Öztunç: AKP Yangın Garantisi de Verdi mi?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Öztunç: AKP Yangın Garantisi de Verdi mi?
Marmaris'teki orman yangınında kullanılmayan yangın söndürme uçaklarıyla ilgili iddialar hakkında açıklama yapan CHP Genel başkan yardımcısı Ali Öztunç : "AKP halen devlet yönettiğinin ciddiyetine varamadı. Bütün afet ve krizleri yönetilecek süreçler olarak değil, para kazanma imkanı olarak görüyor" dedi.

MUSTAFA GÖKTAŞ (haberanaliz.net) ANKARA

Yangın Garantisi de Verildi mi ?

 Mayıs ayından bugüne kadar toplamda 198 adet yangın meydana geldiğini aktaran Öztunç, "Kriterleri sağlamıyor diye Türk Hava Kurumu'nun uçaklarını hangara kaldıran AKP Ruslara kıyak yapmak için aldığı uçakları neden kullanmaz? İddia doğruysa gerçek bir fiyasko. Acaba bu uçaklar içinde yangın garantisi de verildi mi? Artık her şeyden şüphelenir olduk" yorumunu yaptı.

Bakan Bu İhmalin Hesabını Vermeli 

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın ormanları koruma ve geliştirmede yetersiz olduğunu vurgulayan Öztunç, "Her yıl bu mevsimlerde orman yangınları sorunuyla karşı karşıyayız. Mevcut uçakları hurdaya ayıran, aldığı uçağın parasını ödemeyen bir iktidarla karşı karşıyayız.AKP yönetemiyor. İhmalin sonuçları daha da ağırlaşmaya başladı.Dün bir canımızı yitirdik.5 personelimiz son anda yanmaktan kurtuldu. Facianın eşiğinden döndük... Bunun hesabı verilmeli" dedi.

CHP'NİN ÖNERİLERİ

1.) Anayasanın 169. Maddesi gereğince, yanan orman yerlerinde yeni orman yetiştirilmeli, bu alanlarda kesinlikle başka bir faaliyete izin verilmemelidir. Bu alanlar imara açılmamalı, bu alanlarda yapılaşmaya izin verilmemelidir. 

2.) Orman alanlarındaki denetimler artırılmalı, önleyici denetim mekanizmaları güçlendirilmelidir. 

3.) Orman muhafaza memurlarının görev ve yetkileri genişletilmeli, ormanlardaki suçüstü hallere müdahale edebilme yetkileri arttırılmalıdır. 

4.) Görevi orman yangınıyla mücadele olan, yangın eğitimi almış, bu alanda uzmanlaşmış kişilere kadrolu istihdam alanı açılmalıdır. Orman köylülerine yönelik eğitimler arttırılmalıdır. 

5.) Yangının sorumluları etkin bir biçimde araştırılmalı, yargı makamları önüne çıkarılmalıdır. 

6.) Orman yangınlarının makul sürede kontrol altına alınmasını sağlayacak ve daha geniş alanlara yayılmasını önleyecek stratejiler oluşturularak, buna yeterli ekipman ve personel bulundurulmalıdır. Bu yeterliliğe sahip olmayan özel firma ile yapılan sözleşme feshedilmeli ve orman denetimleri kamu eliyle yürütülmelidir.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İşte sporda İzmir farkı!Önceki Haber

İşte sporda İzmir farkı!

MİMAR ABDULLAH YILMAZ: DEVLETİN MALI DENİZ YEMEYEN D.....!!!!Sonraki Haber

MİMAR ABDULLAH YILMAZ: DEVLETİN MALI DEN...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!