MERSİN TOROSLAR BELEDİYESİ SORU ÖNERGESİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MERSİN TOROSLAR BELEDİYESİ SORU ÖNERGESİ
CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: ADRESE TESLİM İHALELERLE YANDAŞLARA PARA AKTARMA ‘USULE UYGUN’, VATANDAŞA SÜT DAĞITMAK ‘USULSÜZ’ MÜ?

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, Mersin’in Toroslar Belediyesi’ndeki mevzuata aykırı olarak yapılan ihaleleri meclis gündemine taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır: “2019 yılı Sayıştay Raporlarına göre; Mersin Toroslar Belediyesi’nde, pazarlık usulü(21/f) kapsamında yapılan ihalelerin mevzuata uygun olmadığı tespit edilmiştir. Yapılan incelemede söz konusu ihalelerde ilan yapılmadığı ve üçer kişiye davet gönderildiği ancak; ‘Toroslar Belediyesi Hizmetlerinde Kullanılmak Üzere 50 Gün Süre İle Muhtelif Araç Kiralama Hizmeti Alım İşi’ nde, 2 kişi tarafından yeterlik belgesi ve fiyat teklifi verildiği, ‘Toroslar Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü 2 Ay Süre İle Yakıtsız Araç Kiralama Hizmeti Alımı İşi’ nde, 1 kişi tarafından yeterlik belgesi ve fiyat teklifi verildiği 1 kişi tarafından ise teşekkür mektubu gönderildiği, ‘2019 Yılı Binek Araç ve Kamyonet Kiralama Hizmeti Alımı İşi’ ile ‘Park ve Bahçeler Müdürlüğü Hizmetlerinde Kullanılmak Üzere Araç Kiralama Hizmeti Alımı İşi’ nde 1’er kişi tarafından yeterlik belgesi ve fiyat teklifi verildiği, ‘Toroslar Belediyesi Kreş Ve Gündüz Bakım Evi Hizmeti Alımı İşi’ nde ise 1 kişi tarafından fiyat teklifi verildiği ancak mevzuatta yeri olmamasına rağmen idari şartnamede yeterlik belgesi istenmediği için istekli tarafından yeterlik belgesi sunulmadığı tespit edilmiştir’’ İfadelerini kullanarak buradaki usulsüzlüğe vurgu yapmış ve iktidarın son dönemde yandaş müteahhit ve şirketlere ihale verebilmek için kullandığı pazarlık usulü olan 21/f yöntemini eleştirdi.

Neden ‘Açık Usul’ Değil De Pazarlık Usulü?

Pazarlık usulünün artık iktidar için olağan bir yöntem haline geldiğini belirten CHP’li Başarır: ‘’AKP iktidarda kaldığı 216 ay boyunca 192 kez Kamu İhale Kanunu’nda değişiklik yapmıştır. Bu değişiklikleri yaparken ‘yandaş’ larına ihale vermek istediği açıktır. Çağdaş medeniyete ulaşmış ülkelerde ‘pazarlık usulü’ yöntemini çok ama çok az görürsünüz. Halkına hesap veren, sosyal devletlerde ‘açık usul’ yöntemi kullanılmaktadır’’ sözlerini dile getirdi.

Pazarlık Usulünde En Az 3 Firma Katılması Gerekirken Tek Firmanın İhaleye Girip Almasının Nedeni Nedir?

CHP’li Ali Mahir Başarır: ‘’2019 yılı Sayıştay Raporlarında pazarlık usulüne göre en az 3 firma katılmalıyken, ihaleye tek firmanın girmesinin mevzuata aykırı olduğu apaçık ortadadır. Bunun meclisteki takipçisi ben olacağım. Bundan böyle, ihaleler yandaşlara değil, halka hizmet için kullanılmalıdır. Mevzuatlara ve yasalara uygun olmalıdır‘’ ifadelerini kullanarak bu konunun takipçisi olacağını belirtti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GAZETECİ GÖKTAŞ'A HAYDAR BAŞ'IN PARTİSİNDEN ÖDÜLÖnceki Haber

GAZETECİ GÖKTAŞ'A HAYDAR BAŞ'IN PARTİSİN...

ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜ KADROSU, SINAVSIZ MEMURLUĞUN YOLU YAPILMIŞ!Sonraki Haber

ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜ KADROSU, SINAVSIZ M...

Başka haber bulunmuyor!