Hatimoğulları'ndan Madımak Katliamı failleri hakkında Soru Önergesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hatimoğulları'ndan Madımak Katliamı failleri hakkında Soru Önergesi
Hatimoğulları'ndan Madımak Katliamı failleri hakkında Soru Önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylutarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Tulay Hatımoğulları Oruç - Adana Milletvekili

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli’nde bulunan 33 can yakılarak katledilmiştir. Katliamcı güruh tarafından haftalar öncesinden‘ katliam’ çağrıları yapılmasına rağmen, güvenlik güçlerince gerekli hiçbir tedbir alınmamıştır. Katliamın ardından ise adeta “adalet katliamı” yaşanmıştır. Haklarında dava açılan sanıkların bir kısmı hiç bulunamamış, bu sanıkların bazılarının Sivas’tan hiç ayrılmadan yaşamlarına devam edebildikleri anlaşılmış, bir kısmı ise arama kararlarına rağmen yurt dışına çıkabilmiştir. Şu anda dokuz firari sanık Almanya’da yaşamanı sürdürebilmektedir. Sivas Katliamının sanıklarından Ahmet Turan Kılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yaşı ve sağlık sorunları gerekçesiyle affedilmiştir. En sonunda dava zaman aşımından düşürülmüştür. Oysa insanlık suçunun zaman aşımı olamaz; 27 yıldır süren adalet arayışı / mücadeles iancak bu insanlık suçunu işleyenlerin bir an once yargılanması ve cezalandırılması ile sonuç alabilecektir.

Sivas katliamı sanıklarından kırmızı bültenle aranan Vahit Kaynar, 2011 yılında Polonya sınırında yakalanmış ancak 40 gün yasal sure dolana kadar Türkiye’den iadesi istenmediği için serbest bırakılmıştır. Ayrıca Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) adına Sivas davasını takip eden Avukat Mahmut Erdem Sivas Katliamı’nın yakalanamayan firari baş sanığı Murat Sonkur'un nerede yaşadığının tespit edilmesine rağmen, 2017 yılından beri Türkiye tarafından kesinlikle iade talebinde bulunulmadığının Alman makamlarınca kendilerine bildirildiğini iletmiştir. 

Bu bağlamda;

 1. Firari faillerden en az birine Alman vatandaşlığı verildiği, Almanya’da güvenli oturum status kazandırıldığı bilgisine ulaşılmıştır. Sivas Katliamı failleri Almanya’da kendileri için doğabilecek hukuksal sonuçlara karşı korunmaktamıdır?
 2. Adresi araştırma sonucu ortaya çıkarılıp savcılığa iletilen fail Murat Sonkur, her seferinde, yeni adresi bilinmeyecek şekilde –birgün içerisinde- bir başka adrese taşınmış ve bu prosedür bir ay içerisinde toplam beş kez tekrarlanmıştır. Bu şahıs devlet kurumları tarafındanmı korunmaktadır?
 3. Federal Hükümet’e Sivas Katliamı faillerine ilişkin yöneltilen sorulara “Federal Hükümetin elinde bu konuda bilgi bulunmamaktadır” cevabı verilmiştir. Türkiye’nin Almanya’da yaşadığı belirlenen 9 Sivas Katliamı sanığı hakkındaki bilgileri nedir? Bu failler nasıl yurt dışına çıkabilmiştir ve Almanya’da yaşamlarını sürdürebilmektedirler?
 4. Firari Sivas Katliamı faillerinin Türkiye’ye iadesi neden istenmemiştir?
 5. İlgili Bakanlıklar ile birlikte Sivas Katliamı sanıklarının yargılanması için gerekli girişimler neden bugüne kadar yapılmamıştır?
 6. Sivas Katliamı sanıkları neden insanlık suçu kapsamında yargılanmamıştır?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Müzeyyen Şevkin: Oy, moy yok size diyenler de FETÖ’cü yapıldı, pes doğrusu!Önceki Haber

Müzeyyen Şevkin: Oy, moy yok size diyenl...

"Yasa değişiklikleri 'tek adam' anlayışıyla yapılıyor"Sonraki Haber

"Yasa değişiklikleri 'tek adam' anlayışı...

Başka haber bulunmuyor!