OKUL GIDASI LOGUSUNUN KRİTERİ BELLİ DEĞİL

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
OKUL GIDASI LOGUSUNUN KRİTERİ BELLİ DEĞİL
Çocukların beslenmesine ve sağlığına uygun olduğunu belirten “okul gıdası logosu”nunhangi kriterlere göre konulacağı tam bir muamma.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, konuyu soru önergesiyle Tarım ve Orman Bakanlığına taşıdı. Bakan Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verdiği önergede,22 Ekim’de yayınlanan “Okul Gıdası Hakkında Tebliğ” de okul gıdası logosuna karar verecek komisyon üyelerinin seçimi ve gıdaların değerlendirme kriterleriyle ilgili eksiklerin olduğunu belirterek şunları söyledi:

NE ÜYELER NE DE GIDA KRİTERLERİ BELLİ

“Okul gıdası logosunun verilip verilmeyeceğine Tarım ve Orman bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığından olmak üzere toplam 7 uzmandan oluşan bir komisyon karar verecek. Ancak komisyon üyelerinin seçiminin nasıl yapılacağı, uzmanlık alanlarının ne olacağı ve belki de en önemlisi çocukların tüketeceği gıdaların seçim kriterinin nasıl ele alınacağı konuları tebliğde belirtilmemiştir. Tebliğde yaratılan bu muğlaklık halk sağlığı açısından çok önemli olan bir konuda büyük boşluklar yaratmıştır. Bu açıdan bakıldığında komisyonun çalışma esaslarının bilimsel esaslar yerine bürokratik işlemlere dayanacağı düşünülmektedir. Komisyonun geniş katılımlı olarak oluşması ve başta halk sağlığı uzmanlarını, pediyatristleri ve gıda mühendislerini içermesi gerekmektedir.”

MEYVELİ SÜTLER ZEHİR SAÇIYOR

Obezite ülkemizde giderek artmakla birlikte çocuklarda aşırı kilolu olma hali ve sağlık sorunları devletin uygulamış olduğu gıda politikasıyla paraleldir. Bu sağlık sorunun temel sebebi, tüketilen şeker miktarıyken çocuklar, paketli gıdalardan inanılmaz düzeyde rafine şeker almaktadır. Çocuklar için üretilen meyveli içme sütlerin sadece bir kutusunda 7 küp şekere kadar kesme şeker bulunmaktadır. Çocukların çevresini yüksek miktarlarda şeker içeren binlerce yiyecek ve içecek sarmışken, bu durumu anne babaların bilinçli tercihlerine bırakmak yerine devlet politikaları geliştirmek gerekmekte ve okullarda bu gıdalara geçit verilmemelidir.”

1.8 MİLYON ÇOCUK OBEZ

82 milyon olan Türkiye nüfusunun 3 milyon kadarı ise morbidobez. Bu 3 milyon morbidobezin de yüzde 60’ı yani yaklaşık 1.8 milyonu 18 yaş altı morbidobez çocuklardan oluşuyor.Yetersiz, dengesiz veya yanlış beslenme bir çocuğun hak ve hürriyetlerini ihlal etmekle birlikte genel sağlık durumunu bozuyor. Çocukların yüksek miktarda şeker içeren fastfood ve abur cubur gıda ürünlerine kolayca erişebiliyor olmaları obezite sorununun kritik önem taşıyan noktasıdır.

CHP’li Bülbül Bakan’a komisyon üyelerinin ataması nasıl yapılacağını ve okul gıdası logosu verilmesi kriterlerinin yanı sıra “Gıdalar üzerinde yapılacak analizler kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?” diye sordu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Adana’da 18 yılda en az 100 fabrika kapandı!Önceki Haber

Adana’da 18 yılda en az 100 fabrika kapa...

Feridun Bahşi'den İçişleri Bakanına Suriyeli SorusuSonraki Haber

Feridun Bahşi'den İçişleri Bakanına Suri...

Başka haber bulunmuyor!