Risk devam ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Risk devam ediyor
100 gündür vaka kaydedilmeyen Yeni Zelanda’nın başbakanı: Risk devam ediyor

Yeni Zelanda’da son vakanın belirlendiği 1 Mayıs’tan bu yana ülkede yapılan testlerde 100 gündür toplum içinde Covid-19 vakası kaydedilmediği bildirildi. Radyo Yeni Zelanda’nın haberine göre başbakan Jacinda Ardern, ülkesinde toplumsal yayılma olmadan 100 günü geride bırakmalarıyla ilgili açıklamasında, elde ettikleri başarının ikinci Covid-19 dalgası tehdidini azaltmadığını söyledi.

Covid-19’a karşı elde edilen başarıda Yeni Zelanda’nın konumunda başka hiçbir ülke olmamasına rağmen, insanların virüse karşı kayıtsız kalmaması gerektiğini vurgulayan Ardern, “Bir kilometre taşı olması açısından, evet 100 gün önemli bir zaman dilimi ancak bu durum günlük olan hiçbir riski asla azaltmaz. Salgının arttığı bu dünyada var olmaya devam ettiğimiz sürece elbette risk devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Ülkedeki aktif vakaların tamamını yurt dışından gelenlerin oluşturduğunu hatırlatan Ardern, Yeni Zelanda’nın halen sınırlarını çok dikkatli yönetmesi ve insanların tetikte kalması gerektiği uyarısında bulundu.

Virüsün yayılmaya başlamasının ardından sıkı ve hızlı tedbirlere başvuran ve 25 Mart’tan itibaren yaklaşık 1 ay süreyle olağanüstü hal ve zorunlu haller dışında sokağa çıkma yasağı uygulayan Başbakan Ardern, 27 Nisan’da yaptığı açıklamada ‘Covid-19’a karşı savaşı kazandıklarını’ duyurmuştu.

Son verilere göre 5 milyon 11 bin nüfuslu ülkedeki toplum içinde en son Covid-19 vakası, 100 gün önce 1 Mayıs’ta kaydedilmişti.

Yeni vaka kaydedilmedi

Yeni Zelanda Halk Sağlığı Direktörü Dr. Ashley Bloomfield, son dört gündür yaklaşık 16 bin kişiye yapılan testlerde Covid-19 vakasına rastlanmadığını açıkladı.

Toplum içinde 100 gündür Covid-19’un görülmemesine karşın tedbirin elden bırakılmayacağını söyleyen Dr. Bloomfield, şöyle konuştu: “Virüsün daha önce kontrol altında olduğu yerlerde, denizaşırı ülkelerde, yeniden ortaya çıkıp ne kadar hızlı yayılabileceğini gördük. Yeni Zelanda’da gelecekte olabilecek vakaları hızla ortadan kaldırmak için hazırlıklı olmamız gerekiyor.”

İlk vakanın kaydedildiği 28 Şubat’tan itibaren ülke genelinde yapılan 494 bin 481 testin sonuçlarına göre, Covid-19 tanısı konan toplam 1569 kişiden, 1524’ü sağlığına kavuşurken, 22 Yeni Zelandalı hayatını kaybetti.

Resmi verilere göre ülkedeki toplam 23 aktif vakanın tamamını yurt dışından ülkeye dönenler oluşturuyor. Hastanelerde Covid-19’lu hastanın bulunmadığı ülkede, tüm aktif vakalar otellerde karantinada tutuluyor.

KAYNAK:http://www.diken.com.tr/100-gundur-corona-vakasi-kaydedilmeyen-yeni-zelandanin-basbakani-risk-devam-ediyor/


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kayseri'nin bir mahallesinde 104 ev karantinaya alındıÖnceki Haber

Kayseri'nin bir mahallesinde 104 ev kara...

Karantinadaki köyün suyunu kestilerSonraki Haber

Karantinadaki köyün suyunu kestiler

Başka haber bulunmuyor!