Rıdvan Turan, ABD'li çift tarafından öldürülen yaban keçileri ve kara avcılığıyla ilgili önerge verdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Rıdvan Turan, ABD'li çift tarafından öldürülen yaban keçileri ve kara avcılığıyla ilgili önerge verdi
HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan,ABD'li çift tarafından öldürülen yaban keçileri ve kara avcılığını meclis gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgiliTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması için soru önergesi verdi.

 

“Türkiye son yıllarda avcılar için ilgi çekici ülkelerden biri oldu ve av turizmi kapsamında yurt dışından çok sayıda avcı Türkiye’ye geldi. Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nin (HAKİM) Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan edindiği bilgilere göre, izinli avlar kapsamında 2018 yılında yerli ve yabancı avcılar tarafından 2 bin 546 hayvan resmi avcılık faaliyetleri kapsamında öldürüldü.  Son olarak Adıyaman’a bağlı Sincik ve Akdağ devlet avlağında 25 Şubat’ta iki ABD vatandaşı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri eşliğinde 9 ve 11 yaşlarındaki iki yaban keçisini av turizmi kapsamında avladı. ABD’li çift, avlarının önünde poz verip yaban keçisinin cesedini teşhir ettiler ve bu fotoğraflar yazılı ve görsel medyada yer aldı. 2019-2020 av yılı av turizmi uygulama talimatının sosyal medya başlıklı 48. maddesi “Av organizasyonunun kime ait olduğu, kimin tarafından avlandığının doğru olarak kamuoyu tarafından bilinmesi/öğrenilmesi amacıyla, av turizmi kapsamında avlanan av ve yaban hayvanlarının sosyal paylaşım sitelerinde yayımlanması, başkaları tarafından da etiketlenen görüntü ve fotoğrafların olması durumunda, “av turizmi kapsamında yapılan av organizasyonudur”, “….. kişinin (avcının)……… (nerede) yaptığı av organizasyonudur” açıklaması ya da izin belgesinin bir örneği konulur. Av turizmi kapsamında avlanıp ev ve işyerlerinde sergilenen trofelerin paylaşılması durumunda da açıklama yapılır.”  bu teşhirciliği meşrulaştırmaktadır.

Diğer yandan Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nün görevleri arasında “Hayvanların korunmasına yönelik çalışmaları, ilgili bakanlık, kurum ve kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içinde yapmak, yaptırmak, bu konuda yürütülen faaliyetleri desteklemek, denetlemek veya denetlenmesini sağlamak.” yer almaktadır.

Bununla birlikte Türkiye’deki yasalar kapsamındaki mevzuatlarda av ve yaban hayvanının türüne; avcı derneğine üye olup olmamaya göre avlanma tarifeleri değişmekte ve yasalar adeta avcıların kurumsallaşmasını teşvik etmektedir.

Buna karşılık Türkiye’de ve dünyada birçok hayvan hakları örgütü, avcılığın yasaklanması gerektiğini savunmaktadır. WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) Adıyaman’da öldürülen iki melez dağ keçisiyle ilgili yaptığı açıklamada “Yaşadığımız çağda beslenmek için avlanmaya ihtiyacımız yok. Aslında avlanmasına izin verilen bu bireylere, doğadaki leopar, kurt, ayı gibi büyük yırtıcıların, ekolojik sistemin işleyişi açısından, avcılardan daha fazla ihtiyacı var” demiştir. Yaban keçileri ve çengel boynuzlu dağ keçileri, Türkiye’nin de taraf olduğu Bern Sözleşmesi’ne göre de kesin koruma altında olan türler arasında. Yaban keçisi, Dünya Doğa Koruma Birliği (UICN) tarafından “Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesi”nde de bulunuyor.

Bunun yanında Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesinin 4. maddesine göre “Vahşi hayvanlar yaşama hakkına ve kendi doğal çevrelerinde özgürce üreme hakkına sahiptirler.8. maddesine göre ise “Vahşi bir hayvan soyunun hayata kalma onurunu hiçe sayan her yasa ve böylesi bir harekete sebep olan her karar soykırıma eşdeğer olup soya kaşı işlenmiş suçtur.” şeklinde düzenlenmiştir.” denilen önergede,Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması için şu sorular soruldu:

 1. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünün görevleri arasında hayvanların korunması yer almasına rağmen, hayvanların avlanmasında rol alması bir devlet kurumunun göreviyle nasıl bağdaşmaktadır?
 2. 2019-2020 av yılı av turizmi uygulama talimatıyla hayvanların öldürülmesi adeta yasallaştırılmakta ve talimatın 48. maddesiyle öldürülmüş hayvanlar ayrıca teşhir edilmektedir. Bu durumların önüne geçemek için ne yapmayı düşünüyorsunuz?
 3. Bakanlık olarak kara avcılığının yasaklanmasına yönelik bir yasal düzenleme çalışmanız var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir?
 4. Uluslararası sözleşmelerde, kuruluşlarda ve hayvan hakları evrensel beyannamesinde vurgulanmasına rağmen Türkiye’de kara avcılığı neden yasaklanmamaktadır?
 5. Başta Yaban Keçisi olmak üzere Dünya Doğa Koruma Birliği (UICN) tarafından “Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerlerin” avlanmasının tamamen yasaklanmasına yönelik yasal bir düzenleme yapmaya yönelik çalışmalarınız var mı? Varsa bu çalışmalar nelerdir?
 6. Doğa koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünün yabani hayvan avcılığını önlemek için aldığı tedbirler nelerdir? Bu tedbirlerin başarı oranı kaçtır?
 7. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünün mevzuata aykırı olarak yabani hayvan avcılığına yönelik son beş yıllık denetim raporları nelerdir?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mersin milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Suriyeli mültecilerle ilgili TBMM’ye bir soru önergesi verdiÖnceki Haber

Mersin milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Su...

Züleyha Gülüm: Ölüm Orucunda Olan Mustafa Koçak'a İlişkin Soru Önergesi verdiSonraki Haber

Züleyha Gülüm: Ölüm Orucunda Olan Mustaf...

Başka haber bulunmuyor!