İYİ PARTİLİ BEHİÇ ÇELİK BALIK ÇİFTLİKLERİ İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ VERDİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İYİ PARTİLİ BEHİÇ ÇELİK BALIK ÇİFTLİKLERİ İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ VERDİ
İYİ PARTİLİ BEHİÇ ÇELİK BALIK ÇİFTLİKLERİ İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ VERDİİŞTE O ÖNERGENİN TAM METNİ:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat KURUM tarafından 1982 Anayasası’nın 98/5. fıkrası ve T.B.M.M. İçtüzüğü ’nün 99. Maddesi gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 10.02.2020

 Behiç ÇELİK 

 Mersin Milletvekili

Bilindiği üzere Mersin ilimizin Mersin Merkez-Anamur arasındaki sahil şeridine farklı şirketler tarafından balık çiftlikleri kurulmak istenmektedir.  Bu alanlar turizm bölgeleri ve 1. derece doğal ve arkeolojik sit alanları olarak ilan edilmiştir. Balık çiftliklerinde kullanılan GDO’lu yemler ve ölü balıkların balık yeminde kullanılması insan sağlığına olumsuz etki edecektir. Üretim esnasında tonlarca yem ve balık dışkısı denize karışacak, Bozyazı ve Aydıncık’ta kurulacak çiftliklerden bırakılacak atıklarda hesaba katıldığında ortaya korkunç bir deniz kirliliği çıkacaktır.  Kıyılara oldukça yakın deniz alanlarında kurulacak balık çiftlikleri insan sağlığını tehdit etmekle kalmayıp ülkemizin en önemli turizm potansiyeline sahip Mersin İlimizin sahillerinin ve denizinin ekosistemini bozacak ve mavi bayraklı kıyılarımızı olumsuz etkileyecektir. Daha vahim olanı koruma altına alınmış olan bu alanlar dünyada nesli tükenmekte olan Akdeniz Foklarının ve CarettaCarettaların yaşama ve yuvalama alanlarıdır. Sayıları hızla artan balık çiftlikleri Mersin halkını ve turizmcileri endişelendirmektedir. Tüm bu yıkıcı etkilere rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın olumlu yönde verdiği/vereceği ÇED raporu mevzuatla çelişecektir.

Buna göre :

1.  Ülkemizin en önemli potansiyel turizm bölgesi olan orta ve doğu Akdeniz Bölgesinde işbu açıklamada belirtildiği üzere olumsuz etkilerine rağmen Balık çiftliklerinin kurulmasına izin verilmiş midir?

2.  Verilmişse hangi bölgelerde ve kaç adettir?

3.  Olumsuz etkisinin giderilmesi nasıl sağlanacaktır?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
PINAR UZUN: KATİLLERİ CESARETLENDİRMEYİNÖnceki Haber

PINAR UZUN: KATİLLERİ CESARETLENDİRMEYİN

İBB, SPOR TESİSLERİNİ YENİLİYORSonraki Haber

İBB, SPOR TESİSLERİNİ YENİLİYOR

Başka haber bulunmuyor!