Oya Ersoy’dan asgari ücretin artırılmasına ilişkin kanun teklifi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Oya Ersoy’dan asgari ücretin artırılmasına ilişkin kanun teklifi
Oya Ersoy: “Asgari ücret tümüyle vergiden muaf tutulsun, SGK primleri Hazineden karşılansın”

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy DİSK’in kampanyası olan asgari ücretin 750 lira artırılmasına ilişkin kanun teklifini meclis başkanlığına sundu.
Ersoy; Türkiye Devrimci İşçi Sendikalarının asgari ücretin vergilerden ve SGK primlerinden muaf tutularak artırılmasına ilişkin kampanyasının yasal düzenlemesinin yapılması için Meclis Başkanlığına kanun teklifi sundu. Asgari ücretin gelir vergisi, damga vergisinden muaf tutulması ve SGK primlerinin Hazineden karşılanması sayesinde 751,6 lira artmasını sağlayacak olan kanun teklifinde özellikle pandemi şartlarında ekonomik krizin yarattığı yükü hafifletilmesi gerektiği dile getirildi.
Asgari ücret ülkedeki tüm çalışanlar için belirleyendir
Ersoy; asgari ücretin Türkiye’de bir işçinin kazandığı en az ücret olmasından çok daha fazla anlamı olduğunu ve ülkedeki neredeyse tüm çalışanların ücretlerinin asgari ücretin artışına göre belirlendiğini dile getirdi.
Ülkenin %99’u, %1’nin refahı için ölümüne çalışıyor
AKP döneminde işçilerin değil, işverenlerin korunduğunu bir çalışma düzeninin yaratıldığını dile getiren Ersoy; ülkenin %99’unun %1’in refahı için ölümüne çalıştırıldığını ifade etti. Ersoy; son bir yılda tüm bu çalışma düzeninin üzerine binen pandemi koşullarının da insanları intihara sürüklediğini dile getirdi.
Meclis yalnızca sarayın ve sermayenin çıkarı için çalışıyor
Pandeminin başından itibaren TBMM’de çıkarılan yasaların hepsinin sermayenin çıkarına hizmet eden, şirketlere vergi muafiyeti ve destekler sağlayan yasalar olduğunu ifade eden Ersoy; işten çıkarılmanın yasaklandığının propandası yapılan yasa ile de işçilerin haklarını güvence altına alınmadığını, ücretsiz izin uygulaması ise işçilerin 39 TL’lik sefalet ücretine mahkum edildiğini belirtti.
10 milyon işçi asgari ücret ve altında bir ücretle çalışıyor
Ersoy, asgari ücretin Türkiye’de ortalama ücret haline getirildiğini, 10 milyon işçinin asgari ücret ve altında bir ücrete çalıştırıldığını, 3,3 milyon işçi asgari ücretin altında bir ücretle çalıştığını ve asgari ücretin yarısından daha az ücretle çalışan işçi sayısı 1 milyona yakın olduğunu ifade etti.
2021 yılında açlık sınırı 2.652 TL, asgari ücret 2.825 TL
2021 yılında açlık sınırı 2.625 TL, yoksulluk sınırı 8.638 TL olarak belirlenmişken, asgari ücretin 2.825 TL olduğunu hatırlatan Ersoy; milyonlarca asgari ücretlinin ve ailesinin açlık sınırında yaşadığını söyledi.
Açlık sınırında yaşamaya çalışan asgari ücretli vergi yükünün altında eziliyor
Asgari ücrete uygulanan vergi ve kesintilerin asgari ücretin mantığı ile örtüşmediğini dile getiren Ersoy; Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları’nın raporuna göre brüt asgari ücretin dolaylı-dolaysız vergi ve diğer kesintiler ile birlikte işçinin eline brüt asgari ücretin sadece yüzde 66,6’sı net harcanabilir ücret olarak geçtiğini belirtti.
DİSK-AR’ın hesaplamalarına göre brüt ücretten yapılan doğrudan kesinti toplamı 751,6 TL olduğunu aktaran Ersoy, yine aynı rapora göre brüt ücret üzerinden dolaylı vergiler ve kesintiler hesaplandığında bu kesintilerin toplamı 1.195,21 TL’ye ulaştığını belirtti.
İşverene 147 milyar TL destek, asgari ücretliye destek yok
2008 yılında yapılan düzenleme ile işverene SGK primleri için sağlanan 5 puanlık destek için 2010 yılından bugüne 147 milyar TL harcandığını ifade eden Ersoy; işçilere ise herhangi bir desteğin sağlanmadığını dile getirdi. Asgari ücret artışının önemli bir bölümünün kamu kaynaklarından karşılandığının belirtildiği teklif metninde, işverene sağlanan desteklerin de yine kamunun sırtına yüklenerek halka ödetildiği vurgulandı.
Asgari ücret tümüyle vergiden muaf tutulsun, SGK primleri Hazineden karşılansın
Ersoy; asgari ücretin tümüyle vergiden muaf tutulması ve SGK primlerinin Hazine tarafından ödenmesi ile DİSK’in de açıkladığı gibi asgari ücretin 751,6 lira artırılabileceğini ifade etti. Yapılacak bu yasal düzenlemenin özellikle pandemi ile birlikte derinleşen yoksulluğun etkilerini bir nebzede olsa hafifleteceğini ifade eden Ersoy, meclisin şirketleri değil, işçileri ve halkı koruyacak önlemler alması gerektiğini bir kez daha vurguladı.
Ayrıca Ersoy teklif metninde şu sözlere yer verdi:
“Asgari ücretlinin pandemi koşullarında ve ekonomik krizin yükünün altında ezilmesinin önüne geçilmesi, mağduriyetin azaltılması için asgari ücretin tümüyle vergi dışı bırakılması ve SGK prim ödemelerinin devlet tarafından karşılanması ile söz konusu ücret 751,6 lira arttırılabilir. 2.825,9 TL olan net asgari ücret 3.577,5 TL’ye yükseltilebilir ve bu yolla asgari ücretin toplam maliyeti daha az artmış olacaktır. Asgari ücretin vergi dışı bırakılması ve SGK primi desteğinin sağlanmasıyla asgari ücretin yüzde 26,6 oranında artmasını sağlayacaktır.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KADINLAR GÜNÜNÜ TİYATROYLA KUTLADILARÖnceki Haber

KADINLAR GÜNÜNÜ TİYATROYLA KUTLADILAR

CHP’li Sındır, “bir kent bir kültür kar hırsına kurban ediliyor!”Sonraki Haber

CHP’li Sındır, “bir kent bir kültür kar...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!