MERSİN SORGUN BARAJI SULAMASINDA İMZALAR ATILDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MERSİN SORGUN BARAJI SULAMASINDA İMZALAR ATILDI
DSİ GENEL MÜDÜRÜ MÜJDEYİ VERDİ: “MERSİN SORGUN BARAJI SULAMASINDA İMZALAR ATILDI”

ANKARA

DSİ Mersin iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Mersin ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

60 Bin Dekar Araziyi Suya Kavuşturmak İçin İmzalar Atıldı

Mersin Sorgun Barajı Sulaması işinin ihalesinin yapıldığını müjdeleyen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Mersin Sorgun Barajı Sulamasıişinin ihale süreci tamamlanmış olup, işin yapım sözleşmesini imzaladık. Projenintamamlanması ile “Mersin’in Erdemli İlçesindeki 60 bin dekar zirai arazinin sulama hatlarının imalatı yapılmış olacaktır” dedi.

Projenin Ana Su Kaynağı Bu Yıl Tamamlanıyor

Mersin Sorgun Barajı Sulaması’nın ana su kaynağını oluşturan Sorgun BarajıMersin ili Erdemli İlçesinin 45 km kuzeybatısında, Sorgun Köyü’nün güneyinde bulunmaktadır. ‘Ulaşım yolları, vana odası ulaşım yolu, 586 metre uzunluğundaki derivasyon tüneli ve gövde dolgusu tamamlanmıştı. 2021 yılı sonunda su tutmayı hedeflediğimiz Barajda, önyüz beton imalatlarımız devam etmektedir.

Temelden yüksekliği 109 metre ve su depolama kapasitesi 53 milyon m3olan Mersin Sorgun Barajı ve Sulamasınıntamamlanması ile 2021 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 122 Milyon TLkatkı sağlanması hedeflenmektedir’ dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bakanlık Huzurevi Projesini Yerinde İncelediÖnceki Haber

Bakanlık Huzurevi Projesini Yerinde İnce...

“SAVUNMA SANAYİSİNİ FELÇ ETMEYİN”Sonraki Haber

“SAVUNMA SANAYİSİNİ FELÇ ETMEYİN”

Başka haber bulunmuyor!