PEKGÖZEGÜ, Bal İzlenimi Veren Sahte Balların Yıl Sonuna Kadar Satışına tepki verdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
PEKGÖZEGÜ, Bal İzlenimi Veren Sahte Balların Yıl Sonuna Kadar Satışına tepki verdi
Serpil KEMALBAY PEKGÖZEGÜ, Bal İzlenimi Veren Sahte Balların Yıl Sonuna Kadar Satışına İzin Verilmesine Yönelik Soru Önergesi verdi.

Bal izlenimi veren sahte balların yılsonuna kadar halka satışına izin verilerek halk sağlığının Bakanlık eliyle hiçe sayılmasına yönelik Tarım ve Orman Bakanı’na vermiş olduğu soru önergesi...

Gıda güvencesi, insanların sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için gerekli olan sağlıklı ve besleyici gıda maddelerine hem fiziksel hem de ekonomik bakımdan sürekli erişebilmesidir.

Gıda güvenliği ise, yediğimiz içtiğimiz her türlü maddenin sağlığa zararlı zararlı bakteriler, mikroorganizmalar, kimyasallar, ağır metaller, doğayı kirleten çevresel kimyasalların gıdaya bulaşması gibi çeşitli unsurlardan arındırılması, bu unsurları içermemesi ya da uygulanacak bir takım işlemlerle o unsurların canlıya, insana zarar vermesinin engellenmesidir. Kaldı ki güvenli olmayan gıdanın sonuçları yıllar alabildiği için önleyici tedbirlerin büyük önemi vardır. Gıda güvencesi ve gıda güvenliğinin sağlanması, kamu sağlığının korunması,  bir devletin en ciddi görevi olması gerekirken hükümetin politikaları ne gıda güvencesi sağlayabilmekte ne de gıda güvenliği konusunda halka güven verebilmektedir.

Yakın tarihe kadar tarımsal üretimde kendine yeterli bir ülke olan Türkiye’de hükümetin izlediği yanlış politikalar sonucunda halkına ucuz soğan, patates dahi sunamaz duruma gelmiştir.  Öte yandan gıda sektöründe halk sağlığı ıspanak zehirlenmelerinden de görüleceği gibi ciddi risk altındadır ve Bakanlık eliyle ciddiyetle müdahale edilmediği de görülmektedir. Bakanlığın uygulamaları keyfi ve açıkça sahteciliğe ve gıda güvenliğinin ihlal edilmesine göz yumacak şekilde kaygı verici boyutlardadır.

Bakanlığınızca Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'nde ki değişiklik ile üretimi yapılamayacaklar arasında aroma vericiler veya bal eklenerek bal aromalı şurup, çam aromalı şurup, ballı şurup ve benzer isimlerle bal izlenimi veren ürünler de bulunmaktadır. Ancak bal izlenimi veren bu ürünlerin 2020 sonuna kadar piyasadan çekilmeyeceği ilgili yönetmeliğe eklenen bir madde ile belirtilmiştir.  Halk sağlığı açısından zararlı olduğu kanıtlanmış olan ve esasında yanıltıcı bir şekilde bal olarak piyasaya sürülen bu ürünlere yılsonuna kadar satış izni vermek skandal nitelikte bir karardır. 

Lösemili Çocuklar Vakfı bu ürünlerin içinde insanları kanser yapabilecek maddeler olduğu uyarısında bulunmuş ve  Tüketici Hakları Derneği de  ilgili maddenin iptali için dava açacaklarını belirtmişlerdir.

Halkın ucuz sağlıklı besleyici, güvenli gıdaya sürekli erişimini sağlamak için üreticilerin desteklenmesi, sahte gıdalara karşı ise halk sağlığının ciddiyetle korunması konusunda hükümetin üstüne düşen sorumlulukları bir an önce yerine getirmesi elzemdir.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AYTUĞ ATICI, CHP GENEL BAŞKAN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADIÖnceki Haber

AYTUĞ ATICI, CHP GENEL BAŞKAN ADAY ADAYL...

MUSTAFA GÖKTAŞ'DAN ÇEVRE VE DOĞAYA DUYARLI BAŞARILI İŞ ADAMINA ÇETKODER'DEN ÇEVRE BERAATISonraki Haber

MUSTAFA GÖKTAŞ'DAN ÇEVRE VE DOĞAYA DUYAR...

Başka haber bulunmuyor!