MERSİN METRO İHALESİ İPTAL

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
MERSİN METRO İHALESİ İPTAL
Hilton Otelinde Basına yapılan tanıtımda kürsüde anlatım yapan yetkiliye sormuştuk. “Bu ihalede serbestlik ve rekabet ilkeleri oluşacak mı, doküman indiren sayısı belli. Ülkemizde bunu yapacak firmaların sayısı da belli” dediğimizde bize tepki gösterenler olmuştu. Hatta sorduğumuz ve ortaya koyduğumuz veriler GİZLİ SAKLI bilgilermiş gibi yanlış algı yaratmaya çalışan sözde haberciler türemişti. İşte gelinen nokta... KİK’TEN SERBEST REKABET KOŞULLARI OLUŞMADIĞI İÇİN İPTAL KARARI ÇIKTI.

Geçmiş dönemlerde önce MERAY denildi, Özcan döneminde....

Sonra MONORAY denildi, Kocamaz döneminde...

Şimdi METRO dendi, izahat yapıldı, bilgi verildi, her dönem yağcı ve günün adamı olma hesaplı takımı ayakta alkışlarken biz, “ MERAY – MONORAY- BUDA OLURSA ŞİNANAY, ŞAŞMAYIN demiştik. Hem hesap ve kitaplar aklımıza yatmamıştı. Hem de HİLTON otelde tanıtımı yapılırken üşenmemiş EKAP tan ihale dokümanı indirip alelacele incelemiştik. Efendim gizli bilgilermiş, nasıl ulaşmışız, deşifre olmuşmuşuz... Güleriz ağlanacak halimize. Haberciliğin, araştırmacılığın, Gazeteciliğin gereklerini bilmeyenler herkesi kendileri gibi sanarlar. Yazık.

Bakınız bu ihalenin EKAP sayfasındaki ilan Bilgisi ekran görüntüsü aşağıdaki ilk iki resim.

Aynı ihalenin ne denli hızla yapılmaya çalışıldığı ve bu arada idarece hazırlanan şartnamede eksik gedikler ortaya çıkınca ayrı ayrı zamanlarda ZEYİLNAME hazırlanmış ve yine EKAP sayfasında yayınlanmış. İşte o üç ayrı zeyilnamenin yayınlanma tarih ve saatlerinin ekran görüntüsü de aşağıda:

Buna göre 10.1.2020 saat 08.55 de ilk zeyilname yapılmış

20.1.2020 de saat 17.20 de ikincisi,

4.2.2020 de saat 17.14 de ise üçüncü zeyilname yapılmış.

Zeyilnamelere baktığım ve incelediğim vakit, 66 sayfa, 26 sayfa, 50 sayfalık zeyilnameler. Öyle iki üç satırlık işler değil. Özensiz hazırlandığı açıkça belli. Ayrıca ihale dokümanı içinde olan idari ve teknik şartnamelere de dikkatlice baktım. Tüm bu dosyaların içinde olduğu İHALE DOSYASININ içeriğinin foto görüntüsü aşağıda:

Derken bugüne gelindi. İhale için hazırlık yapan ve dokümanları inceleyen firma süresi içinde KİK’e başvurdu ve KİK (Kamu ihale kurulu) itirazı inceleyip 19.2.2020 günü karara bağladı. İhaleyi bu hali ile ve içeriği ile iptal etti. Ancak kararın gerekçelisi tam hazırlanıp bitmediği için KİK sayfasına konulmadı. KİK Kararının yayınlandığı sayfanın ekran görüntüsü aşağıda...

Gerekçeli karar yayınlanmadığı içinde şu an İHALE ilanı yapılmış ve ihale gününü bekliyormuş gibi KİK sayfasında sistemde gözüküyor.

Dileriz bu iptalden ve gerekçelerinden sonra 4x4 lük, hiçbir eksiği ve yanlış anlaşılmaya mahal vermeyecek, aynı zamanda ihalede serbestlik ve rekabeti tam sağlayacak bir idari ve teknik şartname ile kısa sürede yeniden ihaleye çıkar ve hayata geçer.

Teknik şartname ile ilgili incelemelerim sürüyor, detaylı bilgilendirmeyi sonraki yazılarımda ele alacağım.


MERSİNDEN KOOP, “STRATEJİK PLAN HAZIRLIK ÇALIŞTAYI” YAPTIÖnceki Haber

MERSİNDEN KOOP, “STRATEJİK PLAN HAZIRLIK...

Yeni yargı paketi suçluları caydırır mı?Sonraki Haber

Yeni yargı paketi suçluları caydırır mı?

Başka haber bulunmuyor!