MEHMET GÖKER GÜNDEME DAİR KONUŞTU

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MEHMET GÖKER GÜNDEME DAİR KONUŞTU
MEHMET GÖKER GÜNDEME DAİR KONUŞTU

MEHMET GÖKER (Burdur) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; az önce burada bir tartışma oldu; tartışmanın kapsamı da on yedi veya on sekiz yıllık AK PARTİ'nin Türkiye'ye nereye kadar taşıdığı boyutundaydı.
    Evet, bugünkü grup toplantınızı televizyondan izledim. Sayın Genel Başkanınız çıktı "FETÖ" dedi, "Kılıçdaroğlu" dedi "CHP milletvekilleri" dedi "savaş" dedi ama arkadan bir ses duyuldu; oradan bir baba çıktı, dedi ki: "İşsizim. Çocuklarım aç, aç!" (CHP sıralarından alkışlar) ve işte rüya orada bitti. Türkiye'nin gerçeği; insanlarımız aç!
    Elâzığ'da bir deprem yaşadık ve depremde 41 vatandaşımız hayatını kaybetti; vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Bu yaranın sarılmasında devlet ve millet birlikte, el ele hareket etti; çok güzel bildiriler, çok güzel demeçler verildi ama Sayın İçişleri Bakanı çıktı, neredeyse bütün küçük kurumları saydı sadece Cumhuriyet Halk Partili belediyeleri es geçti. Bunu da Türk milletinin takdirine bırakıyorum.
    Evet, deprem, Türkiye'nin acı gerçeği. Fay hattının üstüne geldiğimizde; Burdur Devlet Hastanesinin de bu depremden nasibini alabileceği deprem adamlarının, bilim insanlarının söylediği ortak görüş. Burada dört yıldır söylüyorum, Burdur Devlet Hastanesine ilk güçlendirmede 2 milyon 360 bin liralık bir güçlendirme yapıldı ve bu güçlendirmenin yetersizliği Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından belgelendi, bunun üzerine Kırıkkale Üniversite de bir değerlendirme yaptı yeniden güçlendirme için ve bu güçlendirmenin 8 milyon lirayı geçeceğini ifade edince nihayet aklımıza geldi "Yeni bir hastane yapalım." dedik. Hastane yapıyorduk; ihalesiydi, tabelasını çaktıydık derken ihale iptal oldu, 2'nci kez bir ihaleye gidildi, henüz kazanan firma açıklanmadı ama Burdur Devlet Hastanesi depremle yüz yüze yaşamaya mahkûm edildi. Bölgenin tek hastanesi olması hasebiyle orada çalışanlar, poliklinikte hizmet almaya çalışan hastalar, yatan hastalar ve refakatçileri olası bir depremde ciddi anlamda risk altında.
    Peki, biz burada neyi görüşüyoruz? Anayasa Mahkemesinin durdurma kararı vermesine rağmen sadece eksik olarak çatısı kalmış, Ahlat'taki yazlık sarayın meşrulaştırılmasını.
    Neyi konuşuyoruz 19'uncu maddede? Salda Gölü'ne yapılacak olan millet bahçesi projesini. Arkadaşlar, değerli iktidar vekilleri; size şunu söylüyoruz: Burdur'a bir millet bahçesi değil, olası bir depremde insanların canlarını kurtarabilecekleri, müdahale edebilecekleri sağlam, depreme dayanaklı bir devlet hastanesi lazım. Evet, getirdiğiniz madde -az önce benden önceki konuşmacılar da söyledi- yasayla düzenlenmesi gereken bir maddeyi yönetmelik keyfîne bırakıyor ve açıkça yasayı ihlal ediyorsunuz, Anayasa'nın 43'üncü maddesine aykırı bir işlemde bulunuyorsunuz.
    Bir diğeri, Salda'nın Kayadibi Mahallesi'nde 315 imza toplanıp köy olması yönünde bir karar ortaya atıldı. Biz bu imzaları doğrulatamadık. Ama daha sonrasında gidilen referandumda mahalle halkı, köy halkı, ezici bir çoğunlukla "Ben mahalle kalmak istiyorum." kararını verdi. Peki, siz ne yaptınız? Salda Gölü'nün etrafındaki 2/3'lük alanı egemenliğinde bulunduran, mahiyetinde, yönetiminde bulunduran CHP'li bir belediyeyi, sistem dışına bırakabilmek adına il genel meclisinde bunu oyladınız. Hani hep söylüyorsunuz ya "Millet iradesine karşı siyaset olmaz." diye. Evet, içinden çıktığınız millete karşı siyaset yaptınız, il genel meclisi üyeleriniz mahallenin köye dönüşmesini kabul etti, Sayın Vali de bunu onayladı. Buradan Sayın Bakana bir ricada bulunuyoruz. Lütfen, millî iradeye kulak verin ve Salda'nın hâkimiyetini elinde tutan Kayadibi halkının, elinde kalmasını sağlayacak yasaya, mahalle olarak kalmasına evet deyin.
    Tekrar söylüyoruz, Salda Gölü ekosistem içerisinde kendi kendini temizleyemeyen bir göl. Buranın doğal kalabilmesi adına insani faaliyetlerden uzak durmasını...
    Kıyı kenar çizgisinde Sayın Bakan yanıltılıyor "400-500 metre" diyor, bunun gerçek dışı olduğunu, ilk 50 metreden sonra yapılaşmanın başladığını kendisine tekrar hatırlatıyorum ve lütfen, Salda'ya dokunmayın diyorum. (CHP sıralarından alkışlar)


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FAİK ÖZTRAK : AK Parti'nin teklifinde manipülatif ve yanıltıcı işlemlere ceza öngörülüyor.Önceki Haber

FAİK ÖZTRAK : AK Parti'nin teklifinde ma...

OLCAY KILAVUZ GÜNDEMİ MECLİSTE DEĞERLENDİRİYORSonraki Haber

OLCAY KILAVUZ GÜNDEMİ MECLİSTE DEĞERLEND...

Başka haber bulunmuyor!