Patates-Soğan Üreticisinin Mağduriyetini dile getirdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Patates-Soğan Üreticisinin Mağduriyetini dile getirdi
Adana'da Patates ve soğan hasadının yapıldığı bu günlerde patates ithal edilmesi ve soğan ihracatının izne bağlanması nedeniyle soğan ve patates üreticisinin yaşadığı mağduriyet ile ilgili HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye soru önergesi iletti.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirlitarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96 ile 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 13.05.2020

Tulay HATIMOĞULLARI ORUÇ- HDP Adana Milletvekili

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut, patates ve soğan üreticisinin hasadın yapıldığı bugünlerde ithalat yapılması ve ihracatın izne bağlanması nedeniyle mağdur olduğunu açıklamıştır.Sayın Korkut basına yansıyan açıklamasında; “Şimdilerde patateste hasat zamanı. Üreticilerin para kazanacağı, kazandığı para ile borçlarını kapatıp, geçimini sağlayıp, kendisini yeni sezona hazırlama zamanı… hasat zamanı patates ithalatına izin veriliyor. Ülke içinde patates fazlalığına yol açılıyor. Patates gerektiğinden fazla olursa patates fiyatı düşer. Üretici para kazanamaz…Soğanda bilindiği üzere ihracat sınırlaması var. Ancak bu ihracat sınırlamasının acilen kaldırılması gerekiyor. Birincisi, bu seneki hasat geçen seneye göre daha fazla olduğu için Türkiye soğan sıkıntısı yaşamayacaktır. İkincisi şimdi hasat edilen soğanlar, kısa gün soğanlarıdır, uzun süre depo edilemez, dayanıklılığı kısadır. Bu nedenle de belli bir süre sonra çürüme gösterir. O yüzden yurtiçinde tüketilemeyecek olan kısa gün soğan miktarının kota sınırlamasına takılmadan hızlıca ihraç edilmesi gerekiyor.”

Üreticiyesoğan ihracatı için sadece 3 günlüğüne izin verilmiş, müracaatların firma başına toplamda 250 tonu geçmemek üzere alınmasına karar verilmesine rağmen, bu kararfirma başına 106 ton olarakuygulanmıştır. Bu nedenle çok sayıda firma elindeki ürünü ihraç edememiştir ve maalesef tonlarca soğan çürümüştür/çürümektedir.

Bu bağlamda;

1. Üreticiyi mağdur eden hasat zamanı izin verilen patates ithalatına/ ülkede yaratılacak olan patates fazlalığınadair önlemler alınacak mıdır?

2.Soğandaki ihracat sınırlaması kaldırılacak mıdır? Üreticinin elindeki uzun süre depolanamayacak olan kısa gün soğanları için tedbir alınacak mıdır?

3. Zor şartlarda üretmeye çalışan çiftçinin yüksek girdi maliyetleri yükünü hafifletmek üzere çalışmalarınız var mıdır?

4.Kota sınırlamasına takılmaksızın ihracatınönünün açılması ve patates/soğan ithalatının kısıtlanmasıiçin adımlar atılacak mıdır?

5. Hatay Reyhanlı’da kurulmuş bir şirketin, Suriye’ye satılmak üzere Mısır’dan ithal ettiği patateslerin çürüme göstermesinden dolayı iç pazarda satışına izin verildiği iddiası doğru mudur?

6.Bu iddia doğru ise; Suriye’nin almadığı çürük patateslerin Türkiye’ye satışına nasıl izin verilebilmiştir?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BAŞKAN YAVAŞ’TAN YENİ KAMPANYA: “6 MİLYON TEK YÜREK BAYRAM ETSİN”Önceki Haber

BAŞKAN YAVAŞ’TAN YENİ KAMPANYA: “6 MİLYO...

Urla’daki Taşınmazımıza Yönelik Acele Kamulaştırma Kararı Kaldırıldı, Yanlıştan DönüldüSonraki Haber

Urla’daki Taşınmazımıza Yönelik Acele Ka...

Başka haber bulunmuyor!