Helal Akreditasyon Kurumu(HAK) Kurulduğundan Beri Bütçeden 21 Milyon TL Harcama Yaptı,

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Helal Akreditasyon Kurumu(HAK) Kurulduğundan Beri Bütçeden 21 Milyon TL Harcama Yaptı,
Helal Akreditasyon Kurumu(HAK) Kurulduğundan Beri Bütçeden 21 Milyon TL Harcama Yaptı, Aynı Süreçte Gelirleri 1 Milyon Lirada Kaldı

CHP Ankara Milletvekili Levent GÖK 15 Şubat 2022 tarihinde Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Helal Akreditasyon Kurumu’nun(HAK) kuruluşundan itibaren gelirlerinin giderlerini karşılayamaz durumda olduğuna dikkat çekmiş, bütçeden ayrılan milyonlarca liralık ödeneğe rağmen Kurum’un beklentilerin oldukça altında bir performans gösterdiğini ifade etmiştir. HAK’ın kuruluşundan itibaren yaptığı harcama ve gelir kalemlerine ilişkin sorular yönelten GÖK, Kurum’un gelecek stratejilerinin açıklanmasını talep etmiştir.

26 Ağustos 2022 tarihinde önergeyi yanıtlayan Bakanlık HAK’a kurulduğu günden 2022 yılı başına kadar 29 milyon 247 bin lira ödenek ayrıldığını açıklamış, söz konusu ödeneğin 21 milyon lirasının kullanıldığını belirtmiştir. Söz konusu ödeneğin fiziki altyapı ve bilişim altyapısı kurulması ve personel eğitimi için harcandığı açıklanırken HAK’ın görev alanında yalnızca iki adet kiralık araç bulunduğu bildirilmiştir. Kuruluşundan bu yana HAK’ın toplam gelirinin 1 milyon lira düzeyinde olduğunu belirten Bakanlık akreditasyonun kâr amacı gütmeyen bir kamu hizmeti olduğunu savunmakta ve kurumun önemli bir itibar kaynağı olduğunu iddia etmektedir.

Akreditasyonun kâr amacı gütmeyen bir hizmet olduğu bütün kamuoyunca bilinmektedir ancak kuruluş kanunu 2017 yılında yayınlanan bir kurumun 5 yılda 21 milyon lirayı aşkın harcama yapmasına karşın gelirlerinin giderin yalnızca yüzde 5 ‘ine denk düşmesi, Kurum’un gelir-gider dengesinin yakınından dahi geçmiyor olması kamuoyu vicdanını rahatsız etmektedir. Sağlık, gıda ve yem alanında faaliyet gösteren çok sayıda kamu kurumunu zarar ettikleri gerekçesiyle kapatan AKP zihniyeti HAK’ın 5 yılda buharlaştırdığı 21 milyon lirayı görmezden gelmektedir. Konuya ilişkin verdiğim soru önergesi ve cevabı değerlendirmeniz dileğiyle ektedir. 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gürer: “Şekerde karakış geliyor”Önceki Haber

Gürer: “Şekerde karakış geliyor”

MHP’Lİ SİLİFKE BELEDİYESİNİN 2021-22 DEKİ BAZI ALIMLARI TOPLAMI: 66.940.701 TRYSonraki Haber

MHP’Lİ SİLİFKE BELEDİYESİNİN 2021-22 DEK...

Başka haber bulunmuyor!