Meslek örgütleri ve STK’lara etkinlik yasağı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Meslek örgütleri ve STK’lara etkinlik yasağı
Bugünden itibaren sivil toplum kuruluşları, barolar gibi kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan etkinlikler, 1 Aralık’a kadar ertelendi.

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre sivil toplum kuruluşları (STK), meslek kuruluşları, birlik ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinlikler 1 Aralık’a kadar ertelendi.

İstanbul Barosu 10-11 Ekim’de Genel Kurulu düzenleyecekti.

Gerekçe: Sağlık Bakanlığı tavsiyesi

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliği'ne “Koronavirüs Tedbirleri” konulu ek genelge gönderdi.

Genelgede, Sağlık Bakanlığı tarafından İçişleri Bakanlığına hitaben gönderilen yazıya da yer verildi.

Yazı şöyle:

“Dünyayı tehdit etmeye devam eden COVID-19 pandemisine yönelik olarak; COVID-19 Bilimsel Danışma Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’nca ülkemizdeki ve Dünya’daki en güncel bilimsel gelişmeler ve deneyimler takip edilmekte, bu kapsamda Pandeminin ülkemizdeki kontrolüne yönelik çalışmalar yürütülmekte teknik rehberler ve protokoller yayınlamakta ve güncellenmektedir.

“Dünyada halen COVID-19 vaka artışları devam etmektedir. Ülkemizde de Covid-19 vakalarının devam etmekte olması, her ne kadar vaka sayıları belirli bir düzeyde kontrol altına alınmış olsa da önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle damlacık yolu ile bulaşan solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığının artış gösterebilmesi beklenmektedir.

“Bu kapsamda Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan COVID-19 Bilimsel Danışma Kurulu, fiziksel mesafenin korunmasının zor olacağı sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler veya kooperatiflerin geniş katılımlı toplantılarının yapılmamasını ve ileri tarihe ertelenmesini önermiştir.”

Genelgede, şu uyarı da yer aldı:

“Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak.” (AS)

BİANET


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türk Tabipleri Birliği: Turkuaz tablo kara tabloya dönüştüÖnceki Haber

Türk Tabipleri Birliği: Turkuaz tablo ka...

MERSİN ÜNİVERSİTESİNDE ATAMA BİLMECESİ?Sonraki Haber

MERSİN ÜNİVERSİTESİNDE ATAMA BİLMECESİ?

Başka haber bulunmuyor!