haberanaliz

Sait DEDE SORU ÖNERGESİ VERDİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sait DEDE SORU ÖNERGESİ VERDİ
HDP Hakkari Milletvekili Sait DEDE, Van F Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan gazeteci Nedim Türfent’in cezaevi yerleşkesinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin raporuna dair soru önergesi verdi.

Kürt halkına karşı yapılan hukuksuzlukları, işkenceleri, baskıları tarafsız bir şekilde haberleştirdiği, işkenceleri görünür kıldığı için yargılanan ve özgürlüğünden mahrum bırakılan gazeteci Nedim Türfent'in; bulunduğu Van F Tipi Kapalı Cezaevinde kamuoyuyla paylaştığı hak ihlallerine ilişkin raporunu ve bu raporda yer alan iddiaları Adalet Bakanına sordum.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.30.09.2020

Sait DEDE

Hakkâri Milletvekili

12 Mayıs 2016’dan bu yana Van F Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan PEN(Uluslararası Yazarlar Birliği) onursal üyesi gazeteci Nedim Türfent’in cezaevi yerleşkesinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin raporu basında geniş yer bulmuştur. Ancak bu konuda incelemede bulunmak isteyen hak örgütlerinin girişimleri sonuçsuz kalmıştır. Raporun yayınlanmasından bugüne cezaevi yönetiminden ve Adalet Bakanlığı’ndan raporda bahsi geçen ihlallere yönelik bir açıklama yapılmamıştır. Gazeteci Nedim Türfent 15 maddelik raporunda; Covid-19 kısıtlamalarıyla birlikte hasta tutukluların tedavisinin durdurulduğunu, yaşlı ve hasta mahpuslara ilişkin özgün bir tedbirin alınmadığını, yaşam ve sağlığa erişim hakkının ihlal edildiğini,14 gün kalınan karantina odalarının hijyenik olmadığını, karantina sonrası test yapılmadığını, mahpusların koridora her çıktığında üst aramasına maruz kaldığını, ücretsiz dezenfektan dağıtımının yapılmadığını, kolonyanın hiç bir şekilde temin edilemediğini,
kantinde alternatifsiz ve kalitesiz malzeme ve gıdaların fahiş fiyatlardan satıldığını,
mahpusların revire çok geç çıkartıldığını,revirde çoğunlukla doktor bulunmadığını,
spor, kurs vb. tüm sosyal etkinliklerin durdurulduğunu, mahpusların katı ve mutlak birtecrit altında tutulduğunu,ziyaretlerin kısıtlandığını, kapalı ziyarete gelen ailelerin sıkı bir aramadan geçirildiğini, besin değeri yüksek ve bağışıklığı güçlendiren yemeklerin verilmediğini, satın alınan sebze ve meyvelerin çürük çıktığını, mektup, faks, kitap, dergi ve kargoların kuruma ulaştıktan haftalar sonra dağıtıldığını, bazen keyfi olarak sakıncalı ilan edildiğini, muhalif TV kanallarının gösterilmediğini, Yeni Yaşam ve Xwebûn gazetelerine abonelik yapılmasına izin verilmediğini, uzun dalga radyoların keyfi şekilde toplatıldığını, dilekçelerin ya hiç işleme alınmadığını ya da dilekçelere çok geç cevap verildiğini,elektrik gideri adı altında fahiş ücret kesimi yapıldığını, cezası bir yılın altına düşen hükümlülerin yasal hakları olmasına rağmen ilçe veya açık cezaevlerine gönderilmediğini, tutuklu ve hükümlülere tarafsızlık dilekçesinin dayatıldığını raporlamıştır.

Bu bağlamda;

 1. Gazeteci Nedim Türfent’in Van F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yaşanan hak ihlallerine ilişkin raporunun, kamuoyuyla paylaşılmasından sonra, bakanlığınız tarafından başlatılan bir inceleme var mıdır?
 2. Raporda; tutuklu ve hükümlülere dayatıldığı söylenen tarafsızlık dilekçesinin amacı nedir? 5275 Sayılı Kanun’a ve Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yönetmeliğe aykırı olarak uygulamada yer alan bağımsız veya tarafsız olarak tabir edilen bu koğuşların özelliği nedir, açıkça hukuka aykırı olan bu uygulamanın amacı nedir? Bu koğuşlara alınan tutuklu ve hükümlülere 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve 5726 sayılı Tanık Koruma Kanununa göre gizli tanıklık müessesi mi dayatılmaktadır? Irk, dil, din, mezhep, milliyet, renk, cinsiyet, doğum, felsefi inanç, milli veya sosyal köken ve siyasi veya diğer fikir yahut düşünceleri ile ekonomik güçleri ve diğer toplumsal konumları yönünden ayırım yapılmaksızın ve hiçbir kimseye ayrıcalık tanınmaksızın uygulanması gereken infaz hükümlerinin açıkça ihlali anlamına gelen bu uygulamaya ilişkin bir inceleme başlatacak mısınız?
 3. Hükümlüler 5275 sayılı yasanın 62 maddesinin 1.fıkrasına göre, mahkemelerce yasaklanmamış olması koşuluyla süreli vesüresiz yayınlardan bedelini ödeyerek yararlanma hakkına sahipkenyapılan keyfi uygulamalara ilişkin bir soruşturmanız olacak mı? 5275 sayılı yasanın 62.maddesinin 4.fıkrasının; Anayasanın 28. 29. ve 30. Maddelerine, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10. Maddesine aykırılığını gidermek ve aynı kanunun aynı maddesinin 1.fıkrasında yarattığı çelişkiyi ortadan kaldırmak için bir yasal çalışmanız var mı?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gazeteciler Eylül'ü adliyelerde geçirdi: 55 gazeteci hakim karşısına çıktıÖnceki Haber

Gazeteciler Eylül'ü adliyelerde geçirdi:...

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Berat Albayrak’ınyanıtlaması için soru önergesi verdiSonraki Haber

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Berat Albayr...

Başka haber bulunmuyor!