İŞTE BELGELERİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İŞTE BELGELERİ
Sağlık müdürü ve başhekimin “gerçek dışı, yalan’ dediği skandalın belgelerini açıklıyoruz:

Ali Ekber ŞEN / MERSİN(TANIK HABER)    Bir süre önce kamusal alanda oğlu için verdiği düğün yemeğiyle gündeme gelen İl Sağlık Müdürü Dr.Sinan Bahçacı ile Mersin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr.Bahar Aydınlı’nın, Tanıkhaber’in ortaya çıkardığı “Musluklardan zatürre akmış’ başlıklı haberimizin gerçeği yansıtmadığını öne sürerek yaptıkları açıklama doğru çıkmadı. İl Sağlık Müdürü haberi yalanlayarak hukuki süreç başlatıldığını açıklarken, Başhekim Doç.Dr.Aydınlı ise sadece 2017’de alınan iki numunede enfeksiyon çıktığını belirti. Ancak, 2018 ve 2019’da ki analizlerde de bakteri çıktığını göz ardı etti. Komite Başkanı Dr.İsmet Bayındır’ın, başhekimliğe gönderdiği resmi yazıda ise 2018 ve 2019’da da Lejyoner hastalığı bakterisinin ürediği, gerekli önlemler alınmasına da dikkat çekildiği belirlendi.

2020’Yİ GÖSTERİP ÖNLEM ALINDIĞINI SÖYLEDİ

Başhekim Aydınlı, konu ile ilgili 3 ajansa açıklamalarda bulundu. Aydınlı, 2020’de yapılan analiz sonuçlarını göstererek yaptığı açıklamada, söz konusu olayın 2017 yılında gerçekleştiğini, ardından gerekli çalışmaların yapılarak dekontaminasyon işlemlerinin titizlikle uygulandığını söyledi. Alınan tedbirler ve takipler neticesinde ilerleyen dönemlerde yapılan kontrollerde hastalığa yönelik herhangi bir bulguya rastlanılmadığını vurgulayan Aydın, şunları söyledi: “En son 2020 Ocak ve Temmuz aylarında yapılan kontrollerde halk arasında ‘lejyoner hastalığı’ olarak bilinen ‘legionella pneumophilla’ mikroorganizması tespit edilmemiştir. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı yönetmeliği gereği tüm hastanelerde enfeksiyon kontrol komitesi bulunmaktadır. 23 Kasım 2017 tarihinde Mersin Şehir Hastanesinde 60 noktadan alınan numunelerden ikisi pozitif çıkmıştır. Bunun üzerine hastane enfeksiyon kontrol komitesi ilgili yönetmelik kapsamında çalışmalar yapmıştır. Bunun sonucunda yukarıda da belirtildiği gibi 2020 yılı içinde Ocak ve Temmuz aylarında alınan son numunelerde legionella üremesi olmadığı tespit edilmiştir.”

İŞTE O BELGE

Doç.Dr.Aydınlı, sadece 2017’de alınan iki numunede bakteri çıktığını belirtirken, Komite Başkanı Dr.İsmet Bayındır’ın, başhekimliğe gönderdiği resmi yazıda, 2018 ve 2019’da da Lejyoner bakterisinin çıktığı, gerekli önlemlerin alınmadığının yazılması dikkat çekti.
İşte o belgede yazılanlar:
“Lejyoner Hastalıkları Usul ve Esaslar kapsamında hastanemiz su sisteminden 13.06.2019 tarihinde alınan lejyonella su numunelerine ait analiz raporuna göre bazı numunelerde üreme olduğu bildirilmiştir. 13.06.2019 tarihinde alınan numunelerden 2 tanesinde 13-02B-3 Yoğun bakım katı, 11-03C-2 Yoğun bakım katı. Legionella üremesi tespit edilmiş olup 22.11.2018 tarihinde yapılan analizde de aynı noktalarda üreme olduğu dikkat çekmektedir. Su sisteminde lejyonella üremesi hastanede görülen ilk vaka olmayıp hastane açıldığı günden itibaren alınan su numunelerinde üreme tespit edilmektedir. Her kontrolde üreme olması 13.12.2018 tarihli yazımızda da belirttiğimiz gibi Lejyoner Hastalığı Kontrol Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmeliğinin ‘Su Sistemlerinin Temizlenmesi ve Dekontaminasyonu uygulamalarında aksaklıklar olduğunu düşündürmektedir. Lejyoner hastalığı kontrolü adıma alınmış olan kararlara. “Lejyoner Hastalığı Kontrol Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmeliğe göre harfiyen uyulması, yapılan dekontaminasyon yöntemlerine ait ayrıntılı kayıt ve raporların enfeksiyon Kontrol Komitesine iletilmesi hususunda gereğini bilgilerinize arz ederim.”

