Mersin Büyükşehir FETÖ davası duruşması bugün yapıldı -2-

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mersin Büyükşehir FETÖ davası duruşması bugün yapıldı -2-
Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesinde 2016/22 esas da görülen Mersin Büyükşehir FETÖ davasının DÜN 1 celsesi yapıldı. Ancak ifade ve savunmalar çok uzun sürdüğünden ara karar verilerek devamı için bugüne karar verilmişti. Bugün ilk celsenin devamı gerçekleşti. Mahkeme kaldığı yerden ifade ve savunma almaya devam etti. İşte bu günkü ifadelerden bazıları…

Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesinde 2016/22 esas da görülen Mersin Büyükşehir FETÖ davasında bugünkü oturumda ağzı olan konuştu derler ya o cinsten konuşan ve ifade verenler olmuş. Hakim sabırla herkesi dinlemiş. Sanıkların hepsi üzerine atılı suçu işlemediklerini, iftira olduğunu söyleyip, ağız birliği yapmış gibi suçu başkalarına atmışlar. Bu arada Burhanettin Kocamaz’ı koruyan kollayan ve onun başına sanki bir iş gelecek de, gelmesin diye de sanki anlaşmalı ifadeler vermişler.

İlk ifadeyi bugün Emniyetten Belediye ye geçen zabıta daire başkanı olan tutuklu sanık Sadettin Yaşar Aksoy verir. Çok uzun bir ifade verir. Savcılık makamının yanıltıldığını söyler, Kendisinin geçmişte izinsiz olarak dinlendiğini ve usulsüzlük yapıldığını söyler, Hiçbir suçunun olmadığını, Vali Yardımcısı ile genel sekreter ile ilgili iddialarda bulunur. Vali yardımcısının genel sekreteri arayıp poliste sıkıntı olduğunu söylediğini, ohal kapsamında işlem yapıldığını, hiçbir somut belge olmadan haklarında belediyece işlem yapıldığını 9 kişiyi TCK 312 -314 kapsamında açığa aldıklarını söyler. Neticede emniyetinde bu açığa alma olayını ihbar kabul edip haklarında işlem yaptığını belerterek, bu işte yanlışlık var der. Bir kısım Avukatlar hakkında kocamaz hakkında görüşmelerini ve yaşadıklarını aktarır. Erkan Karaaslan konusuna gelince ben bu konuda konuşmak istemiyorum, o zaten anlattı anlatacağını. Benim işim değil der. Hakkımızdaki sosyal araştırma raporunu kabul etmiyorum gerçek dışıdır, Üç polis memurunun tuttuğu tutanak ile geleceğimizle oynuyorlar der. Bosna hersek gezisi deniyor, bu geziye ben kaymakam ve il emniyet müdürünün bilgisi dâhilinde çok sayıda iş adamı ile gittim. Hiçbir suçum günahım yok. Örgüt üyesi değilim. 14 yıl görev yaptığım Tarsus ilçesinde çıkan bir gazete Kocamaz ile arası açık diye benim hakkımda yazılar yazmış, benim suçum günahım ne, Türkmen isimli kişiyi milli eğitimde çalıştığı dönemden tanırım, cumhuriyet savcısı benim lehime olan hiçbir işi değerlendirmeye almamış, aleyhime olan her şeyi değerlendirmeye almış der. Aksoy’un ifadesi uzun sürer.

Daha sonra tutuklu sanıklar Cahit Taş, Hüseyin Vural, Sami Yıldız savunma ve ifadesini verir. Suçlamaları kabul etmezler.

Sanık Ali Selçukoğlu savunmasında biz 27/7/2016 günü açığa alındık hakkımızda bu arada soruşturma yapılmadı, bu başımıza gelen olay ile 8 gün göz altında kaldık, sulh hâkimliğine çıktık daha sonra iki ay sonra soruşturma yapıldı genel sekreter görevini kötüye kullanmıştır, iftira suçu işlemişlerdir demiş.

