Rıdvan Turan'dan Koronavirüs tehlikesine karşı önerge

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Rıdvan Turan'dan Koronavirüs tehlikesine karşı önerge
Mersin milletvekili Dr. Rıdvan Turan, koronavirüs tehlikesine karşı cezaevlerinde bulunan tutukluların durumuyla ilgili TBMM’ye bir soru önergesi verdi.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan,koronavirüs tehlikesine karşı cezaevlerinde bulunan tutukluların durumunu meclis gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL’ün cevaplaması için soru önergesi verdi.

“Aralık ayında Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs, yaklaşık bir hafta önce 60’tan fazla ülkeye yayıldı. Bugün itibariyla koronavirüsü’ün yayıldığı ülke sayısı 118’e çıktı. Koronavirüsün tespit edildiği kişilerin sayısı 119 bini, virüsün yol açtığı Covid-19 hastalığı yüzünden ölenlerin sayısı 4 bin 200'ü aştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının tespit edildiğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı koronavirüs tehlikesine karşı ülke genelinde toplu hareket edilen yerlerde temizlik ve hijyen konusunda halkı uyaran ve bilgilendiren çalışmalar yapmaktadır. Yine çok sayıda çalışanın ve öğrencinin olduğu bazı üniversiteler aynı gün yaklaşık 15 gün süreyle tatil edildi.  Bunun yanında binlerce tutsak insanın toplu halde kaldığı yerlerden biri de cezaevleridir. Türkiye’de cezaevlerinde kapasitenin üzerinde çok sayıda insan birarada kalmaya zorlanmaktadır.   Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yılmaz Çiftçi Kasım 2019’da   cezaevlerindeki sayının artmasıyla sıkıntılar yaşandığını dile getirerek “Cezaevlerinde mevcutlarımız fazla, kalabalıktan kaynaklı birtakım sıkıntılarımız var.” demiştir. Devamında yaptığı açıklamada 286 bin hükümlü ve tutuklunun bulunduğunu, annesinin yanında kalan çocuk sayısının ise 780 olduğunu bildirmiştir. Türkiye’de cezaevlerinin kapasitesi yaklaşık 250 bin civarındadır. Koronavirüs’ün yaklaşık bir haftada çok hızlı yayıldığı düşünüldüğünde cezaevlerinde kalan insanların durumu endişe vericidir.” denilen önergede Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL’üncevaplaması için şu sorular soruldu:

1.Koronavirüs tehlikesine karşı bakanlığınız cezaevlerinde kalan insanlar için hangi tedbirleri almaktadır?

2. Cezaevlerinde kalan çocuklar ve koronavirüs ölümlerinin en çok yaşandığı yaşlı tutsaklar için özel bir önlem almayı düşünüyor musunuz?

3. Adalet Bakanlığı Sağlık Bakanlığıyla ortak bir çalışma yapıyor mu?

4. Koronavirüs’ün cezaevlerinde görülmesine karşılık bakanlığınızın acil eylem planı var mıdır?

5. Koronavirüs’e karşı cezaevleri yeterli düzeyde sağlık altyapısı ve donanımına sahip midir?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Trilyonluk rüşvetle kapatıldığı iddia edilen FETÖ dosyası Meclis’e taşıdıÖnceki Haber

Trilyonluk rüşvetle kapatıldığı iddia ed...

OLCAY KILAVUZ'DAN İŞÇİ KIYIMI SON BULSUN ÇAĞRISISonraki Haber

OLCAY KILAVUZ'DAN İŞÇİ KIYIMI SON BULSUN...

Başka haber bulunmuyor!