OTİZMLİ VATANDAŞLARA ŞEHİRLERARASI YOLCULUK İZNİ VERİLSİN

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
OTİZMLİ VATANDAŞLARA ŞEHİRLERARASI YOLCULUK İZNİ VERİLSİN
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Yıldırım KAYA:Covid-19 salgını sürecinde hayat hepimiz için zorlaştı, ama engelli vatandaşlarımız için daha da zorlaştı. Yaşamımızı artık yeni kurallara göre dizayn etmeye başladık, ancak her zaman olduğu gibi yine engelli vatandaşlarımızı göz ardı ediyoruz. Yeni kuralları belirlerken, engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırma sorumluluğumuz da var…

İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelgeyle; otizm, ağır mentalretardasyon, downsendromu gibi özel gereksinimi olanlar ile bunların veli, vasi veya refakatçilerinin sokağa çıkma yasağından muaf tutulmasını sağladı. Bu karar önemli ve yerinde bir karardır. 

Otistik çocuklarımız, gençlerimiz ve aileleri bu süreçte çok zorlanmaktadır. Otistik çocuklar ve gençler eğitim aldıkları kurumlara gitmek istemekte, aileler kurumların kapalı olma nedenini anlatmakta zorlanmaktadır. Sokağa çıktıklarında da maske takmayı reddetmekte, aileler risk almamak için sokağa çıkmayı genel olarak tercih etmemektedir.

Çocuklarımız okulların kapanmasıyla uzaktan eğitime adapte olmaya çalışırken, otizmli çocuklar bu süreci çok sancılı geçiriyor.  Çünkü otizmli çocuklar rutin düzenleri bozulduğunda büyük sıkıntılar yaşıyor. Aileler de bu süreçte çok yıpranıyor.

Otizmli vatandaşlarımız için sokağa çıkma yasağı yok, ancak şehirlerarası yolculuk yapmaları yasak.

Buradan Sağlık Bakanımız Sn. Fahrettin Koca’ya ve Bilim Kurulu üyelerimize seslenmek istiyorum; bu zorlu süreçte otizmli vatandaşlarımıza da şehirlerarası yolculuk izni verilmesi çok faydalı olacaktır. Gerekli tedbirler alınarak, otizmli vatandaşlarımızın da köylerine, yazlıklarına refakatçılarıyla birlikte gitmeleri için uygun koşullar sağlanmalıdır.

Talebimizin İvedilikle değerlendirileceğine inanıyoruz. Alacağınız bu karar otizmli vatandaşlarımıza da bir bayram hediyesi olacaktır.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KOCAELİ MİLLETVEKİLİ LÜTFÜ TÜRKKAN'DAN ÇOK CİDDİ TESPİTLERÖnceki Haber

KOCAELİ MİLLETVEKİLİ LÜTFÜ TÜRKKAN'DAN...

GAZETECİLİĞİ VİRÜS DEĞİL EMEKÇİ DÜŞMANI VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KARŞITI UYGULAMALAR TEHDİT EDİYOR!Sonraki Haber

GAZETECİLİĞİ VİRÜS DEĞİL EMEKÇİ DÜŞMANI...

Başka haber bulunmuyor!