Sanık Fatih Aydın’da suçlamaları kabul etmeyip ayrıntılı ifade verirken yaşadıklarına üzüldüğünü söylemiş.

Sanık Av.Hüdaverdi Aydoğdu ise, hakkındaki suçlamaların hayali olduğunu, yalan olduğunu iftira olduğunu aktarıyor. Ento firması ve Esilay firması ile ilgili bildiklerin aktarıyor. Ento ile ilgisinin olmadığını Esilay (Fetöden tüm aile bireyleri hakkında ayrı ayrı işlem yapılan firma) ile avukatlık yaptığını söylüyor. Sonra Avukatlıktan çekildiğini anlatıyor, Araç kiralamadım diyor. Özel kalem müdürü olarak böyle yetkisi olmadığını söylüyor. Gereksiz yere üç buçuk ay tutuklu kaldım, iddiaları kabul etmiyorum diyor. Biz göz altına alınmadan önce hakkımızda fetöcü olduğumuza dair bilgiler yayıldı. Kamuoyu oluşturuldu sonra alındık. Bu iftiraları atanların gelip burada yargılanacağı günü bekliyorum. Mersinde yayın yapan internet gazetesi sonses isimli sitede yalan haberler yapıldı. Ardından Haberanaliz sitesi Mustafa Göktaş sürekli benim aleyhime haberler yaptı. Başkan hakkında da yapmıştı, avukatı Hüseyin ozan çetin idi mahkemeye verdi kişi hakkında HAGB çıktı. Av. Hüseyin Ozan Çetin ile bana sık sık haber gönderip, ona şunu yapacam filan diyordu önemsemiyordum gibi beyanlarda bulunmuş. Ayrıca kendilerinin eline geçmeyen belgelerin haberanalize geçtiğini ve haberanalizin istihbarat ile çalıştığını iddia etmiş.

Bildiğiniz üzere Av. Hüdaverdi Aydoğdu’nun bir gün memurluğu yok iken Kocamaz tarafından özel bir şekilde getirilip özel kalem müdürlüğüne oturtulup memur yapılmış, Av.Hüseyin Ozan Çetin ise yine keza aynı şekilde korunup kollanarak belediye imar inşaata özel avukat yapılmıştı. Bizimle ilgili iddia ve ithamları ise yalan, dolan, hile ve desisedir. Çünkü, Her ikisi çok yakın arkadaş olup, bunların üçüncü bir arkadaşı ise Av. Alper Yeşilova’dır. Ve en önemlisi ise FETÖ dosyasında avukatlığını yapan kişi Av. Murat Akın Aydoğdu’nun kayınçosudur. Bu arada sık sık kendileri hakkında işlem yapan emniyet ve adliye görevlileri ile haklarında yazı yazan gazetecileri sindirme, yıldırma, algı oluşturma için basında özellikle sansasyonel haber isimli sitede haberler yaptırmaktalar. Orada yapılan haberlerin anlatım biçimi, yazılış söylem tarzları bu dörtlünün el birliği ile yaptığı tasarlamalar. İleride bu gerçeklerde ortaya çıkacaktır diyoruz. Neyse…

Bu arada Av. Orhan Oğuz Çetinkaya sanıklar ile ilgili savunmaya Özgür Sanal’ı, Serdar Arslan’ı, Av. Hüseyin Ozan Çetin’i tanıyorum diyerek söze başlıyor. (Bildiğiniz üzere Orhan Oğuz Çetinkaya MHP kökenli olup, Şu anda cezaevleri izleme komitesi başkanı. Ve sanık Özgür Sanal’ın ağabeyi Ahmet Barış Sanal’ın yakın arkadaşı. Avukatı. Sadece onun değil, eski mersin istihbarat müdürü Süleyman Pamuk ile Mersin’de çok sayıda FETÖ’den hakkında işlem yapılan iş adamı ve kişilerin dosyalarında Avukatlık vekâletnamesi ile savunucusu. Şahıs aynı zamanda Adliye ve emniyet, Mersin e tipi kapalı cezaevi içinde etkin bir isim. Onun için rahat konuştuğu adliye içinden aldığı güçle rahat hareket ettiği bildiriliyor)

