MERÇED TGC'DEN TALEPTE BULUNDU VE OLAYI KINADI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MERÇED TGC'DEN TALEPTE BULUNDU VE OLAYI KINADI
BASINA VE KAMUOYUNA, BAŞLIĞI ATARAK VE "KAMUOYUNU BİLGİLENDİRME HAKKIMIZ KISITLANAMAZ.MERSİN GAZETECİLER CEMİYETİNİN KAPILARINI YAŞAM HAKKI SAVUNUCULARINA KAPATMASI ANTİDEMOKRATİK BİR TAVIRDIR" DİYEREK YAZILI AÇIKLAMA YAPTILAR. İŞTE O AÇIKLAMALARI:

BASINA VE KAMUOYUNA

KAMUOYUNU  BİLGİLENDİRME HAKKIMIZ KISITLANAMAZ.MERSİN GAZETECİLER CEMİYETİNİN KAPILARINI YAŞAM HAKKI SAVUNUCULARINA KAPATMASI ANTİDEMOKRATİK BİR TAVIRDIR.

Anayasanın 26. maddesinin 1. fıkrasına göre “Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

Basın özgürlüğü, haber, fikir ve düşünceleri, çoğaltıcı araçlarla, serbestçe açıklayabilmek özgürlüğüdür. Bilgi ve düşünceleri serbest olarak toplayıp, yorum ve eleştiri yaparak çoğaltabilmek ve bunları serbest olarak yayımlayıp dağıtabilmek haklarını içerir.

MERSİN GAZETECİLER CEMİYETİNİN TÜZÜĞÜNDE YAZILI OLAN DERNEĞİN AMAÇLARI BÖLÜMÜNDE

Madde 1 İnsan haklarının korunduğu, özgürlükçü ve çoğulcu demokrasi kurallarının işlediği, milli, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti anlayışı çerçevesinde, düşünce, iletişim ve basın özgürlüğünün Mersinde tam olarak gerçekleşmesini sağlamak.

Madde 2  Haber alma ve kamuoyunu bilgilendirme hakkını hiçbir baskı ve sınırlama olmaksızın kullanılabilmesinin yolunu açmak. ŞEKLİNDE YAZILIDIR.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti tüzüğündeki maddelerden anlaşılacağı üzere basın ve düşünce özgürlüğünü hiçbir baskı altında kalmadan savunduğunuyazmaktadır.

Maalesef Mersin Gazeteciler Cemiyeti, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Mersin Çevre ve Doğa Derneğine uygulanan baskı ve yalnızlaştırma politikaları ve Dernek Başkanı ve Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri Ortak Sekreteri olan Sabahat Aslana yönelik baskı ve mobingler ile ilgili 4 Temmuzda Doğu Akdeniz Çevre Derneklerinin yapmış olduğu basın açıklamasından hemen sonrası olan 5 Temmuzda yapmış olduğu basın açıklaması ile Mersin Çevre ve Doğa Derneğinin Cemiyette açıklama yapmasına dair kısıtlama getirdiği anlaşılmıştır. Mersin Gazeteciler Cemiyetinin almış olduğu bu kararıyla,

Tüzüğünde yazdığı basın ve düşünce özgürlüğü ileHaber alma ve kamuoyunu bilgilendirme hakkını hiçbir baskı ve sınırlama olmaksızın kullanılabilmesinin yolunu açmak konularınıve Sivil toplum örgütlerinin temel hedefi olan halkı bilgilendirme hakkını ihlal ederek, Yerel Muktedirlerin vesayeti altına girmiştir. Mersin Gazeteciler Cemiyeti Artık Özgür Basından ve Düşünce Özgürlüğünden söz edemez.

Türkiye Gazeteciler Federasyonunun, hükümetin en son uygulamak istediğiSansür Yasasına Karşı mücadelesi ortada iken,Çağdaş Dünya basın ve düşünce özgürlüğünün önündeki engellerin kalkması için mücadele ediyor iken Mersin Gazeteciler Cemiyetinin Basın ve Düşünce özgürlüklerine kısıtlama getirmesi kararı, kendisinin varlık nedenine aykırı olup kabul edilemez bir karardır.

HİÇ BİR KURUM BAŞKA BİR KURUMUN VEYA KİŞİLERİN ÖZGÜRLÜKLERİNİ KISITLAYAMAZ.MERSİN GAZETECİLER CEMİYETİNİN BU KARARINI KINIYOR,BU KARARINDAN BİR AN ÖNCE DÖNMESİ İÇİN ÇAĞRIDA BULUNUYOR VE BU DURUMUN DÜZELTİLMESİ İÇİN TÜRKİYE GAZETECİLER FEDERASYONUNA TALEPTE BULUNUYORUZ. 

MERSİN ÇEVRE VE DOĞA  DERNEĞİ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Otomobil asgari ücretliden böyle uzaklaştı: O gün 79 bugün 44Önceki Haber

Otomobil asgari ücretliden böyle uzaklaş...

Kılıçdaroğlu, Sedat Peker’in iddiaları sonrası suç duyurusunda bulunacaklarını açıklamıştı! CHP o dilekçeyi paylaştıSonraki Haber

Kılıçdaroğlu, Sedat Peker’in iddiaları s...

Başka haber bulunmuyor!