İLAÇ BORCU TBMM'DE

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İLAÇ BORCU TBMM'DE
HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Türkiye’deki devlet hastanelerinin yabancı ilaç şirketlerine olan borcunu meclis gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktayınyanıtlamasıiçin soru önergesi verdi.

“ABD`nin Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ile ABD Ticaret Odası tarafından düzenlenen 38’inci Amerikan-Türk Konferansı’nda Türkiye'deki devlet hastanelerinin yabancı ilaç şirketlerine borcunun bir yıl içinde 230 milyon dolardan 2,3 milyar dolara çıktığını söyledi. Bundan ötürü Türkiye'nin ABD'li ilaç şirketlerine borcunu ödememesi durumunda şirketlerin Türkiye'ye ilaç satmayı durdurabileceğini açıkladı. Bunun yanında geçtiğimiz yıl ABD Ticaret Bakanı WilburRoss'un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile görüşmesinde bu sorunun çözüleceğine dair söz verildiğini aktaran Satterfield, Türkiye'nin ilaç şirketlerini bazı alacaklarından vazgeçmeye ikna etmeye çalıştığını söyledi. Bir yıl sonra ABD’li şirketlerden borç indirimi talep edildiğini söyleyen Satterfield, borçların ödenmemesinin ya da ödemelerin eksik yapılmasının sonuçları olacağını kaydetti. Uluslararası sağlık kuruluşlarının, Türkiye’deki hastanelerin kendilerine borçlu olduğunu ve 2,3 milyar dolarlık borcu geri almak için görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Satterfield, “Şirketler Türkiye piyasasından ayrılmayı ya da Türkiye riskini azaltmayı değerlendirecek.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.” denilen önergede şu sorular soruldu:

1.         Türkiye'deki devlet hastanelerinin hem ABD’li şirketlere hem de diğer yabancı ülkelerin ilaç şirketlerine toplamda ne kadar borcu vardır?

2.         Son bir yıl içinde Türkiye’nin yabancı şirketlere ilaç borçları hangi oranda artmıştır?

3.         İlaç alımları nasıl yapılmaktadır?

4.         İlaçların mahiyetine göre vade tarihi nasıl belirlenmektedir?

5.         Türkiye, ABD Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield’ın iddia ettiği borçları ödeme konusunda nasıl bir çözüm aramaktadır?

6.         Türkiye, bahsi geçen borçlar ödenmediği taktirde ve şirketlerin pandemi sürecinde piyasadan çekilmesi durumunda; hastaların ilaçsız kalma riskine karşı hangi tedbirleri almayı düşünmektedir?


 • 1
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
MART AYINDA İLK GÜNDEN SAHTE MASKE VE DEZENFEKTAN İÇİN UYARDIK DİKKATE ALAN OLMADIÖnceki Haber

MART AYINDA İLK GÜNDEN SAHTE MASKE VE DE...

EKONOMİMİZDE KORONA ALARMI, E TİCARETE ÇOK DİKKAT EDİNSonraki Haber

EKONOMİMİZDE KORONA ALARMI, E TİCARETE Ç...

Başka haber bulunmuyor!