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATTI

Öte yandan bir süre önce kamusal alanda oğlu için düğün yemeği düzenlemesiyle gündeme gelen İl Sağlık Müdürü Dr.Sinan Bahçacı’da ‘Şehir Hastanesinin musluklarından ölümcül akciğer mikrobu akıyor’ başlıklı haberin gerçeği yansıtmadığını, somut belgeye dayanmayan ve mesnetsiz iddialar içerdiğini açıkladı. Bahçacı, söz konusu haberle ilgili hukuki süreci başlattıklarını getirirken, belgeler ise bunu çürütüyor.

SORU ÖNERGESİ VERİLMİŞTİ
Türkiye’nin ilk şehir hastanesi olan Mersin Şehir Hastanesi’ndeki, zatürre akciğer enfeksiyonu mikrobunun, yoğun bakım ünitelerindeki su şebekesinde ürediği haberinin Tanık Haber’de yayınlanmasının ardından, Meclis gündemine de taşınmıştı. CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Sağlık Bakanlığı’na yönelttiği önerge sonrasında, “Bu konunun ihmal edilmesi kabul edilemez ve sorumlular muhakkak hesap vermelidir” şeklinde konuşarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle meclise soru önergesi vermişti.

Bir süre önce kamusal alanda oğlu için verdiği düğün yemeğiyle gündeme gelen İl Sağlık Müdürü Dr.Sinan Bahçacı ile Mersin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr.Bahar Aydınlı’nın, Tanıkhaber’in ortaya çıkardığı “Musluklardan zatürre akmış’ başlıklı haberimizin gerçeği yansıtmadığını öne sürerek yaptıkları açıklama doğru çıkmadı. İl Sağlık Müdürü haberi yalanlarken, Başhekim Doç.Dr.Aydınlı ise 2017’de alınan iki numunede enfeksiyon çıktığını doğruladı ancak 2018 ve 2019’da Komite Başkanı Dr.İsmet Bayındır’ın, başhekimliğe gönderdiği resmi yazıda ise 2018 ve 2019’da da Lejyoner hastalığı mikrobunun çıktığı, gerekli önlemler alınmadığına dikkat çekildi.

ÖNLEMLERİ ALIN

Enfeksiyon Komitesi Başkanı Dr.Ali Kutta Çelik’in başhekimliğe gönderdiği resmi yazısında, 23.11.2017’de TI-BI Akümülasyon tank çıkışı 02 den alınan su numunesinde T2-03A-01 lavabo musluğunda üreme olduğu bildirildi. Konu ile ilgili yapılan iki ayrı toplantıda ise alınan kararların tam uygulanmadığının tespit edildiği vurgulandı. Yazıda alınması gereken önlemler de 7 madde halinde sıralanarak önlemlerin harfiyen yerine getirilmesi istendi.

YENİ DOĞAN YOĞUN BAKIMDA ÜREME VAR

Komitece 08.07.2019’da hastanenin 15 noktasından numune alındı. Numunelerin Adana İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda yapılan su sürüntü numunelerinin yapılan analiziyle ilgili 18.07.2019’da rapor düzenlendi. Düzenlenen raporda T3-02B-3 yoğun bakım katında üreme olduğu yazıldı.

DAHİLİYE YOĞUN BAKIMDA ÜREME VAR

Komitece 08.07.2019’da hastanenin yine 15 noktasından numune alındı. Numunelerin Adana İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda yapılan su sürüntü numunelerinin yapılan analiziyle ilgili 18.07.2019’da ikinci bir rapor düzenlendi. Düzenlenen raporda bu kez T1-03C-2 Dahiliye yoğun bakım katında üreme olduğu raporlandı.

BAŞHEKİMLİĞE YAZI GÖNDERİLDİ

Komite Başkanı Dr.İsmet Bayındır’ın, başhekimliğe gönderdiği resmi yazıda, 2018 ve 2019’da da Lejyoner hastalığı mikrobunun çıktığı, gerekli önlemlerin alınmadığına dikkat çekilerek, “Lejyoner Hastalıkları Usul ve Esaslar kapsamında hastanemiz su sisteminden 13.06.2019 tarihinde alınan lejyonella su numunelerine ait analiz raporuna göre bazı numunelerde üreme olduğu bildirilmiştir. 13.06.2019 tarihinde alınan numunelerden 2 tanesinde 13-02B-3 Yoğun bakım katı, 11-03C-2 Yoğun bakım katı. Legionella üremesi tespit edilmiş olup 22.11.2018 tarihinde yapılan analizde de aynı noktalarda üreme olduğu dikkat çekmektedir” ifadelerine yer verildi.

haber ve kaynak: https://www.tanikhaber.com/iste-belgeleri/

AYNI HABER SİTESİNİN GÜNLÜK YAYINLANAN GAZETESİNDEKİ GÖRÜNTÜ AŞAĞIDA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
0Önceki Haber

0

0Sonraki Haber

0

Başka haber bulunmuyor!