Murat Çepni: Bu proje doğaya ihanettir, İkizdere'ye ihanettir. Yalan söylemekten vazgeçin

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Murat Çepni: Bu proje doğaya ihanettir, İkizdere'ye ihanettir. Yalan söylemekten vazgeçin
Evet, İkizdere'de iki ayı aşkın bir zamandır bir direniş gerçekleşiyor ve bu direniş AKP'nin Karadeniz'deki tüm oyunlarını bozmuş durumda. AKP için Karadeniz bir arka bahçe "Ne istersek yaparız, ne istersek gerçekleştiririz." edebiyatı bu direnişte tuzla buz olmuş durumda. Şimdi, bu projenin, taş ocağı projesinin bir gerekçesi var, o da İyidere'deki Lojistik Liman Projesi. Bir kere biz, bu İyidere'deki Lojistik Liman Projesi'nin son derece hayali bir proje olduğunu söylüyoruz. Bu 93'ten itibaren geliştirilen Avrupa-Kafkasya-Asya arasındaki ulaştırma koridoruna binaen düşünülüyor fakat bu projenin içerisindeki limanlar Odessa, İliçevsk, Köstence, Varna, Burgaz, İstanbul, Samsun, Batum ve Poti limanları, bunların içerisinde İyidere limanı yok. Tabii, şu soruyu soruyoruz: Bütün bu limanların kapasitesi dolmuş da mı yeni bir limana ihtiyacınız var ya da bütün bu limanları ortadan kaldırıp iptal mi edeceksiniz de bu liman işler hâle gelecek? Bunların hiçbir yanıtı yok.

Yine, Ovit Tüneli de buna benzer olarak temellendiriliyor. Orada da yine tartışılması gereken İran'la yürütülen ya da kuzey, güney arasındaki ticaret ilişkileri. Burada da İran'la yürütülen ticari ilişkilerin ambargoyla ilgili nasıl bir problem oluşturduğu ya da bunun nasıl aşılacağı henüz belli değil dolayısıyla gerekçe ortada kalmış durumda. Bu limanın projesinde yeni bir taş ocağı açılmayacağı söylenmişti, işte, yeni bir taş ocağı açılıyor.

    Ben, size birkaç şey söyleyeyim değerli arkadaşlar: Şimdi, burada şirket ve AKP iş birliği var. Yani Karadeniz, Cengiz İnşaat eliyle peşkeş çekilmiş durumda, burada devlet ve şirket iç içe geçmiş durumda. Bunlar iki sene önce bir yalanla başladılar. Eskencedere taş ocağı resimlerinde bambaşka bir ağaçsız alanın fotoğrafını koyarak ÇED almaya kalktılar, proje durduruldu; bu bir.

    İki: Direniş ne zaman başladı? On gün sonra. On gün sonra AKP'li milletvekilleri alana geldiler. Soruyoruz: Yahu, niye on gün beklediniz, alana geldiniz? Çünkü sıkıştınız.

    Üç: Bilgilendirme toplantısı ne zaman yapılır? Proje başlamadan önce yapılır. Bunlar ne zaman geldiler? On gün sonra Bakanlık ve şirket bilgilendirme toplantısı yapmaya kalktı. Çok da enteresanı şu: Orada köylüler diyor ki: "Eskencedere yok oluyor." Yetkili şunu söylüyor: "Evet, haklısınız, biz de bunu gördük, toplantı yapacağız." Çözüm ne? Suyu boruların içine alacağız. Yani suç üstüne suç işliyorlar.

    Yine, bu süreçte her türlü kirli yöntem kullanıldı, her türlü kirli yöntem. İnsanlar arabasıyla tehdit edildiler -arabanın bakımı olmamış- çalıştıkları iş yerleri tehdit edildi; her türlü kirli yöntemi kullandılar.

    Yine, çok daha enteresan bir şey şu: Şirketin projesinde projenin sahibi kim yazıyor biliyor musunuz? Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı. Peki, aynı yazının altında iletişim adresi kim? Şirket. Yahu, işte, biz bunu söylüyoruz zaten. AKP bir şirketler koalisyonudur. AKP bir rant ittifakıdır.

