Konutlarda Elektrik, Su, Doğalgaz, Kablolu İnternet Hizmetlerinin KDV Oranının %1 'e düşürülsün

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Konutlarda Elektrik, Su, Doğalgaz, Kablolu İnternet Hizmetlerinin KDV Oranının %1 'e düşürülsün
Levent Gök: "İktidar tarafından izlenen yanlış ekonomi politikalarının yanı sıra hukuk devleti ilkesine aykırı uygulamalar ve rant odaklı yönetim anlayışının sonucu ülkemiz 2018 yılından itibaren etkisini gösteren derin bir ekonomik krizle karşı karşıya kalmıştır. Yaşanan ekonomik krizle birlikte Türk lirası yabancı para birimleri karşısında ciddi değer kaybına uğramıştır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre, 1 Ocak 2018 tarihinde 3,78 seviyesinde bulunan Dolar kuru, 30 Haziran 2021 tarihi itibarıyla 8.73 seviyesine yükselmiştir. Aynı dönemde Avrupa para birimi Euro ise, 4,54 seviyesinden 10,39 lira seviyesine yükselmiştir. TL’deki bu değer kaybı iğneden ipliğe tüm mal ve hizmetlere zam olarak yansımış zaten zor geçinen vatandaşların geçim sıkıntısı daha da artmıştır." dedi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Katma Değer Vergisi Kanununda Yapılmasına Dair Kanun Teklifim ve gerekçesi ekte sunulmuştur.

Gereğini saygılarımla arz ederim.

Levent GÖK

Ankara Milletvekili

GENEL GEREKÇE

İktidar tarafından izlenen yanlış ekonomi politikalarının yanı sıra hukuk devleti ilkesine aykırı uygulamalar ve rant odaklı yönetim anlayışının sonucu ülkemiz 2018 yılından itibaren etkisini gösteren derin bir ekonomik krizle karşı karşıya kalmıştır. Yaşanan ekonomik krizle birlikte Türk lirası yabancı para birimleri karşısında ciddi değer kaybına uğramıştır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre, 1 Ocak 2018 tarihinde 3,78 seviyesinde bulunan Dolar kuru, 30 Haziran 2021 tarihi itibarıyla 8.73 seviyesine yükselmiştir. Aynı dönemde Avrupa para birimi Euro ise, 4,54 seviyesinden 10,39 lira seviyesine yükselmiştir. TL’deki bu değer kaybı iğneden ipliğe tüm mal ve hizmetlere zam olarak yansımış zaten zor geçinen vatandaşların geçim sıkıntısı daha da artmıştır.

Sürekli olarak enflasyonla mücadele edeceğini, vatandaşın geçim derdine çare bulacağını iddia eden iktidar 17 Nisan 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7244 sayılı Kanunla fahiş fiyat artışları ile mücadele etmek için Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunu oluşturmuş ancakKurulun fiyat artışlarına ve vatandaşın geçim sıkıntısına faydası olmamıştır.Bu durum iktidarın beceriksizliğini, çaresizliğini ve tükenmişliğini ortaya koymuştur.

Konutlarda, tüketilen elektrik, su ve doğalgaz teslimleri ile kullanılan kablolu internet hizmetlerinden %18 KDV alınmakta olup bu teslim ve hizmetlere ödenen tutarlar dar gelirli ailelerin bütçesinde önemli bir yer tutmaktadır. TMMOB Makina Mühendisleri Odası yetkililerince yapılan açıklamalara göre, zamlarla birlikte Ankara ve İstanbul’da 4 kişilik bir hanenin doğalgaz, elektrik, su ve internet faturasına ödediği toplam miktar, asgari ücretin 1/4’üne, asgari ücretin altında maaş alan çalışan ve emekliler bakımından ise 1/3’üne denk gelmektedir.

Kanun teklifi ile konutlarda, tüketilen elektrik, su ve doğalgaz teslimleri ile kullanılan internet hizmetlerinden alınan KDV oranının %18’den %1’e düşürülmesi ve böylece aile bütçelerinin sınırlı da olsa rahatlatılması amaçlanmaktadır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Madde ile, konutlarda tüketilen elektrik, su ve doğalgaz teslimlerinde katma değer vergisi oranı %1’e indirilerek vatandaşlar üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi amaçlanmıştır.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 25.10.1984 tarihli ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununa aşağıdaki madde eklenmiştir.

EK MADDE  1- Konutlarda, tüketilen elektrik, su ve doğalgaz teslimleri ile kullanılan internet hizmetlerinde katma değer vergisi oranı %1’dir.

Bu madde kapsamındaki teslimler dolayısıyla yüklenilen vergilerin indirim yoluyla telafi edilemeyen kısmı 32 nci madde hükümleri uyarınca işlemi yapan mükellefin talebi üzerine nakden veya mahsuben iade edilir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı iade uygulamasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye yetkilidir.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bekaroğlu, Türkşeker-Tarım vurgununu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.Önceki Haber

Bekaroğlu, Türkşeker-Tarım vurgununu Cum...

"Üre gübresi bir haftada bin lira arttı"Sonraki Haber

"Üre gübresi bir haftada bin lira arttı"

Başka haber bulunmuyor!