İŞÇİYE KAHVALTI İÇİN YASAL DÜZENLEME GEREKİYORMUŞ!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İŞÇİYE KAHVALTI İÇİN YASAL DÜZENLEME GEREKİYORMUŞ!
TAŞERON İŞÇİYE KAHVALTIYA YASAL ENGEL VARMIŞ!CHP’li Tanal’ın gündeme getirdiği TİGEM’de taşeron işçiye kahvaltı verilmediği iddiası, Bakan Bekir Pakdemirli tarafından doğrulandı. Pakdemirli, taşeron işçilerin kadrolular gibi kahvaltı hizmetinden yararlanması için yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

CHP’li Tanal, “İşçiler zaten karın tokluğuna çalıştırılıyor. İnsani bir ihtiyacın yasal düzenlemesi mi olur” diyerek tepkisini dile getirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nde kadrolu işçilere kahvaltı verilirken, kadrolu işçilerle aynı otobüsle mesaiye giden taşeron işçilerin ise kahvaltı öğününden mahrum bırakıldığı iddiasını soru önergesi yoluyla TBMM gündemine taşımıştı.

Tanal’ın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi yönelttiği soru önergesi, basında “Kemal Sunal filmi gerçek oldu: TİGEM’de kadrolu yiyor, taşeron bakıyor” başlığıyla yer almıştı.

CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın önergesine cevap veren Bakan Bekir Pakdemirli, TİGEM Ceylanpınar İşletmesi’nde taşeron işçilere kahvaltı verilmediği iddiasını doğruladı.
Pakdemirli, taşeron işçilerin kahvaltı hizmetinden yararlanabilmesi için yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu belirtti.
CEYLANPINAR TİGEM’DE 2 BİN 200 TAŞERON İŞÇİ VAR

CHP İstanbul Milletvekili Tanal’ın sorularını yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakanlığın ilgili kuruluşu TİGEM Ceylanpınar Tarım İşletmesi’nde memur ve sözleşmeli statüde 185 personel, daimi ve geçici işçi statüsünde 711 kadrolu işçi personel olmak üzere toplam 896 çalışanın bulunduğunu aktardı.

Pakdemirli, TİGEM Ceylanpınar Tarım İşletmesi’nde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi 10 çalışan ve 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabi sözleşmeli statüde 175 personelin istihdam edildiğini bildirdi.
Bakan Pakdemirli, bu personellere sosyal sigorta, kesenek ödemeleri ve emeklilik bakımından kapatılan Emekli Sandığı hükümleri uygulandığını belirtirken, “İşletmede dışarıdan hizmet alımı yoluyla taşeron işçi çalıştırılmakta olup, yıl içinde alınan hizmet alımları dikkate alındığında aylık ortalama 2.200 hizmet alım işçisi istihdam edilmektedir” bilgisini verdi.

TİGEM Ceylanpmar Tarım İşletmesi’nde çalışan işçilere yürürlükte bulunan Toplu İş Sözleşmesi gereği sabah kahvaltısı verildiğini söyleyen Pakdemirli, ayrıca, hizmet alımı yolu ile çalışan taşeron işçilerin 4857 sayılı İş Kanunu'na tabi çalıştığını, bu işçilere hizmet alım sözleşme ve şartnameleri gereği bir öğün yemeğin ücretsiz olarak verildiğini belirtti.

YASAL DÜZENLEME OLMASI HALİNDE KAHVALTI VERİLECEKMİŞ!
Bakan Pakdemirli şöyle devam etti: “TİGEM Ceylanpınar Tarım İşletmesi’nde çalışan daimi ve geçici işçilere Toplu İş Sözleşmesi gereği kahvaltı verilmekte olup, hizmet alım işçilerinin ise her türlü iş ve işlemlerinden yüklenici firmalar sorumludur. Mevzuatta yer almayan herhangi bir ödeme ya da sosyal yardımdan TİGEM tarafından insiyatif kullanılarak çalışanların faydalandırılması mümkün olmamakla birlikte, ancak yasal düzenleme olması halinde yüklenici işçilerine kahvaltı verilmesi mümkün olabilecektir.”

TANAL: İNSANİ İHTİYACIN YASAL DÜZENLEMESİ Mİ OLUR?

Bakan Pakdemirli’nin taşeron işçiye kahvaltı için yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu yönündeki açıklamasına tepki gösteren CHP’li Mahmut Tanal, “Biri yer biri bakar, kıyamet ondan kopar’ diye bir atasözümüz var. TİGEM Ceylanpınar İşletmesi’nin kadrolu işçileri, personeli kahvaltı yaparken, kurumda taşeron statüsünde çalıştırılan işçiler ise kenarda seyirci konumuna düşürülüyor. Temel, insani bir ihtiyacın yasal düzenlemesi mi olur? Zaten dayıbaşıların insafına terk edilen taşeron işçiler, mevsimlik tarım işçileri karın tokluğuna çalıştırılıyor. Bari kahvaltı verirken kadrolu işçiden ayırmayın. Gerekli zemini hazırlamak zor olmasa gerek. Emekçiler hem düşük ücret alacak hem de kahvaltı hizmetinden mahrum kalacak. Bu kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gazetecilerin haber kaynağını ve eriştiği belgeleri koruması, yasal bir hakÖnceki Haber

Gazetecilerin haber kaynağını ve eriştiğ...

Murat Emir'den skandal iddia Bakan Yardımcısı Şubat'ta vaka bildirimi yapmışSonraki Haber

Murat Emir'den skandal iddia Bakan Yardı...

Başka haber bulunmuyor!