İzmir Milletvekili Murat Çepni'nin Soru Önergeleri

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İzmir Milletvekili Murat Çepni'nin Soru Önergeleri
İzmir Milletvekili Murat Çepni'nin 600 Ton Asbest Barındıran Brezilya Donanmasına Ait Geminin Aliağa'da Sökümünün Yapılması Soru Önergeleri

Brezilya Donanması'na ait 1963 yılı yapımı,  NAe São Paulo isimli  uçak gemisinin,  Türk gemi söküm firması SÖK Denizcilik ve Tic. A.Ş. tarafından satın alınıp, Mayıs-Haziran ayları arasında İzmir Aliağa'ya sökülmek üzere yola çıktığı, parçalanacak geminin 600 ton asbest içerdiği  haberleri basında yer almıştır.

1963’te Fransız donanmasında hizmet veren bu gemi 2000 yılında Brezilya’ya satılmış. 2017de hizmet dışı kalan gemi 12 Mart 2021 tarihinde hurdaya çıkarılmıştır. Şimdi Brezilya hükümeti, AB anlaşmalarını göstererek sökümü ülkesinde yapmayıp bize havale etmiş, ülkesini büyük bir çevre felaketinden kurtarmıştır. En az 600 ton asbest barındıran gemide radyoaktif atıklar bulunmaktadır. 2006 yılında bu geminin ikizi olan Clemenceau uçak gemisinin sökümünü aynı nedenle Hindistan bile istememiş, buna rağmen Aliağa’da sökülmek için anlaşma yapılmış. Fakat büyük kamuoyu baskısı nedeniyle ülke karasularına sokulmamıştır.

Aliağa'da 22 firma tarafından gemi sökümü yapılmaktadır. 2 binin üzerinde işçi çalışmaktadır.  Limter-İş Sendikası’nın  2006 verilerine göre 23 yılda, gemi söküm tesislerinde ölen işçi sayısı 100'dür. Bu sayılar, tehlikeli madde kirliliğinden kaynaklanan ölümleri kapsamamaktadır. 2020 yılından itibaren 10 şirket AB standart belgesi almıştır ama AB standartlarında olduğu söylenen söküm tesisinde uygulamalar asla standartlara uygun yapılmamaktadır. Kapalı kapılar ardında işçi sağlığı, güvenliği ile çevreyi tehlikeye atacak biçimde çalışılmaktadır. Yüzlerce ton asbest ile birlikte madeni yağlar, ağır metaller çevreye yayılmaktadır. İşlemler sırasında dioksin, furan gibi yüksek derecede kanser yapan kimyasallar havaya karışmakta, yüzlerce ton asbest doğaya bırakmaktadırlar. 

HDP İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Murat Çepni, asbest ve tehlikeli atık barındıran geminin Aliağa’da sökümünün yapılacak olmasını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’na, asbestin halk sağlığına etkilerini Sağlık Bakanı’na  ve asbestin neden olduğu çevre kirliliğini Çevre ve Şehircilik Bakanı’na sormuştur.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Altay Hadimli Çiftçilere Sertifikalı Ceviz Fidanı DağıttıÖnceki Haber

Başkan Altay Hadimli Çiftçilere Sertifik...

ASKERİ KURSLARDAN ATATÜRK ADI ÇIKARILDISonraki Haber

ASKERİ KURSLARDAN ATATÜRK ADI ÇIKARILDI

Başka haber bulunmuyor!