Marie Curie laboratuvar defteriyle anıldı: Hala radyasyon saçıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Marie Curie laboratuvar defteriyle anıldı: Hala radyasyon saçıyor
Nobel ödülleri resmi hesabı, iki Nobel ödüllü ünlü Bilim insanı Marie Curie’nin ölüm yıl dönümü sebebiyle laboratuvar çalışmaları sırasında kullandığı defterinin fotoğraflarını paylaştı. Yapılan açıklamada, defterin hala "radyasyon saçtığı" ifade edildi.

Nobel ödülleri resmi hesabı, radyoaktivite alanında araştırmalar yapmış ve bu araştırmaları sonucunda Nobel Fizik ve Kimya ödüllerini kazanmış Polonyalı-Fransız Bilim insanı Marie Skłodowska Curie’nin ölüm yıl dönümü sebebiyle laboratuvar çalışmaları sırasında not aldığı defterinden fotoğraflar paylaştı.

Açıklamada, “Marie Curie, çalışmaları sırasında yıllarca radyasyona maruz kalmasının bir sonucu olarak 4 Temmuz 1934'te aplastik anemiden öldü. 1899-1902 yılları arasında tuttuğu laboratuvar defteri bugün bile radyoaktiftir ve 1500 yıl boyunca da öyle kalacaktır” denildi.

MARIE CURIE HAKKINDA

Radyoaktivite alanında yaptığı bilimsel çalışmalarıyla dünyayı değiştiren Marie Curie, radyoaktif elementler polonyum ve radyumu ilk keşfettikten sonra 1910 yılında radyumu saf bir metal olarak başarıyla üretti ve bu da yeni elementin varlığını şüpheye yer bırakmayacak şekilde kanıtladı.

Curie'nin iki Nobel Ödülü kazanması, bilim tarihinde dönüm noktalarından biri olarak kabul ediliyor.  Curie, 1903'te fizik dalında, 1911'de ise kimya dalında ödül almıştı. - NTV


SGK'nin "emekliler.gov.tr" internet sitesi erişime açıldıÖnceki Haber

SGK'nin "emekliler.gov.tr" internet site...

O İllerde Ekmeğe Dev ZamSonraki Haber

O İllerde Ekmeğe Dev Zam

Başka haber bulunmuyor!