Korona günlerinde af beklentisi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Korona günlerinde af beklentisi
Özgecan Sırma Independent Türkçe için yazdı

Af yasası, ülke gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Binlerce hükümlü ve aileleri bu yasayı bekliyor.

Tüm dünyayı saran koronavirüs salgınının ülkemizde görülmesi üzerine Adalet Bakanı tarafından yapılan tedbir açıklamaları ile gözler tekrar af yasası ile infaz indirimine çevrildi.

Koronavirüs salgınına karşı önlem uygulamaları kapsamında cezaevi görüşlerinin, ceza infaz kurumları arası nakillerin, ceza infaz kurumu aile görüş odalarının kullanımının ertelenmesi ile ivedi özelliği olmayan duruşma, işlerin ertelenmesi ve bir kısım tedbirler alındı.

Bu tedbirler doğrultusunda cezaevinde bulunanlar ve ailelerinin sınırlı olan görüşleri daralır iken bir yandan hasta, yaşlı mahkumların ayrıca tedavi, nakil süreçlerinin akıbeti makumlar ve ailelerinde tedirginlik yarattı.

"Yakın zamanda gelmesi beklenen af yasası ile infaz indirimine koronavirüs rüzgarı etki eder mi?" sorusunun cevabı ise merak konusu.

Yargı Reformu’nun ikinci paketi içerisinde gelmesi beklenen af yasasının hangi suçları kapsayacağı, ceza indirimleri konusunda çalışmalar ise devam ediyor.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, tarafından ceza infaz düzenlemesi yakın açıklaması ile bu yasanın elinin kulağında olduğu teyit edilmiş oldu. 

Yasanın hem cezaevlerinin yoğunluğu hem cezanın denetim ve ıslah amacına uygun olarak takipli bir şekilde başka denetimler ile takibi ve infazının mümkün oluşu hem de toplumsal beklenti, ihtiyaç sebebi ile gelmesi elzem görünüyor.

Ceza indirimleri, alternatif infaz yöntemleri üzerinde çalışmalar devam ediyor. Meclis gündemine gelmesi beklenen düzenlemede en dikkat edilen husus ise toplum vicdanını rahatsız etmeden ve güvenliğini tehlikeye atmadan bu yasanın amacına hizmet etmesi.

Bu düzenleme ile her ne kadar sağlık koşulları cezaevinde tedaviye elverişli olsa dahi ailesi yanında, özel ilgi ve hastane seçimi doğrultusunda iyileşme süreci olumlu etkilenecek hasta mahkumlar için ayrıca hayati önem arz ediyor.

Yine bakıma muhtaç olan, hamile veya yaşlı mahkumları ve aileleri bu düzenlemeyi son derece yakından takip ediliyor.

Birkaç hafta içerisinde meclis gündemine gelmesi beklenen yasa ile toplum vicdanı rahatsız edilmeden özellikle suç işleyenin bir daha suç işlemeye cesaret edemeyeceği yaptırımları içinde barındıran ancak infazında hakkaniyetle değerlendirildiği düzenleme olduğu takdirde hem cezaevi yoğunluğunda önemli bir azalma hem mahkum ve yakınları için daha düzgün şartlarda bir infaz söz konusu olacaktır. 

Küresel salgın haline dönüşen ve ülkemiz sınırlarına giren koronavirüs tedbirleri son derece hassasiyet ile alınmış ve profesyonel olarak süreç ilgili kurumlarca son derece başarılı yönetilir iken af kapsamında bir değerlendirme yapılması ile özellikle hasta, hamile, yaşlı mahkumların durumu açısından hayati önem taşımaktadır.

Yasa düzenlemesinin sınırlarının aşağıda yazılı çerçevede olması bekleniyor ancak kesin halinin belirlenmemiş olduğunu yakın tarihte tüm detaylarının görüleceğini hatırlatmakta fayda var.

Alternatif infaz yöntemleri neler?

Evde infaz (65 yaş üstü, hastalık veya hamilelik sebepleri ile 4 yıla kadar kalan cezanın çekilmesi hakkında olması bekleniyor).

Hafta içi veya hafta sonu infaz (2 yıla kadar olan suçlar için genişletilmesi bekleniyor). 

Denetimli serbestlik ( kapsamının genişletilmesi bekleniyor) değerlendiriliyor. 

Hangi suçları kapsıyor?

Terör suçları, devlet güvenliğine karşı ve anayasal düzene karşı suçlar, cinsel istismar, uyuşturucu, kasten adam öldürme-yaralama, organize suçlar, soykırım suçları, organ ve doku ticareti, işkence ve eziyet ve Atatürk aleyhine işlenen suçlar, orman suçlarının kapsam dışında olacağı bekleniyor.

kaynak: https://www.independentturkish.com/node/146601/t%C3%BCrkiyeden-sesler/korona-g%C3%BCnlerinde-af-beklentisi


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kronik Hastalarda Yeniden Reçete DüzenlenmeyecekÖnceki Haber

Kronik Hastalarda Yeniden Reçete Düzenle...

Almanya'da salgının risk derecesi yükseltildiSonraki Haber

Almanya'da salgının risk derecesi yüksel...

Başka haber bulunmuyor!