Av. Orhan Oğuz Çetinkaya da bu duruşmada kendisinin temsil ettiği müvekkilinin suçsuz olduğunun altını çizen geniş bir savunma yapıyor, herkesi yalancılıkla kumpas kurmakla suçluyor.  Daha sonra Sanık müdafi Av. Taylan Ulaşoğlu söz alarak bir savunma yapıp gidiyor. Sanık Hüseyin Namlı’ya geliniyor, o da savunmasını uzun yapıyor. Suçlamaları kabul etmiyor.

Sanık Av. Hüseyin Ozan Çetin’e sıra geliyor ve o da Sanık Av. Hüdaverdi Aydoğdu gibi benzer ifadeler ile her şeyi yalanlıyor ve suçlamaları kabul etmiyor. Sonses internet gazetesini suçluyor. Biz bu adam hakkında bir gün önce suç duyurusunda bulunuyoruz, ancak bir gün sonra biz gözaltına alınıyoruz diyor. Burada yargılanan sanıklardan Tevfik Dinçer benim müvekkilim. Geçmişte bir tek onun avukatlığını yaptım. Ayrıca Ben Burhanettin Kocamaz’ın da şahsi vekiliyim. Hakkımdaki iddiaları kabul etmiyorum. 2 ağır cezada müşteki olan Ahmet Barış Sanal’ın burada tanık olarak dinlenmesini istiyorum ayrıca Burhanettin Kocamaz’ın dinlenmesini istiyorum beyanında bulunuyor. İfadesi çok uzun sürüyor.

Diğer Sanıklar İ.Değer Duman, Mahmut Canatan’da ifade ve savunmalarını verir.

Sanık Mehmet Özgür Sanal’a gelindi. Dedesinin istiklal madalyalı olduğunu anlattı. Önce Akdeniz den sonra Yenişehir den belediye meclis üyesi olduğunu aktarıyor. Olayların kumpas olduğunu, düzmece olduğunu, kendisin FETÖ ile ilgisi ve alakasının olmadığını güney Afrika’ya gitmediğini söylüyor. Abisi Ahmet Barış Sanal’ın dinlenmesini istiyor. Vahit Vardar, Ali Can Özbayrak gibi isimlerden bahsedip değişik olaylar anlatıyor. Uzun bir ifadeden sonra Avukatı İsa Gök savunma yapıyor. Bu arada mahkemeden ayrılan sanık ve müdafiler oluyor. Özgür Sanal’ın avukatı CHP’li. Eski Vekil İsa Gök.

Sanık Murat Türkili, Mustafa Yalın, Mustafa Koray Gökçül, Sait Koralp Özkut, Serdar Arslan, Sinan Yıldırım, Yasin Ünal peş peşe savunma ve ifadelerini verdikten sonra yine zaman akıp gidiyor. Sanıkların hepsi Emniyet ifadelerini kabul edip itiraz eden olmuyor. İfadeler sayfalar dolusu. Mahkeme bu arada birinci celseye ara veriyor 25.1.2017 günü saat 10,oo a yani yarına devam etmek üzere karar kılıyor. Böylece ikinci gün de bitiyor.

Edindiğimiz bilgiler şu an için bunlar, gelişmeleri aktaracağız. Biliyorsunuz duruşma video ile kayıt altına alınıyor. Daha henüz yazılı tutanaklar ortaya çıkmadı. Sizlere aktardığımız olaylarda yanlışlık olur ise lütfen uyarın düzeltelim.


 • 1
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mersin’deki FETÖ davasında 6 kişi tahliye edildiÖnceki Haber

Mersin’deki FETÖ davasında 6 kişi tahliy...

EMEKLİ MAAŞI HACZEDİLEMEZ UYGULAMA YASA DIŞIDIRSonraki Haber

EMEKLİ MAAŞI HACZEDİLEMEZ UYGULAMA YASA...

Başka haber bulunmuyor!