının düzenlenmesi ve denetlenmesi adına çalışmaları var mıdır?

3.Motokuryelerin koruyucu ekipman kullanmasını sağlayacak/zorunlu kılacak düzenlemeler ve denetlemeler tarafınızca yapılmakta mıdır?

4.Pandeminin başladığı günden bugüne trafik kazalarında kaç tane motokuryehayatını kaybetmiştir?

5.Siparişlerin teslim sürelerine ilişkin herhangi bir çalışmanız var mıdır?

6.Motorlu kuryelerin talep ettiği zaman kısıtlamalarınınkaldırılması sağlanacak mıdır?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BAŞKENT ‘DRİFT VE OTOMOBİL FESTİVALİ’NE EV SAHİPLİĞİ YAPTIÖnceki Haber

BAŞKENT ‘DRİFT VE OTOMOBİL FESTİVALİ’NE...

ŞAHİN: OKULLAR PATLAMAYA HAZIR BOMBA GİBİ !Sonraki Haber

ŞAHİN: OKULLAR PATLAMAYA HAZIR BOMBA GİB...

Başka haber bulunmuyor!