KIZILAY KORONAVİRÜS MÜCADELESİNDE NEDEN YETERLİ DESTEĞİ VERMİYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KIZILAY KORONAVİRÜS MÜCADELESİNDE NEDEN YETERLİ DESTEĞİ VERMİYOR
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili YILDIRIM KAYA: KIZILAY KORONAVİRÜS MÜCADELESİNDE NEDEN YETERLİ DESTEĞİ VERMİYOR Dedi ve açıklama yaptı.

Görevleri arasında “Sağlık Bakanlığı nezdinde yapılan çalışmalara katılmak” da olan Kızılay’ın koronavirüs salgınına karşı yürütülen mücadelede etkin şekilde Sağlık Bakanlığımızın yanında yer almadığını; maske, eldiven vb. sağlık ekipmanları konusunda da yeterli desteği sağlayamadığını görüyoruz.
Dünyayı tehdit eden koronavirüs salgınına karşı birçok ülkeye insanı ve tıbbi destek sağlayan Kızılay’ın, Türkiye’deki koronavirüs salgınına karşı yürütülen mücadelede yeterli yardım ve destek sağlamaması konusunda TBMM’ye, Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA tarafından yazılı olarak yanıtlaması için bir soru önergesi verdim.
TBMM’ye verdiğim Soru Önergesi:
Kızılayın kuruluş amacı; “Her koşulda, yerde ve zamanda, hiçbir ayrım yapmaksızın, her ne sebeple ortaya çıkarsa çıksın insan ızdırabını dindirmek amacıyla, korunmasız insanlara yardım etmek, insan hayatını ve sağlığını koruyarak onun kişiliğine saygı gösterilmesini sağlamak ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu, saygıyı, işbirliğini ve sürekli barışı geliştirmeye destek olarak insan onurunu korumaktır.” olarak tanımlanmıştır.
Kızılay bu amaçlar doğrultusunda son günlerde bütün dünyayı tehdit eden koronavirüs salgınına karşı birçok ülkeye insanı ve tıbbi destek sağlamıştır. 
Kızılay’ın görevleri arasında “Sağlık Bakanlığı nezdinde yapılan çalışmalara katılmak” da vardır. 
Ancak Türkiye’de koronavirüs salgınına karşı yürütülen mücadelede Kızılay’ın etkin şekilde Sağlık Bakanlığımızın yanında yer almadığını; maske, eldiven vb. sağlık ekipmanları konusunda yeterli desteği veremediğini görmekteyiz.
Diğer yandan, Kızılay’ın deprem, sel baskını ve diğer afetlerde ihtiyaç sahibi kişilere yeterli yardımda bulunulmadığı da sık sık gündeme gelmektedir. 
Bu bilgiler kapsamında;
1.    Kızılay koronavirüs salgınında neden yeterli desteği vermemektedir? 
2.    Sağlık Bakanlığımız ile koordineli bir şekilde çalışması gereken Kızılay, neden bu görevini yeterince yerine getirmemektedir?
3.    Kızılay deprem, sel baskını vb. doğal afetlerde ihtiyaç sahiplerine destekte neden yetersiz kalmaktadır?
4.    Yurt dışı yardım faaliyetlerini çok iyi bir şekilde yürüten Kızılay, yurt içinde neden yetersiz kalmaktadır?

Yıldırım KAYA
Genel Başkan Yardımcısı
Ankara Milletvekili


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sağlık Bakanı canlı yayında açıklıyorÖnceki Haber

Sağlık Bakanı canlı yayında açıklıyor

İş Güvenliği Uzmanları, İşyeri Hekimleri ve İşyeri Hemşirelerinin Dikkatine...Sonraki Haber

İş Güvenliği Uzmanları, İşyeri Hekimleri...

Başka haber bulunmuyor!