MERSİN ÜNİVERSİYESİNDEN AÇIKLAMA GELDİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MERSİN ÜNİVERSİYESİNDEN AÇIKLAMA GELDİ
MERSİN ÜNİVERSİYESİNDEN AÇIKLAMA GELDİ

BASIN AÇIKLAMASI

Hastanemizde Covid-19 hastalarının takip ve tedavisi, diğer sağlık kurumlarımızda olduğu gibi, Sağlık Bakanlığımızca bilim kurulu önerileri doğrultusunda hazırlanan ve Dünya Sağlık Örgütü önerileri ile de uyumlu “Covid-19 Rehberi” çerçevesinde yapılmaktadır. Hastalar hastalığın şiddetine göre evde veya hastaneye yatırılarak tedavi edilmekte;evde tedavi edilen hastalar da Sağlık Müdürlüğü tarafından oluşturulan ekiplerce yakından takip edilmekte ve gerektiğinde tekrar hastaneye davet edilmektedir. Bazı hastaların gereksiz olduğu halde (Hekim muayenesi sonrasında) test yaptırma isteği hasta açısından ek bir risk oluşturmakta ve yoğun çalışan Covid polikliniğine başvuru sırasında enfekte olma ihtimalini arttırmaktadır. 

Rehberde “Hastaların Evde İzlemi” ve “İzolasyonun Sonlandırılması” bölümlerinde vurgulandığı üzere Covid-19 PCR testi pozitif bulunup evde tedavi ve izole edilen hastaların tedavi bitiminden sonra tekrar test edilmeleri gerekli değildir. Son zamanlardaki hasta yoğunluğu da dikkate alındığında bu hastaların tekrar test edilmesi gerçekten test edilmesi gereken hastaların testlerinde aksaklıklara, en azından gecikmelere neden olacaktır.

Yukarıdaki bilgiler ışığında, basında 4 Eylül tarihinde çıkan “Son dakika…Mersin Üniversitesi Hastanesi’nde corona testi skandalı!” başlıklı, PCR testi pozitif bulunup evde tedavisi tamamlanan, tedavi bitiminde iyileşip iyileşmediğini öğrenmek üzere hastanemize başvuran hastaya test yapılmamasını skandal olarak niteleyen haber gerçeği yansıtmamaktadır.

Ayrıca gerek uluslararası (Dünya Sağlık Örgütü) gerekse ulusal (Sağlık Bakanlığı) sağlık otoritelerince bilimsel veriler ışığında bu hastaların tekrar test edilmesinin gereksiz olduğu vurgulanırken,haber içeriğinde yer alan, konunun uzmanı olmayan kişilercecoronaya yakalanan hastaların iyileşip iyileşmediğini anlamaları için tekrar test yaptırmaları gerektiği şeklindeki açıklamalar bilimsel verilere dayanmamaktadır. Günde yaklaşık 600 Covid-19 testi yapılanCovid PCR laboratuarımız ülkemizin en başarılı iki Covidlaboratuarından biri seçilmişken, bu tür açıklamalar hastanemizdeyaklaşık altı aydır cansiperane çalışan sağlık personelinin çalışma azmi ve motivasyonuna, dolayısıyla Mersin halkının kaliteli hizmet alma sürecine zarar vermektedir. Ülke olarak birlik ve beraberlik içinde bu zorlu süreçten geçilirken destek vermesi beklenen kişi ve kurumların tavrıda oldukça düşündürücüdür.Haberle ilgili hukuki hakkımız mahfuzdur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Prof.Dr. Ahmet ÇAMSARI

Rektör


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BAŞKAN SAVAŞ ULUSAL BASINA ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDUÖnceki Haber

BAŞKAN SAVAŞ ULUSAL BASINA ÖNEMLİ AÇIKLA...

Gürer: “Yem fiyatları hayvancılığı sarsıyor”Sonraki Haber

Gürer: “Yem fiyatları hayvancılığı sarsı...

Başka haber bulunmuyor!