Mersin Büyükşehir’in araçları nasıl kullanılıyor?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mersin Büyükşehir’in araçları nasıl kullanılıyor?
Bu araçlar niçin sivil plaka? Resmi araçlar nasıl Gece kulübü önünde?

Menderes Bulvarı olarak anılan alandaki bir gece kulübü (BAR) önünde dörtlülerini yakıp duran bir resmi plaka dikkatimizi çekiyor. Yaklaşıyoruz ki, bu araç Mersin Büyükşehir Belediyesine ait. Biraz bekliyoruz, Gece kulübünün o taraftan bir daire başkanı ve ailesi çıkıp bu araca binip gidiyor. Anlaşılan o ki, orada ailece yemek yenmiş eglenilmiş devletin aracıda gelip bunları alıp götürüyor.

 
Gece saat 23 de bu resmi plakalı aracın orada işi ne? Bu araçla aile taşınır mı? Ayrıca gece yarısı lokanta yâda içkili mekâna gidilir mi? Bu aracı şoför götürmüş diyerek içinden çıkabilir misiniz? Orada Bu aracın tahsis edildiği daire başkanı ve eşi makamdan çıkıp binip gidiyorlar…
Resmi plakalı bir araca sivil plaka takmak valilik oluru ile olması gerekmez mi? Bu da daha çok güvenlik gerekçesi ile yapılan bir uygulama olarak bilinir.  33 DDF 84 ve 34 CKH 15 trafik tescilde bu araçlar resmi araç olarak görülüyorlar. Siyah plaka yani… Bu iki aracın sivil plaka takması için resmi izin alınmış mı? Araçların tahsis edildiği görev ve unvanlara bakılırsa bunların sivil plakaya binmeleri ile resmi plakalı araca binmeleri arasında önemli bir özelliğin olmayacağı aşikardır. Biri kongre merkezinde görevli müdür, diğeri basın dairesinde Öyle ise plakalar neden sivil ve sahtedir?


Bu arada Belediyenin çeşitli bürokratlarının bu hususlarda farklı uygulamaları görülmektedir. Örneğin resmi plakalı araç yerine kiralık sivil plakalı araçları özel işlerde kullanabilmektedirler. Bunlarda daha ziyade 34 plakalı olan Fluance tipli araçlar. Destek hizmetlerinde görevli Mustafa Ateşoğlu bu araçlardan birisi ile Tarsus’a sürekli gidip geliyor. Bu aracın yakıtını belediye ödüyor. Üstelik Başkanın açık emri ve talimatı olmasına rağmen bu gidiş gelişlerin önü kesilmemekte.  Bu araçlar Tarsus’a hangi aralıklar ile gidiyor, kilometre kaydı yapılıyor mu, yakıt kaydı yapılıyor mu? Görev emri var mı? 

Yine bazı daire başkanlarının araçlarında kanuna ve yönetmeliğe uymayacak şekilde kabartma harf ve rakamlar kullanılmaktadır. Bu plakaların üzerinde devletin resmi mührü de yoktur. Bazıları harf ve rakamları tuttuğu takıma ve görev aldığı birime göre de farklı ücret ödeyerek trafikten ayarlatmışlar. Adam Mersin’de görev yapıyor plakanın başlangıcı 33, memleketi nere ise rakam grubu sonunu öyle bitirtmiş, harf grubuna ise çalıştığı kurumun baş harfi ile tuttuğu takımın baş harflerini koydurtmuş… Araştırın bakın… Böyle şey olur mu? Oluyor işte. İşin içinde keyfiyet ve ciddiyetsizlik oldu mu alır başını gider böyle.
Burada sorulması gereken şu: Tüm resmi plakalı araçlar başta olmak üzere, kiralama suretiyle edinilen araçlarda devletin resmi hizmetini görmek için planlanmıştır. O zaman araçların üzerinde , görünür yerde, resmi hizmete mahsustur yazması lazım. Ayrıca bu araçların içinde bir defter tutulması, bu deftere giderken gelirken gidiş geliş kilometrelerinin yazılması lazım. Görev emri, sefer emri olması lazım. Kullaılan yakıt ile gidilen kilometrenin sürekli takip edilmesi lazım. Bunlar her araç için yapılıyor mu? Yapılmış ise, bu araçların kilometreleri ile yaktıkları yakıt miktarı nedir bir baksınlar! Ayrıca mesai bitiminde bu araçların park yerine çekilmesi lazım. Mesai dışında kullanılacaksa, onunda resmi izninin olması lazım… Bunların hepsi devlet kasasından çıkıyor, yetimin, şehidin, fakir fukaranın hakkı olan BEYTÜLMALDAN.  Acaba Başkanımız bunları biliyor mu? Takip ettiriyor mu? Buyurun yayınladım, gereğini kendileri yapsınlar.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mersin'li Ülkücü Bekir Okta, FETÖ mücadelesini eleştirdiÖnceki Haber

Mersin'li Ülkücü Bekir Okta, FETÖ mücade...

Mersin’li ÜLKÜCÜ Asker Emeklisi Komutan Bekir OKTA Bir Paylaşım Yaptı Ortalık Kel Ali’nin Bağı’na DöndüSonraki Haber

Mersin’li ÜLKÜCÜ Asker Emeklisi Komutan...

Başka haber bulunmuyor!