Ölüm Orucundaki Siyasi Mahpus Didem Akman Soru Önergesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ölüm Orucundaki Siyasi Mahpus Didem Akman Soru Önergesi
İzmir Milletvekili Murat Çepni Ölüm Orucundaki Siyasi Mahpus Didem Akman Soru Önergesi verdi

Özellikle OHAL döneminden itibaren  cezaevlerinde, işkence, kötü muamele  ve   hak ihlallerinin artması nedeniyle mahpuslar, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler, Anayasa ve yasalarla  güvence altına alınmış haklarına ulaşmak için  açlık grevlerine  ve ölüm oruçlarına başlamaya  mecbur kalmaktadırlar. Devlet; yaşam hakkını,  temel hak ve özgürlükleri,  insan onurunu, kişinin vücut bütünlüğünü, sağlığını, psikolojik iyiliğini korumakla yükümlüdür. Şakran Kadın Kapalı Cezaevinde kalmakta olan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmedilmiş Didem Akman, cezaevinde yaşadığı hak ihlalleri nedeniyle  ve ağırlaştırılmış müebbet infaz koşullarının iyileştirilmesi,  mimari koşulları, ağırlaştırılmış müebbet mahpusları için uygun olan Sincan Kadın Kapalı Cezaevine sevkinin yapılması  talepleri  ile   19 Şubat 2020 tarihinde ölüm orucuna başlamıştır. HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Ölüm orucundaki Didem Akman’ın başta   sevk olmak üzere taleplerini  ve yaşadığı mağduriyetleri,  Adalet Bakanı’na bir önerge vererek meclis gündemine gietirdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Murat ÇEPNİ - İzmir Milletvekili

            Özellikle OHAL döneminden itibaren cezaevlerinde,işkence, kötü muamele  ve   hak ihlallerinin artması nedeniyle mahpuslar, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler, Anayasa ve yasalarla  güvence altına alınmış haklarına ulaşmak için  açlık grevlerine  ve ölüm oruçlarına başlamaya  mecbur kalmaktadırlar. Covid-19 salgınının yaşandığı bu  dönemde de açlık grevi yapan mahpuslar oldukça büyük risk altında bulunmaktadırlar. Devlet; yaşam hakkını,  temel hak ve özgürlükleri,  insan onurunu, kişinin vücut bütünlüğünü, sağlığını, psikolojik iyiliğini korumakla yükümlüdür. Şakran Kadın Kapalı Cezaevinde kalmakta olan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmedilmiş Didem Akman, cezaevinde yaşadığı hak ihlallerinedeniyle veağırlaştırılmış müebbet infaz koşullarındaki rejimin iyileştirilerek insani koşullara uyum sağlanması, tutuklandığı 2008 yılında 2016 yılına kadar kaldığı Sincan Kadın Kapalı Cezaevine sevkinin yapılması talepleri ile  19 Şubat 2020 tarihinde ölüm orucuna başlamıştır.

 

            Didem Akman’ın Şakran Kadın Kapalı Cezaevinde 4 yıldır  kaldığıhücre,  ağırlaştırılmış müebbet infaz rejimine tabi mahpuslar için dizayn edilmiş tekli koğuşlardan farklı olarak 20 günle sınırlı disiplin cezaları için inşa edilmiştir. Ancak kendisinden; bakımsız,  altyapı sorunları mevcut, çok küçük, hareket alanı bulunmayan  disiplin hücresinde ömrünü geçirmesi istenmektedir. Hücrenin kapısı havalandırmaya açılmamaktadır. Disiplin cezalarına özgü hücre tipi olarak inşa edildiğinden mutfak bölümü yoktur. Günlük ihtiyaçlarını insani koşullarda karşılayamamaktadır. Aynı  alanda bulunan diğer 8 boş hücreye  salgın hastalıklara ilişkin tedbirler, disiplin cezaları vs. nedeniyle  sık sık kişilerin getirilip götürülmesinden dolayı  sürekli gürültü yaşanmaktadır.  Bu da uyku bozukluğuna, okuma, çalışma, dinlenme vs. saatlerininbozulmasına neden olmaktadır. Günde yalnızca 1 saat süre ile havalandırma alanına çıkabilmektedir. Astım ve alerji hastasıdır. Yeterli miktarda güneş ve hava alımı yapamaması sağlık sorunlarını arttırmıştır.Mahpuslara tanınan sohbet hakkından faydalandırılmamaktadır. Görüş ve telefon hakkı 2 haftada 1 olmak üzere yalnızca 1. dereceden yakınları ve vasisi ile sınırlıdır. Görüş süresi 45 dakikadır. Ölüm orucu sebebi ile elzem olan refakatçi talebi kabul edilmediğinden sağlığı hızla kötüye gitmektedir. Refakatçi talebinin kabulü için tek başına kalamayacağını, hayati riski bulunduğunu gösterendoktor raporu,cezaevi savcısı Murat Kayançiçek tarafından Avukatına şifahi olarak bildirilmiştir. Özel ihtiyaç duyduğu bitkisel çaylar gibi içeceklere erişimi engellenmiş ve kantin ihtiyaçları bile karşılanmamıştır. Ölüm orucundan kaynaklı aşırı derecede zayıflaması sonucunda vücudunda oluşmaya başlayan yaraları engelleyebilmek için ücretini kendisi karşılamak üzere talep ettiği havalı yatak isteği kabul edilmemiştir. Didem Akman, herhangi bir tedavi istememesine rağmen,  2 Eylül 2020 tarihinde Yeşilyurt Devlet hastanesine götürülmüştür. Hastane koşullarında mağduriyetleri de devam etmektedir.