İşte, Karadeniz'de bu rant ittifakı direnişin duvarına çarptı. Şimdi ne yapıyorlar? Her türlü provokasyonu hayata geçirmeye çalışıyorlar. Neymiş? "Dışarıdan şu geldi." Neymiş? "Dışarıdan bu geldi." Yahu, biz şunu soruyoruz arkadaşlarım: Bu proje orada, Eskencedere'de çayı bitirecek, iki; balı bitirecek, üç; suyu yok edecek, dört; oradaki 2 köyün yani yaz kış orada yaşayan köylülerin hayatını ortadan kaldıracak ve onları siz 1 çuval patatese ve soğana mahkûm edeceksiniz. Bu projeye "evet" mi diyorsunuz, "hayır" mı diyorsunuz? Bakın, hiçbir kötü proje vatan millet edebiyatı olmaksızın hayata geçirilemez; AKP de İkizdere'de bunu yapıyor. İnsanlar "vatan" dedikleri topraklarına sahip çıkıyorlar. Siz ise şirketin bir avuç kârı için halkı düşmanlaştırıyorsunuz. Ben buradan bir İkizdereli olarak söylüyorum bunu, doğduğum, yaşadığım topraklar olarak söylüyorum ama daha da önemlisi bir Türkiyeli olarak söylüyorum: Bu proje suçtur, ihanettir. Buradan direnen İkizderelilere selam söylüyorum. Direnenler mutlaka kazanacaklardır, rant ittifakları kaybedecektir, bundan kimsenin şüphesi olmasın.

KÜRSÜDEN SORULAR

Şimdi, tekrar kısa kısa söyleyeceğim, bir: İlk projede yetmiş beş yıl olduğu yazıldı, bu proje hâlen duruyor, bu bir. Şimdiki projenin üç yıl olduğu söyleniyor.

   İki: Soruyorum: AKP'liler neden on gün sonra alana geldiler? Hayati Yazıcı bizzat şunu söyledi, dedi ki: "Evet, biz bu bilgilendirme toplantılarını daha önce yapmamız gerekirdi." Niye yapmadınız?

    Bir taş ocağının rehabilite edilmesi örneği nerede? Hiçbir tane böyle örnek yok.

    Bir soru daha soracağım: İyiderede'ki projenin ÇED'inde yeni bir taş ocağı açılmayacağı söyleniyor. Niye açtınız? Buna cevabınız var mı? Buna cevabınız yok.

    Bakın, arkadaşlar, tekrar şunu söylüyorum: Bu taş ocağının olduğu Eskencidere iki köyün yaşam alanı, burası ormanlık bir alan; burada çay var, burada arıcılık var, burada su var. Buraya taş ocağı yapıldığında o toz, duman içerisinde çaycılık yapılamaz, arıcılık yapılamaz; o su, şimdiden mıcırların, taşların, toprakların altında kalmış durumda, olay bu kadar açık ve net. Bir şirket kâr edecek diye insanların yaşam alanlarını tahrip etmeyin, bu bir insanlık suçudur, bu bir doğa suçudur. Elinizde devletin gücü var diye halka savaş açamazsınız, bu yoldan geri dönün.

    İkizdere, Rize, Karadeniz evet, size oy vermiş olabilir ama bütün oyunlarınız orada görülmüş durumda, provokasyonlarla sonuç almaya çalışıyorsunuz; yetti artık, deniz bitti. Çok net söylüyoruz: Bu proje doğaya ihanettir, İkizdere'ye ihanettir. Yalan söylemekten vazgeçin, tek tek söylüyorum, bunlara cevabınız var mı?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Dijital Mecralar Komisyonu’nda ‘Espor’ TeklifiÖnceki Haber

Dijital Mecralar Komisyonu’nda ‘Espor’ T...

‘Dikili Çukuralan’daki altın madeni kapasite artışı oldubitteye geteriliyor!’Sonraki Haber

‘Dikili Çukuralan’daki altın madeni kapa...

Başka haber bulunmuyor!