HDP Mersin il örgütü açıklama yaptı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HDP Mersin il örgütü açıklama yaptı
HDP li 5 Belediyeye kayyum atanması ile ilgili HDP Mersin il örgütü açıklama yaptı

Salgın Gölgesinde Kayyım Gaspı ile Kürtlere “Darbe Hukuku” Uygulanıyor

Bugün sabah erken saatlerde Batman, Silvan, Ergani, Lice ve Eğil belediye binalarımız abluka altına alınıp, aranmaya başlanmıştır. Evlere yapılan operasyonlar sonucunda; Batman Belediye Eş Başkanlarımız Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, Silvan Belediye Eş Başkanımız Naşide Toprak, Ergani Belediye Eş Başkanımız Ahmet Kaya, Eğil Belediye Eş Başkanımız Mustafa Akkul, yerine kayyım atanan Yenişehir Belediye Eş Başkanımız Belgin Diken, Batman Belediye Başkan Yardımcılarımız Şehriban Aydın ve Salih Çetinkaya, Batman belediye meclisi eş sözcüleri Şükran Çelebi ve Recep Yargı gözaltına alınmışlardır.

Partimiz halk sağlığını önceleyerek Newroz mitinglerini dahi iptal etmişken, belediyelerimizin halk sağlığını savunmak adına Koronavirüsüne karşı etkili çalışmaları, halkın mağdur olmaması için su faturalarının ertelenmesi gibi somut ve tüm kamuoyunun teveccühünü kazanan uygulamaları ortadayken, halk iradesini hedef alan, partimize yönelik girişilen bu yeni siyasi soykırımı kabul etmiyoruz.

Tüm dünyanın salgın hastalıkla mücadele ettiği şu zorlu günlerde dahi Kürtlere düşmanlığını göstermekten çekinmeyen bu alçakça girişimi nefretle reddediyoruz.

Demokrasi sağlığını tehdit eden bu zorba iktidar, halk sağlığını tehdit eden Koronavirüsünden bir farkının olmadığını dünyaya kanıtlamıştır.

İktidarın görevi halk iradesine el koymak değil, halk sağlığını korumaktır. Bütün dünya halk sağlığını savunmak için salgın hastalıkla savaşırken, bu iktidar salgını fırsata çevirip demokrasiyle, halkla, HDP ve Kürt halkının kazanımları ile düşmanca savaşmaya devam ediyor. Salgın gölgesinde kayyım gaspı ile Kürtlere “Darbe Hukuku” uygulanıyor.

Tüm dünya virüse karşı laboratuvarlarda aşılar geliştirmeye çalışırken, bu iktidar laboratuvarlarında Kürt halkının iradesini boğacak aşağılık yöntemler üzerinde çalışmaktadır.

Salgına karşı almadıkları önlemleri, kamuoyundan gizledikleri gerçekleri Kürtlere ve seçilmişlerine nefret kusarak, acele imar yasaları çıkararak, sermayeye önlemler alıp, halkı, işçi ve emekçileri ölüme terk ederek kapatmaya çalışıyor. Halk iradesini boğmaya çalışanlar, kendi nefretlerinde boğulacaktır.

İktidar bu kirli politikalarının hesabını er ya da geç verecektir.

İktidarda vücut bulan faşizm virüsünü halklarımızın dayanışması ve özgürlük mücadelesine olan inancıyla hep birlikte yok edeceğiz.

Bu temelde;

 • Başta halklarımız olmak üzere bütün partililerimize bugünden itibaren her gün saat 20.00’da evlerinin pencere ve balkonlarına çıkıp kayyımı sloganlarla protesto edip gürültü eylemine başlamaya, araçlardan korna çalarak tepki göstermeye,
 • Salgın sürecinde işçi ve emekçileri bir kez daha görmezden gelen, halk iradesini hiçe sayan, insanlık için virüs kadar tehlikeli olan AKP iktidarına karşı ortak mücadeleyi büyütmeye, bütün emek ve demokrasi güçlerinin de bu eyleme güç katmaya çağırıyoruz.

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
127 kişi daha hayatını kaybetti, toplam 1812 kişi öldüÖnceki Haber

127 kişi daha hayatını kaybetti, toplam...

Otogar sektörü durma noktasına geldi…Sonraki Haber

Otogar sektörü durma noktasına geldi…

Başka haber bulunmuyor!