MUSTAFA GÖKTAŞ: YILBAŞI DENETİMLERİ ARTMALI, SAHTE İNDİRİMLER SONLANMALI

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
MUSTAFA GÖKTAŞ: YILBAŞI DENETİMLERİ ARTMALI, SAHTE İNDİRİMLER SONLANMALI
Kısa adı ÇETKODER olan Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği Genel Başkanı Mustafa Göktaş, tüm tüketici vatandaşlara seslenerek yılbaşı dolayısıyla piyasadaki sahte indirimlere dikkat çekti.
YILBAŞI DENETİMLERİ ARTMALI
 
Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş “ Değerli vatandaşlarımız çok dikkat etsinler. Türkiye resmen sahte indirim cenneti olmuş. Son zamanlarda piyasada bir haksız rekabetin söz konusu olduğunu bunun ise indirim adı altında piyasaya yansıdığına dikkat çekmek isterim. Her biri aynı zamanda birer tüketici durumunda olan ülkemizdeki hazır giyim sektörü üretici ve çalışanlarını direk ilgilendiren indirim uygulaması haksız rekabeti oluşturuyor ve bilinçsiz olarak ayrıca sahte olarak yapılan indirimler nedeniyle vatandaşımızda zarara uğratılıyor. Ülkemizde halen indirim tarihlerini belirleyen hiçbir kurum ve kuruluşun olmaması üzücü. Firmalar indirim sezonun erken açıp haksız rekabete yol açıyorlar. Özellikle yabancı markaların yüzde 50- ile 70 e varan rakamlar arasında indirim yaparak çoğu kez zararına satış gerçekleştirmesi yerli hazır giyim firmalarımızı ve konfeksiyon üreticilerimizi perişan ediyor. Oysa ülkemizde de Avrupa da olduğu gibi indirimleri dönemsel ve oransal olarak denetleyen kuruluşlar olmalı. Bu olmayınca bir yandan haksız rekabet bir yandan da sahte indirim cenneti haline geliyor. İndirimi gerçekten yapan da yapmayanda karışıyor. Yanıltıcı levha ve reklamlar ile halkımız bir yandan da aldatılıyor. İndirim diyenin bunu tüm etiketlere yansıtması gerekmektedir. Öyle olmuyor. Çünkü bir yaptırım var uygulaması yok. Vitrinde yüzde 50-70 diyor içeri giriyorsunuz sadece bir üründe bu durum var diğerlerine yansımıyor. Buda tüketiciyi kandıran ve aldatan bir uygulama oluyor” dedi.
 
SAHTE İNDİRİMLER SONLANMALI
 
Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş “ülkemizde bu işle ilgili yasal düzenlemeler yapıldı. Ancak uygulaması yanlış Ve denetim eksikliği bulunuyor. Bu yüzden piyasa yangın yeri gibi… Yâda OLUŞAN KARGAŞA YÜZÜNDEN şamata yeri gibi…. Nasıl kabul ederseniz… Tüketici yanıltılıyor, kandırılıyor ve zarara uğratılıyor. Tamamen tüketim çılgınlığını özendiren ve neyin neden ve niçin tükettiğini algılamayan toplum haline getirildik. Yazık günah.  Ülkemizde indirim dönemlerini belirlemekle görevli kurumun olması gerekir ve açıkladığı tarihler arasında indirimli satış olması gerekir. Önüne gelen kafası estiği gibi vatandaşı ve tüketiciyi yanıltır şekilde indirim yapamaz ve uygulayamaz. Yurt dışından gelen ürünler denetimden geçmesi gerekmektedir. Bu ürünlerin satışları menşesi ülkelerin altında bir fiyata yapılmasının önüne geçilmelidir. Ayrıca mağazaların ürünlerde uygulayabileceği indirim miktarı belirlenmeli.  Yalan beyanın önüne yanıltıcı reklamın önüne geçilmesi için ilgili ve yetkililerin acil denetim yapması, yılbaşı ağzı dolayısıyla tüketicinin yararınadır. Aynı zamanda, bu denetimlerle esnaf arasında da haksız rekabetin oluşması önlenecektir. Mağaza, iç ve dış düzenlemeleri denetlenecek, vitrinde yüzde 50- 70 indirim yazıp böyle bir ibare olursa, söylem, içerideki etiketlerin tümüne aynı oranda yansıyacak ve tüketicinin aldatılması da ortadan kalkacaktır” dedi.

MUSTAFA GÖKTAŞ: TAVUK’DAKİ ANTİBİYOTİK’E DİKKAT !....Önceki Haber

MUSTAFA GÖKTAŞ: TAVUK’DAKİ ANTİBİYOTİK’E...

MUSTAFA GÖKTAŞ'tan PLASTİK ÜRÜNLER KANSOROJEN YAYIYOR UYARISISonraki Haber

MUSTAFA GÖKTAŞ'tan PLASTİK ÜRÜNLER KANSO...

Başka haber bulunmuyor!