MTSO’YA ORHAN PAMUK TEPKİSİ: YAPTIĞINIZIN AKIL ALIR YANI YOK

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MTSO’YA ORHAN PAMUK TEPKİSİ: YAPTIĞINIZIN AKIL ALIR YANI YOK
Mersin’de kurulu olan UTKU Toplumsal Dayanışma ve Eğitim Derneği mensupları adına, MGC’de açıklama yapan Başkan Yardımcısı Şükrü Yüksel, MTSO yönetimini yerden yere vurdu.

Bugün yazılı ve sözlü olarak Mersin Gazereciler Cemiyetinde, gazetecilere yaptığı açıklamada, Dernek olarak tepkilerini dile getiren Başkan Yardımcısı Şükrü Yüksel, MTSO başkan ve yönetimini, Orhan Pamuk’a verdikleri ödül nedeniyle kınadı ve tepki gösterdi.

UTKU Toplumsal Dayanışma ve Eğitim Derneği Başkan Yardımcısı Şükrü Yüksel sözlerine, “Basın açıklamamıza desteğinden ve katılımından dolayı METESEN İl Başkanı Sayın Ömer Sezer'e teşekkür ederiz” diyerek başladı.  

TARİHE NOT DÜŞÜYORUZ

Daha sonra sözlerine devamla Yüksel, “Basınımızın Saygın Temsilcileri, Değerli Halkımız, Basın açıklamalarımızın 4.’süne hoş geldiniz. Kurduğu cumhuriyetin 100. yılını kutladığımız, aramızdan bedenen ayrılışının 85. yıldönümünü andığımız, ancak sevdasıyla, kavgasıyla, ilkeleriyle hep yanı başımızda olan Büyük Önder Atatürk, “idare-i maslahatçı” tiplerden hiç hoşlanmazmış. Nutuk’da böylesi tipleri olumsuzlayan pek çok örneği bize aktarır. Her şeyden önce kendisi idare-i maslahatçı yani durumu idare eden ya da halk deyimiyle kulağının üstüne yatan silik ve sinik bir kişi olsaydı bizim devletli ve vatanlı bir ulus olarak var olmamız olası değildi. Biz de her bir üyesi O’nun yolundan giden UTKU Toplumsal Dayanışma ve Eğitim Derneği olarak bugün hiç idare-i maslahatçı bir dernek olmadığımızı ortaya koyacağız. Bir yanıyla da tarihe not düşeceğiz” dedi.

30 BİN KÜRDÜ 1 MİLYON ERMENİYİ ÖLDÜRDÜNÜZ DİYEN ADAMA ÖDÜL VERDİLER

Yüksel, sözlerinin devamında, “Bizim de çağrı üzerine katıldığımız ve bileşenleri arasında yer aldığımız “Mersin Cumhuriyetin 100. Yılı Kutlama Meclisi”nin çalışmaları sürerken büyük bir tutarsızlık ve ilkesizlik örneği yaşanmıştır. Söz konusu meclisin Yürütme Kurulu üyelerinden MTSO yönetimi her yıl düzenlediği Kent Edebiyat Ödülü’nü bu kez Orhan Pamuk’a vermiştir. Böylelikle hiçbir suçları olmamasına karşın 30 bin Kürt’ü ve 1 milyon Ermeni’yi öldürdüğümüz iftirasını atarak şerefli Türk ulusuna hakaret eden Orhan Pamuk, Nobel’den yıllar sonra MTSO yönetiminin elinden de ödül almış oldu! Yeni yayınlanan son kitabının PiAr çalışmalarına da bir yandan yoğunlaşan Pamuk’a bu ödülün verilmesini sağlayan seçici kurul, gerçekten “seçici kurul” mudur “pazarlamacı kurul” mudur? Burasını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz!” dedi.

34 CG 1919 PLAKASINA ATIFTA BULUNDU

Şükrü Yüksel daha sonra, “Cumhuriyetimizin 100. yılında MTSO yönetiminin “Kent Edebiyat Ödülü” verdiği Orhan Pamuk’un “Kara Kitap”ında geçen karakterlerden biri olan “fahişe” karakterinin bindiği Chevrolet marka arabanın plakasının 34 CG 1919 olduğunu kim biliyor?.. 1919’u herhangi bir sayı olarak görenler, 1919’a herhangi bir anlam yüklemeyenler zaten bu sorunun muhatabı değildir! Bu örnekleri daha uzun uzun sıralayabiliriz. O zaman bu basın açıklaması da uzar gider. Bizim tabiri caizse “öküzün altında buzağı aradığımızı söyleyenler olacaktır. Bunu söyleyenler kesinlikle Orhan Pamuk’un kitaplarını dikkatli bir gözle okumayanlar olacaktır. Yazdığı romanlarda bu türden pek çok alttan göndermelerle, bilinçaltına dönük iletilerle, imalarla ve yerli yabancı basın-yayın organlarına verdiği demeçlerle ulusal kahramanlarımıza, cumhuriyetin kurucularına, cumhuriyetin doğrudan kendisine ve Türk ulusuna sataşmayı sanki görev bilen Orhan Pamuk’a MTSO yönetiminin ödül vermesi akıl alır gibi değildir!” dedi.

