KANUN TEKLİFİNDEKİ ‘ABD DOLARI’ MECLİS’İ KARIŞTIRDI!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KANUN TEKLİFİNDEKİ ‘ABD DOLARI’ MECLİS’İ KARIŞTIRDI!
Enerji şirketlerine ayrıcalıklar getiren torba yasa teklifinde TL yerine ABD dolarının eklenmesine itiraz eden CHP’li vekil Mahmut Tanal, “Sömürge ülkesi değiliz. Yerli ve milliyiz diyen iktidar, ABD dolarını esas alıyor” eleştirisini yaptı.

Tanal’ın tepkisiyle duraksayan AKP’li Komisyon Başkanı Mustafa Elitaş’ın konuyu geçiştirerek kamuoyunu yanıltmaya çalışması dikkatlerden kaçmadı.

Elektrik, doğalgaz dağıtım ve satış, madencilik alanında faaliyet yürüten enerji şirketlerine birçok ayrıcalık tanıyan, AKP iktidarı tarafından ‘torba yasa’ marifetiyle hazırlanan Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin dün akşamki komisyon görüşmelerine “dolar” tartışması damgasını vurdu.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nu toplantısında ele alınan 46 maddelik kanun teklifi üzerine söz alan CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal,  teklifin 22’nci maddesinde yenilenebilir enerji üretiminde uygulanacak fiyatların ‘ABD doları’ cinsinden belirlenmesine sert tepki gösterdi.

Her fırsatta “yerli ve milli” edebiyatı yapan iktidar milletvekillerinin imzasını taşıyan yasa teklifinde Amerikan dolarının Türk Lirası’na tercih edildiğine dikkat çeken Tanal, “Türkiye Cumhuriyeti devleti, kurulduğu tarihten bugüne kadar yaptığı tüm yasalarında övünerek para birimi olarak Türk parasını kullanmıştır.2020’nin Türkiye'sinde ‘yerliyiz ve millîyiz.’ diyen bir iktidar, mevcut olan kanun teklifinin 22’nci maddesinde ABD dolarını esas almaktadır. Biz sömürge bir ülke değiliz. Bir devletin onuru, bağımsızlığı kullandığı para birimiyle ölçülür. Bunu şiddetle reddediyorum. Nerede kaldı yerliliğimiz, millîliğimiz? Demek ki kendi ekonomimize biz güvenemiyoruz” dedi.

ELİTAŞ KONUYU GEÇİŞTİREREK KAMUOYUNU YANILTMAYA ÇALIŞTI!

CHP’li Tanal’ın tepkisi karşısında duraksayan AKP’li Komisyon Başkanı Mustafa Elitaş, “Çıkarıyoruz onu” ifadesini kullandı. Tartışmanın devamında Elitaş’ın ‘1 Sayılı Cetvel’de “Uygulanacak fiyatlar” başlığı altında ABD dolarının açıkça yazılmasına ve gerekçede Türk Lirası’ndan bahsedilmemesine rağmen “Sayın Tanal, Türk parasına döndürdüğümüz gerekçede yazıyor zaten” ifadesini kullanması şaşkınlık yarattı.

TÜRK LİRASI YERİNE ABD DOLARI KULLANAMAYIZ

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve Komisyon Başkanı Mustafa Elitaş arasındaki ‘ABD Doları’ tartışması komisyon tutanaklarına şöyle yansıdı:

MAHMUT TANAL (İstanbul) –Şimdi, Değerli Başkanım, tabii, maddelere geçmiyoruz ama örnek bazında söyleyeceğim. Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulduğu tarihten bugüne kadar yaptığı tüm yasalarında övünerek para birimi olarak Türk parasını kullanmıştır. 2020’nin Türkiye'sinde “yerliyiz ve millîyiz” diyen bir iktidar, mevcut olan kanun teklifinin 22’nci maddesinde ABD dolarını esas almaktadır.

Değerli arkadaşlar, biz sömürge bir ülke değiliz; sömürge bir ülke değil isek, bağımsız bir ülkeysek -kanun yapma tekniği açısından bir devletin onuru, bağımsızlığı kullandığı para birimiyle ölçülür, burada ben bunu şiddetle reddediyorum Değerli Başkanım- burada biz Türk parasının yerine ABD dolarını kullanamayız ölçüt olarak.

Biz kendimizin neyine güvenemiyoruz? Yeri geldiği zaman biz diyoruz ki: Biz büyük devletiz, biz yerli devletiz, millî devletiz. Nerede kaldı yerliliğimiz, millîliğimiz? Demek ki kendi ekonomimize biz güvenemiyoruz. Kendi ekonomimize güveniyorsak para birimi olarak doları buradan çıkarmanızı sizden istirham ediyorum Değerli Başkanım. Siz bakanlık da yaptınız. Devletimizin bu anlamda bugüne kadar böyle bir…

BAŞKAN MUSTAFA ELİTAŞ – Çıkarıyoruz onu.

MAHMUT TANAL (İstanbul) – Çıkarıyorsunuz ama ben söylemeden önce, bunun yazılı olması lazımdı.

BAŞKAN MUSTAFA ELİTAŞ – Yasada çıkıyor zaten.

MAHMUT TANAL (İstanbul) – Ya, çıkmıyor üstadım. Burada alt komisyonda da var, üst komisyonda da var. Lütfen, benim sizden ricam: Önemli olan, Mahmut Tanal söylemeden bunun çıkarılması lazımdı. Bunun akla gelmemesinden rahatsızım. Nasıl akla gelmez? Buna isyan ediyorum, kabul edemiyorum ben. Bu devletin on bir yıl -ilkokul, ortaokul, lise- nohut ve makarnasıyla büyüyen bir vatandaş olarak bunu kabul edemiyorum değerli arkadaşlar. Bu bir.

BAŞKAN MUSTAFA ELİTAŞ – Gerekçede yazıyor zaten.

MAHMUT TANAL (İstanbul) – Bitireceğim. Hiç gerekçesi olamaz. Hiçbir gerekçede Türk parasının yerine yabancı para birimi kabul edilemez.

BAŞKAN MUSTAFA ELİTAŞ – Sayın Tanal, Türk parasına döndürdüğümüz gerekçede yazıyor zaten.

MAHMUT TANAL (İstanbul) – Devam edeceğim Başkanım.


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
0Önceki Haber

0

Şehir Hastanelerinde büyük vurgun!Sonraki Haber

Şehir Hastanelerinde büyük vurgun!

Başka haber bulunmuyor!