Kişiye özel yasa çıkardılar

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kişiye özel yasa çıkardılar
CHP’li Sibel Özdemir:“TÜBA’da yüksek maaşla görevlendirmeler yapılacak”“Bir gece yarısı TÜBA’da görevlendirmelere şahit olacağız”“Kişiye özel yasa çıkardılar”

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, AKP ve MHP oylarıyla TBMM’den geçen torba yasaya karşı “TÜBA’da görevlendirilecek olan kişilere ödenecek tutarlarda neden böyle bir artış yapıldığı açıklanamamış, kişiye özel yasa çıkarılmıştır” dedi. 


Kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatıldığı, "Dijital Mecralar Komisyonu" adı altında yeni bir komisyonun kurulduğu ve Türkiye Bilimler Akademisi’nde (TÜBA) görevlendirilenlere yapılacak ödemelerde artış gören “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair kanun Teklifi” TBMM Genel Kurulu’ndan geçti. AKP ve MHP oylarıyla geçen teklife karşı açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, TÜBA ile ilgili düzenlemenin çok sorunlu olduğunu belirtti. Özdemir, “Siyasi iktidar, akademik ve bilimsel özerklikleri her alanda hedef aldı. Bilimsel kurumlara ve TÜBA'nın bilimsel özerkliğine ciddi darbeler vuruldu. Bilim insanlarının, bilim dünyasının eğitim sistemimizin birçok sorunu varken, TÜBA’da görevlendirme yapılan kişilerin özlük haklarıyla son derece sorunlu bir madde Meclis’ten geçti. Öyle sanıyorum ki bu madde önümüzdeki yakın süreçte tekrar Meclis gündemine getirilecektir” dedi.

TÜBA’da yüksek maaşla görevlendirmeler yapılacak

TÜBA’da da görevlendirilenlerin, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı'nda (TUSEB) olduğu gibi sosyal ve mali haklarının emsalleriyle eşitlenmesinin sağlandığını söyleyen Özdemir, “Yani TÜBA’daki görevlendirmelerde de açıkçası yüksek bir maaşla görevlendirmeler yapılacak” görüşünü paylaştı.

“Bir gece yarısı görevlendirmelerine şahit olacağız”

TÜBA’da yapılan düzenlemenin gerekçesinin açıklanmadığını söyleyen Özdemir, “Neden böyle düzenlemeye gidiliyor”, “Kimler için yapılıyor” diye sordu. Özdemir, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu düzenleme aslında cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemiyle birlikte 15 Temmuz 2018'de yapılmış. Fakat özlük haklarının düzenlenmesinin sehven unutulduğu gibi bir gerekçe asla kabul edilemez. Ki öyle olsa bile, bu durumda Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinin ne kadar özensiz, öngörüsüz bir gece yapıldığına tekrar şahit olduk. Düzenlemenin gerekçesi ne Komisyon aşamasında ne de Genel Kurul’da açıklanamamıştır. YÖK’ün görüşünün ne olduğu ortaya konulmamıştır. TÜBA’da neden böyle bir özel düzenlemeye gidiliyor? Kimler için yapılıyor? Belli değildir. Bilimsel kriterleri belirsiz ve ucu açıktır. Buradan da anlıyoruz ki bir kez daha liyakate dayanmayan, keyfi uygulamalarla bir gece yarısı, birçok insanın yüksek tutardaki ödemelerle TÜBA’da görevlendirildiğine şahit olacağız.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÇGD: GEÇTİK BAYRAMI GÖLGE ETMEYİN BAŞKA İHSAN İSTEMEZ!Önceki Haber

ÇGD: GEÇTİK BAYRAMI GÖLGE ETMEYİN BAŞKA...

İYİLİĞİN BAŞKENTİ’NDEN YENİ KAMPANYA: BAŞKAN YAVAŞ “AFİYET VER” KAMPANYASINI BAŞLATTISonraki Haber

İYİLİĞİN BAŞKENTİ’NDEN YENİ KAMPANYA: BA...

Başka haber bulunmuyor!