Refah hem de Kuzey Gazze için yeni tahliye emirleri

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Refah hem de Kuzey Gazze için yeni tahliye emirleri
İsrail, Gazze'de defalarca zorla yerinden ettiği Filistinlileri, BM'nin de belirttiği gibi gidecek hiçbir güvenli yer kalmadığı halde, bir kez daha yollara döküyor. Kara harekatının genişlediği Refah'ın yanısıra Kuzey Gazze için de tahliye emri verildi.

Uluslararası toplumun Gazze Şeridi'nin 1.5 milyon Filistinlinin sığındığı güney ucunda "yeni soykırım" uyarıları eşliğinde ABD'nin silah sevkiyatını askıya almasına rağmen, İsrail savaş kabinesinin Refah'a kara harekatını genişletme kararının ardından, Filistinlilere yeni tahliye emirleri verildi.

Daha önce Refah'ın doğusunun bir kesiminde 100 bin Filistinliye tahliye emri veren İsrail ordusu, bu kez Mısır sınırındaki kentin diğer bölgelerinde yaşayanlara da El Mavasi'ye gitme talimatı verdi

'MAVASİ'DEKİ GENİŞLETİLMİŞ İNSANİ BÖLGEYE GİDİN'

Refah'ta zorla yerinden etmenin çapını genişleten İsrail ordusunun yeni emrinde doğu ve orta kesimdeki El Cnayna, Hirbet el Adas ve el Adari mahalleleri ile Kuveyt Hastanesi civarı ve Şabura kampında belirlenen bloklarda yaşayanların "acilen bölgeden ayrılmaları ve el Mavasi'deki genişletilmiş insani bölgeye gitmeleri" istendi.

İsrail ordusu, şimdiki halde yaklaşık 300 bin Filistinlinin El Mavasi'ye doğru hareket ettiğini söyledi.

İSRAİL ORDUSU REFAH'IN DOĞU-BATISINI AYIRAN YOLU ELE GEÇİRDİ

Refah'ın daha önce tahliye edilen doğu kesiminde şiddetli çatışmalar yaşanırken, yeni tahliye edilecek bölgeler de İsrail ordusunun askeri operasyon sahası haline gelecek. Doğudan girdikleri Refah'ta ilk iş Mısır'la sınır kapısını ele geçiren İsrail tank birlikleri, dün Refah'ın doğu ve batı kesimlerini ayıran ana yolu ele geçirip doğu yakasını etkin şekilde kuşattı. Yanısıra Gazze Şeridi içinde daha önce yerlerinden edilenlerin sığındığı Refah kentinin içleri ve batı bölgesindeki çadır kampları, bugün yoğun bombardımana maruz kaldı

YERLE BİR, AÇ BİİLAÇ KUZEYDE YENİDEN TAHLİYE

İsrail ordusu, Gazze Şehri'nin kuzeyindeki Cebaliye dahil Kuzey Gazze'nin çeşitli bölgeleri için de boşaltma emri verdi.

Kuzey Gazze'de Filistinlilerin zorla yerinden edileceği bölgeler şunlar: El Selam, Tal ez Zaatar, el Nur, Ezbet Mlin, el Ravda, el Nuzha, el Carn, en Nahda, ez Zuhur, Cebaliye kampı, Beyt Lahiya projesi. "Tehlikeli savaş bölgesinden" çıkmaları istenen Filistinliler, Gazze Şehri'nin batısına yönlendirildi.

GAZZE'NİN KUZEYİ İLE ORTASINA BOMBARDIMANDA ONLARCA ÖLÜ

İsrail ordusunun Gazze'nin kuzeyi ile orta kesiminde pek çok noktaya düzenlediği saldırılardan çok sayıda ölü-yaralı haberleri geldi. Cebaliye Mülteci Kampı'nda bir eve düzenlenen saldırıda gazeteci Baha Ukaşe ile eşi ve oğlu öldürüldü. Filistin haber ajansı WAFA'ya göre gece İsrail jetlerinin Gazze'nin merkezinde birçok bölgeyi hedef alması sonucu 24 Filistinli öldürüldü. (Reuters, Al Jazeera, Al Mayadeen, AA, Dış Haberler)


GENÇLERİ GELECEĞİN MESLEKLERİNE HAZIRLIYORÖnceki Haber

GENÇLERİ GELECEĞİN MESLEKLERİNE HAZIRLIY...

ABD'den 'Jeomanyetik Fırtına' uyarısı geldiSonraki Haber

ABD'den 'Jeomanyetik Fırtına' uyarısı ge...

Başka haber bulunmuyor!