KADIN CİNAYETİNİ ANLAMANIN ‘SİHİRLİ FORMÜLÜ’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KADIN CİNAYETİNİ ANLAMANIN ‘SİHİRLİ FORMÜLÜ’
İstanbul Milletvekili ve KEFEK CHP Grup Sözcüsü Sera Kadıgil, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde Meclis kürsüsünden kadın cinayetini anlamanın sihirli formülünü verdi.

Önceki gün Genel Kurulda AKP Milletvekili Özlem Zengin’in ““Bir cinayetin kadın cinayeti olduğunun tespiti çok zor” demişti.

Kadıgil bir cinayetin kadın cinayeti olup olmadığını anlamanın iddia edildiği kadar güç olmadığını belirterek; “Bu terim Kadın kimliği nedeniyle, uydurma toplumsal cinsiyet rolleri gerekçe ya da bahane edilerek öldürülen kadınlar için kullanılır” dedi. 

Bir cinayetin kadın cinayeti olduğunu anlamak için sihirli bir formül vereceğini açıklayan Kadıgil “Ayşe. 45 yaşında. Yemek soğudu diye eşi tarafından dövülerek öldürüldü. Evini eşini çocuklarını “ihmal etmeyen”, binbir fedakarlıkla ailesi için “saçını süpürge etmiş” buna rağmen çocuklarının gözü önünde öldürülmüş. Bu kadının öldürülmesi buradaki herkesi çok kızdırır. İstisnasız tamamı sorgusuz sualsiz “ayıplar”!.  Ve evet bu açık seçik bir kadın cinayetidir.

Şimdi gelin ikinci olaya bakalım. Cansu. 21 yaşında, üniversite öğrencisi. Bir gece bar çıkışı gittiği bir otel odasında erkek arkadaşı tarafından öldürülmüş.  Hopp bir anda bakışlar değişti. 

E ama di mi şimdi bakarsan Cansu’nun da gece vakti elalemin adamıyla ne işi vardı? 

Bara pavyona gitmek alkol almak ne demekti?  Tamam yazık olmuştu ama ‘Su testisi su yolunda kırılmıştı.  Artık vekillerimiz bu cinayetin sadece katilin suçu olduğundan emin değiller.

En azından ilk örnek kadar “vahim” değil bir çoğu için. Ve bir de Emremiz var. Barda tanıştığı bir kadınla evine geri gelmiş ama gecenin ilerleyen saatlerinde uykudayken öldürülmüş.  İçinizden ‘Yazık be adamaaa, abii ne manyak kadınlar var, şansa bak uff! dediğinizi duyuyorum” ifadelerini kullandı.

“ORTAÇAĞ’DAN KALMA KODLARINIZLA MAĞDUR KADININ NEYİ YANLIŞ YAPTIĞINI SORGULAMAYA BAŞLIYORSANIZ, BİLİN Kİ, BU BİR KADIN CİNAYETİDİR”

Kadıgil, sözlerini “Toplum olarak Ayşe’ye üzüldüğünüz kadar Cansu’ya da üzülünceye ya da üçüncü olaydaki Emre’ye duyduğunuz sempatiyi, Cansu’ya da duyuncaya kadar “ben kadın cinayetleriyle mücadele ediyorum” diyemezsiniz!” şeklinde sürdürdü.

CHP’li Vekil kadın cinayetleri için “sihirli formül”ünü ise “Bir kadının mağdur olduğu bir suç haberi duyduğunuzda içinizden “Kim bilir ne yaptı da delirtti adamı, e onun da kız başına orada ne işi varmış?” “Kesin ilişkisi vardır adamla, yoksa niye vursun” gibi cümleler uçuşmaya başlıyorsa kafanızda, içten içe mağdur kadının neyi yanlış yaptığını hesaplamaya başlıyorsa Ortaçağ’dan kalma kodlarınız, bilin ki o olay bir kadın cinayetidir! “ dedi.

Kadıgil sözlerini kadınlara ilişkin toplumsa cinsiyet rollerinden kaynaklı cinsiyetçi yargılar son bulana dek mücadeleye devam edileceğini söyleyerek sözlerini sonlandırdı.


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Reform sözleri içi boş laflardır, iğdiş edilmiş sözlerdirÖnceki Haber

Reform sözleri içi boş laflardır, iğdiş...

CHP CAMİ İMAMLARI İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİSonraki Haber

CHP CAMİ İMAMLARI İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGES...

Başka haber bulunmuyor!