OLCAY KILAVUZ LİMON ÜRETİCİLERİMİZ ADINA ÇAĞRI YAPTI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
OLCAY KILAVUZ LİMON ÜRETİCİLERİMİZ ADINA ÇAĞRI YAPTI
MHP MERSİN MİLLETVEKİLİ OLCAY KILAVUZ LİMON ÜRETİCİLERİMİZ ADINA ÇAĞRI YAPTI

TİCARET BAKANIMIZ SN RUHSAR PEKCAN VE TARIM BAKANIMIZ BEKİR PAKDEMİRLİ’YE LİMON ÜRETİCİLERİMİZ ADINA ÇAĞRIMIZDIR

Milli ekonominin temelinin tarım olduğu gerçeğinin farkında olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk; “Türkiyenin gerçek sahibi ve efendisi, gerçek üretici olan köylüdür.” diyerek çok önemli bir noktaya değinmiştir.

Çiftçilerimiz ülkemizin gerçek sahipleri; tarım ise ekonomimizin en güçlü dayanağıdır. Bu gerçekten hareketle üreticilerimize sahip çıkmalı, tarımı kaderine terketmemeli, ülkemizin gerçek zenginliği olan tarım ürünlerine gereken hassasiyeti göstermeliyiz. Unutulmamalıdır ki vatanın sağlam temeli tarım politikalarımızın güçlü oluşuyla ilişkilidir.

Mersin bugün ülkemizin en önemli tarım havzalarının başında gelmekte; sebze ve meyve üretimiyle tarım ambarı özelliğini kendinde barındırmaktadır. Narenciye ürünlerinden, üzüme; muzdan çileğe birçok tarımsal ürün Mersinimizde yetişmekte ve hem yurtiçi hem de yurtdışına ulaştırılmaktadır. Mersinimizin bu tarımsal canlılığı ülke ve bölge ekonomisine de oldukça büyük katkılar sunmaktadır.

Fakat bugün Mersin tarımı, Mersinli çiftçilerimiz ve  özellikle limon üreticilerimiz çok ciddi ve büyük sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Korona virüs salgını sebebiyle ihracata getirilen kısıtlamalar üreticilerimizin limonlarının ellerinde kalmasına sebebiyet vermiş, depolarda kalan limonlar çürümeye terkedilmiştir. Çiftçimizin el emeği, göz nuru, alın teri olan limonların elde kalması büyük bir mağduriyet yaratmış, ekonomik ve sosyal sorunların yaşanmasına sebebiyet vermiş, ticari anlamda ülkemize ve tüketicilere birçok olumsuz etkisi olmuştur.

Tarım Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli ve Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’a çağrımızdır: “İnsan sağlığını, ülkemizin, üreticilerimiz ve tüketicilerimizin menfaatlerini göz önünde bulundurarak limonda ihracat yasağı sebebiyle yaşanan sorunun giderilmesine yönelik çalışma yapılmasını, bakanlıklar tarafından özel bir uygulamanın yürürlüğe konulmasını ve yaşanan mağduriyetin tez elden giderilmesini talep ediyoruz. Çiftçimiz; bu zor günlerin aşılmasını ve hükümetimizden gelecek müjdeli haberleri beklemektedir.

Üreticilerimizin emeklerini heba etmeyelim, bu zor günde desteğimizden mahrum bırakmayalım ve çiftçimizin sessiz çığlığına duyarsız kalmayalım. Ülke ekonomimizin dinamosu olan ve Mersinimizin en önemli ekonomik etkinliğinin başında gelen tarımın ve tarımsal üretimi gerçekleştiren üreticilerimizin yanında olacak ve sorunlarını daima dile getireceğiz.

BASIN BÜLTENİDİR


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
VAHAP SEÇER PARALEL İDDİASINA YANIT VERDİÖnceki Haber

VAHAP SEÇER PARALEL İDDİASINA YANIT VERD...

Kızıltan: “Doğru ve rantabl davranabilirsek krizi fırsata çevirebiliriz”Sonraki Haber

Kızıltan: “Doğru ve rantabl davranabilir...

Başka haber bulunmuyor!