Kremlin, Putin'in Türkiye'ye ne zaman geleceğini açıkladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kremlin, Putin'in Türkiye'ye ne zaman geleceğini açıkladı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in beklenen Türkiye ziyaretinin şubat ayında gerçekleşeceği açıklandı. Görüşmelerde ana gündem maddesinin Ukrayna olması bekleniyor.

Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’ye ziyaretinin şubatta gerçekleşmesi için hazırlık yapıldığını açıkladı. Rusya liderinin Türkiye ziyaretinin şubatta gerçekleşip gerçekleşmeyeceği yönündeki soruyu yanıtlayan Uşakov, "Evet, ziyaret hazırlanıyor" dedi.

Uşakov, Ukrayna meselesinin Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görüşmesinde ana konulardan biri olacağı bilgisini paylaştı. İstanbul formatındaki Ukrayna barış müzakerelerinin yeniden başlatılması olasılığının Erdoğan ve Putin tarafından istişare edilip edilmeyeceği hakkındaysa "Ukrayna konusunun görüşmenin ana maddelerinden biri olacağını söyleyebilirim" demekle yetindi.

'UKRAYNA İLE MÜZAKERELERİ DURDURAN TARAF RUSYA DEĞİL'

Batı basınında Rusya'nın Ukrayna ile barış müzakerelerine hazır olduğu yönünde çıkan haberleri değerlendiren Uşakov, "Bu doğru değil. Farklı ülkelerden gelen taleplere, bu konuda hazır olduğumuza dair yanıt veriyoruz. Başından beri buna hazırdık. Bu müzakereleri durduran biz değiliz. Biz buna hazırız ama bizimle konuşacak kimse yok çünkü Ukrayna tarafı, Ruslarla müzakere etmeyi kendisi için yasakladı" ifadelerini kullandı.

PUTİN 'ERDOĞAN'IN PROGRAMI NEDENİYLE OLMADI' DEMİŞTİ

Putin, 14 Aralık'taki yıl sonu programında Türkiye'yi ziyaret etme planlarıyla ilgili soruya "Biz, Sayın Erdoğan'la bu konularda sürekli temas halindeyiz ve yakın tutumlara sahibiz. Kendisiyle buluşma imkanı bulmayı kesinlikle başaracağımızı düşünüyorum. Kısa süre önce bir ziyaret planlıyordum ancak, burada bir sır yok, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programı nedeniyle olmadı. Türkiye'ye uçmaya hazırdım, bunu kendisine söyledim ancak hem onun hem de benim takvimim nedeniyle olmadı. Böyle şeyler oluyor" diyerek 2024'ün başında ziyaret gerçekleştirme konusunda mutabakat sağlayabileceklerini ifade etmişti. (AA, Sputnik)


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gürcistan Başbakanı Garibaşvili görevinden istifa ettiÖnceki Haber

Gürcistan Başbakanı Garibaşvili görevind...

Spekülasyonlara yol açmıştı: Kate Middleton taburcu edildiSonraki Haber

Spekülasyonlara yol açmıştı: Kate Middle...

Başka haber bulunmuyor!