Mazıdağı'ndaki uranyum rezervi hakkında soru önergesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mazıdağı'ndaki uranyum rezervi hakkında soru önergesi
Mersin milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Eti Bakır’ın sahibi Cengiz Holding’in Mazıdağı maden sahasına yaptığı yatırım ve uranyum maden rezerviyle ilgili TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Eti Bakır’ın sahibiCengiz Holding’in Mazıdağı maden sahasına neden yatırım yaptığı sorusunumeclis gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktayın cevaplaması için soru önergesi verdi.

“Kamu eliyle kurulmuş olan Eti Bakır, AKP iktidarının desteğiyle 2004’te özelleştirilerek Cengiz Holding’e geçmişti. Mardin'deki Eti Bakır AŞ Mazıdağı Fosfat Tesisleri de 2011 yılında holdingin bünyesine katıldı. Maden Tetkik Arama (MTA)’nın raporuna göre Mazıdağı’nda fosfat madeni bulunmakta ancak madenin ekonomik olmadığı belirtilmektedir. Bunun yanında yine MTA raporlarında Mazıdağı maden sahasında tenörü (cevher içindeki metal içeriği) yüksek bir uranyum rezervi olduğu belirtilmektedir.  ‘55 ppmtenörlü’ 4 bin 576 ton uranyum rezervi dikkat çekmektedir.

Bunların dışında ABD’li firmaların elinde bulunan, zengin uranyum yatakları olduğu bilinen, Yozgat’ın merkez, Şefaatli ve Sorgun ilçelerinde 15 bin 708 hektar (157 km2) alanı kapsayan 8 stratejik uranyum maden sahasını kapsayan ruhsatlar, Enerji Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) tarafından 2018’de iptal edildi. Yaklaşık 10 yıldır ABD’li firmaların elinde bulunan ruhsatların kapsadığı sahaların ETİ Maden’e devredilip arama tarama ve çıkartma faaliyetlerinin yürütülmesi planlandığı açıklandı.

Rezerv miktarının 10.000 ton ve tenörünün% 0.05 U3-O8 üzerindeki değerlere sahip olan uranyum cevher yatakları için işletilebilir özellikte olduğu raporlarda yer alırken Mazıdağı’nda bu değerin % 63 U3-08 civarında yüksek olması Mazıdağı maden sahasına neden yatırım yapıldığı sorusunun gündeme getirmektedir.” denilen önergede şu sorular soruldu:

1. Mazıdağı’nda yüksek tenörlü uranyum maden rezervinin olması nedeniyle tesiste uranyum zenginleştirilmesi mi yapılmaktadır? Uranyum zenginleştirmesi yapılıyorsa amaçlanan nedir?

2. Mazıdağı’ndaki fosfat madeninin ekonomik olmadığı raporlarda belirtilmesine rağmen tesis hangi sebeplerle Cengiz Holding’e verilmiştir?

3. ABD’li firmaların elinde bulunan ruhsatların kapsadığı uranyum maden sahalarının Eti Maden’e geçirilmesiyle Türkiye bu alanda ne yapmayı ve hangi projeleri hayata geçirmeyi planlamaktadır?

4. Uranyum maden sahaları neden ABD’li firmaların elinden alınmıştır?

5. Yüksek değerlere sahip uranyum maden yataklarına hangi amaçla yatırım yapılmaktadır?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şimdi de Antik Kente Gözlerini DiktilerÖnceki Haber

Şimdi de Antik Kente Gözlerini Diktiler

Ölüm Orucundaki Siyasi Mahpus Didem Akman Soru ÖnergesiSonraki Haber

Ölüm Orucundaki Siyasi Mahpus Didem Akma...

Başka haber bulunmuyor!