GÜYA ESKİ YÖNETİM KARAR ALMIŞ, BUNLARDA UYMUŞ...

Yüksel sözlerinin devamında, “Bu ödülün verilmesi kararı söylendiğine göre önceki yönetimin almış olduğu bir kararmış. Böylesi bir karar anayasanın değiştirilemez ilk 4 maddesi hükmünde değildir. Yeni yönetim bu kararı hiç kuşkusuz iptal edebilirdi” dedi.

AMACIMIZ ORHAN PAMUK’U PROTESTO DEĞİL, ORHAN PAMUK GİBİ BİRİNE ÖDÜL VEREN MTSO YÖNETİMİNİN İLKESİZLİK VE TUTARSIZLIĞINA TEPKİ

Yüksel, “Şunu özellikle vurguluyoruz; burada Orhan Pamuk’u ya da Orhan Pamuk’a ödül verilmesini protesto etmiyoruz; Orhan Pamuk gibi birine ödül veren MTSO yönetiminin ilkesizliğini, tutarsızlığını protesto ediyoruz. Hem Cumhuriyetin 100. Yılı Kutlama Meclisi’nin Yürütme Kurulu’nda yer alarak “cumhuriyeti sahiplenme” görüntüsünde başköşeye kurulacaksınız hem de cumhuriyetin kurucularıyla ve Türk ulusu gerçeğiyle açıktan çatışmalı olduğu dünyaca bilinen birine ödül vereceksiniz! Hangisi gerçek MTSO yönetimi?! Böyle duyarsızlık, böyle sorumsuzluk, böyle ilkesizlik ve tutarsızlık olur mu?! Cumhuriyetin 100. Yılı Kutlama Meclisi’nin derneğimizin dışında hem diğer yürütme kurulu üyelerinden hem de bileşenlerinden MTSO yönetiminin bu kabul edilemez aymazlığına karşı tutum alan hiçbir kuruluşun çıkmaması da ayrıca anlamlıdır, düşündürücüdür ve çok üzücüdür! Buradan “Cumhuriyetin 100. Yılı Kutlama Meclisi’nde yer almanın ölçütü nedir?!” diye sorduğumuzda yanıtı gün gibi ortaya çıkıyor; hiçbir ölçütü yoktur! Edebiyata ve sanatın diğer alanlarına sermaye odakları el attıkça ne yazık ki insana ve topluma güzellik katan bu değerler aşınıyor, yozlaşıyor, koflaşıyor. Böylesi ödül törenlerinin seçici kurullarında yer alan kişiler sonrasında ödül verdikleri kişilerin seçici kurullarda yer aldıkları etkinliklerde ödül alıyorlar. Bu da “aydın”, “yazar”, “sanatçı” geçinen kişilerin ucuzlukları olarak kültürel belleğe kaydoluyor” diyerek açıklamasını sürdürdü.

GEÇMİŞTE TACİZCİYE ÖDÜL VERİP İPTAL EDEN MTSO’NUN BU İŞLERİ BİLMEDİĞİ AÇIKTIR. ESAS İŞLERİNE DÖNMELİDİRLER

Yüksel, açıklamalarının devamında,  “Tacizci olduğu öncesinde ayyuka çıkan başka birine geçtiğimiz yıllar verdiği kent edebiyat ödülünü bu kişinin doğrudan kendisi tacizciliğini itiraf ettikten sonra verdiği ödülü geri alan MTSO yönetiminin kent edebiyat ödülleri zaten tartışmalı duruma gelmişti. MTSO yönetimi, asıl alanı olan konulara odaklanmalıdır. Edebiyat ödülleri vermek yerine üyelerinin çıkarlarını koruyan ve geliştiren projeler geliştirmeli; ödül verecekse genç girişimcilere teşvik ödülleri, sanayi odaklı teknoloji üretimi ödülleri vermelidir” diyerek sözlerini açıklamalarını sonlandırdı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 2
  KIZGIN
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Netanyahu'ya: Sende atom bombası var mı, yok muÖnceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Netanyahu'ya:...

MUHSİN BAYAR AK PARTİDEN MERSİN BÜYÜKŞEHİR ADAY ADAYISonraki Haber

MUHSİN BAYAR AK PARTİDEN MERSİN BÜYÜKŞEH...

Benzer Haberler

Başka haber bulunmuyor!