Fiziki ve psikolojik tahribatlara yol açan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanDidem Akman’ın başta ailesiyle görüştürülmesi, temel haklarından yararlandırılması,ağırlaştırılmış infaz rejimine uygun mimarisi  bulunan Sincan Kadın Kapalı Cezaevine nakil edilmesi, eyleminin  ölümle sonuçlanmaması  açısından önem arz etmektedir.

Bu bağlamda;

1-Didem Akman’ın ölüm orucuna başlamasına neden olan yaşadığı  hak ihlallerinin başında  barınma koşullarının yetersizliği gelmektedir.  Kaldığı Hücre,   Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun madde 38/1-f uyarınca ağırlaştırılmış müebbet infaz rejimine tabi mahpuslar için dizayn edilmiş tekli koğuşlardan farklı olarak disiplin cezaları için inşa edilmiştir. Bakanlığınızın  Didem Akman’ın  devam eden ölüm orucunu sonlandırılması için bir girişimi olacak mıdır?Kaldığı, insan onuruna yakışmayan koşullara sahip hücreden kaynaklı  yaşadığı mağduriyet giderilecek midir?

2-Didem Akman’ın kaldığı Şakrankadın Kapalı Cezaevinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının infazına uygun olarak yapılmış hücreler bulunmamasına karşın, mimar koşulları uygun olan Sıncan Kadın Kapalı Cezaevine sevkinin yapılmamasının gerekçesi nedir? Didem Akman’ın eyleminin ölümle sonuçlanmaması için Sincan Kadın Kapalı Cezaevine sevki yapılacak mıdır?

3-Pek çok cezaevinde  sağlık durumu el vermeyen ağırlaştırılmış müebbet mahpuslarının başka mahpuslarla kalması böylece fiili olarak kendilerine refakat edebilecek birilerinin yanlarında bulunması sağlanmaktadır. Şakran Kadın Kapalı Cezaevinde Didem Akman’ın  bu talebinin  geri çevrilmesinin gerekçesi nedir?

4-Didem Akman,   bir önceki kaldığı Sincan Kadın Kapalı Cezaevinde  günde 4 saat süreyle havalandırmaya ve haftanın 1 günü kütüphane/spor/kurslara çıkma hakkının bulunduğunu belirtmiştir. Cezaevleri  arasında bu konularda neden  uygulamalarda farklılıklar  mevcuttur? Türkiye genelinde cezaevlerinde uygulamalara ilişkin  bir standart getirmeyi  düşünmüyor musunuz?

5-Didem Akman,  45 dakikalık görüşhakkının  15 dakikalık kısımlar ile 3 aile bireyine ayrı ayrı yapabilmektedir. Yargıtay’ın söz konusu görüşlerin birlikte de yapılabileceğine ilişkin kararları mevcuttur. Şakran Kadın Kapalı Cezaevinde   İnfaz Hakimliği’ninYargıtay’ın kararını uygulamayarak, Anayasa’ya aykırı davranmasının gerekçesi nedir?

6-Covit-19 Salgını  nedeniylemahpusları sağlıklarının ciddi risk altında olduğu bir süreçte,  Didem Akman’ınkendi rızası dışında müdahale edilip, hastaneye götürülmesinin  gerekçesi nedir?  Müdahale Bakanlığınız bilgisi dahilinde mi yapılmıştır? Kişinin talebi olmaksızın tıbbi müdahaleye maruz kalması insan hakkı ihlali sayılmaktadır. Bu ihlali yapan görevliler hakkında işlem yapılacak mıdır?

7-Cezaevlerinde yaşanan açlık grevleri ve ölüm oruçlarına yönelik Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır? Telafisi imkansız yaşam ve sağlık hakkı ihlallerinin yaşanmaması için cezaevlerinin fiziksel  koşullarının düzeltilmesi, hak ihlallerinin, kötü muamelelerin, işkencenin önlenmesi için   gerekli hukuksal ve idari düzenlemeler yapılacak mıdır? Açlık grevindeki ve ölüm orucundaki mahpuslarla ilgili Türk Tabipler Birliği başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapılmakta mıdır?

8- Son 10 yılda Türkiye cezaevlerinde kaç mahpus açlık grevi/ölüm orucu eyleminde bulunmuştur? Kaç mahpus bu eylemler sonucunda hayatını kaybetmiştir?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mazıdağı'ndaki uranyum rezervi hakkında soru önergesiÖnceki Haber

Mazıdağı'ndaki uranyum rezervi hakkında...

KÖPRÜLÜ KÖY HALKI MAĞDUR...Sonraki Haber

KÖPRÜLÜ KÖY HALKI MAĞDUR...

Başka haber bulunmuyor!