Kürtlere Yönelik Linç Girişimleri Sistematik Olarak Artıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kürtlere Yönelik Linç Girişimleri Sistematik Olarak Artıyor
ömer öcalan: İşsizlik, yoksulluk, çatışma veya çeşitli zorunluluklarla topraklarını terk etmek zorunda kalan ve bu nedenle Türkiye’nin batısına giden Kürt mevsimlik tarım işçileri ilkbahar ve yaz aylarında inşaat ve tarım sektörlerinde çalışarak geçimlerini sağlamaktadır.

Ancak son yıllarda Türkiye’nin batısına fındık, pamuk, şeker pancarı, kimyon, mercimek, soğan ve zeytin gibi ürünleri toplamaya giden Kürt mevsimlik tarım işçilerine yönelik saldırılar gittikçe artmaktadır. Kürtlerle birlikte, Afgan ve Suriyeli Arap işçiler, kentlerin “huzurunu bozdukları”, “bölücülük yaptıkları” ya da “yerleşik hale geldikleri” gibi gerekçelerle fiziki ve sözlü saldırılara maruz kalırken, çalıştıkları alanlardan uzaklaştırılıyor veya memleketlerine geri gönderiliyor.  Son 7 yılda sadece basına yansıdığı kadarıyla Türkiye’nin batısında Kürtlere yönelik saldırılarda 5 kişinin öldürüldüğü, 10'dan fazla kişinin ise yaralandığı görülmektedir.

Linç kültürü bağlamında bakıldığında üzülerek ifade etmek gerekiyor ki Türkiye’nin karnesinin iyi olmadığı ve utanç dolu bir geçmişe sahip olduğu ortadadır. Ancak geldiğimiz noktada Türkiye’nin geçmişte yaşanan acı hatıralardan ders almadığı gibi linç kültürünün her geçen gün olağanlaştığı görülmektedir. Kendisini kurucu unsurun bir parçası görenler, siyasi iktidarın, gücün arkasında olduğu hissi ve bunun verdiği rahatlık ile birlikte linç fiilini gerçekleştirenlere karşı uygulanan cezasızlık uygulaması da adeta bir performans yarışı gibi tırmandırıcı etki yapmaktadır. Gücü arkasında olduğu hissi, cezasızlık ve de en önemli, kendi mahallesi tarafından utandıracak bir şekilde kınanmayacağını bilmek Türkiye’de linç kültürünü olağanlaştırmaktadır.

Linç kültürünün sadece bir kesime yapılmadığı bir gerçektir ancak linç kültürünü olağanlaştıran, kendisini kurucu unsurun bir parçası ve kurucu gücün kendisinin arkasında olduğu hissi taşıyanların değişmez bir şekilde Türkiye’nin tarihsel sürecinde aynı kesimler olduğu bilinen bir gerçektir. Anlaşılan o ki kurucu fikriyat, konjonktürel bir şekilde kendisi için tehlike olarak gördüğü kesimi/kesimleri işaret etmesiyle linçe gönüllü olanlarca kendilerine linç uygulanmaktadır. Gittikçe artan toplumsal kutuplaşmaların ve gerilim hatlarının popülist siyaset söylemleri tarafından körüklendiği bugünlerde linç girişimlerinin de artmasını sürdürülen siyasal iklimden bağımız değerlendirmek mümkün değildir. Bu durumlar "milli hisler”i gerekçe gösteren herkes kendisini devlet otoritesi yerine koyarak suçlu olarak kabul ettiği kişilere saldırması olağan hale gelmektedir.

Ermenilere yönelik katliam, 6-7 Eylül Olayları, Maraş, Çorum ve Madımak gibi önceleri küçük çapta sonrasında ise toplu bir katliama dönüşen saldırlar dikkate alındığında son yıllarda Kürtlere, Afganlara ve Suriyelilere yönelik  saldırılar toplumsal bir felakete dönüşmemesi için ivedilikle söz konusu saldırıların nedenin araştırılması ve buna yönelik  önlemlerin alınması gerekmektedir.

Ömer ÖCALAN

HDP Şanlıurfa Milletvekili


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Büyükşehir 400 servis plakası verecekÖnceki Haber

Büyükşehir 400 servis plakası verecek

Bütün bunlar Cumhur İttifakı’nın ülkeyi ne hale getirdiğini göstermektedir!Sonraki Haber

Bütün bunlar Cumhur İttifakı’nın ülkeyi...

Başka haber bulunmuyor!