SÖZCÜ VE ODATV'YE KESİLEN CEZALAR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SÖZCÜ VE ODATV'YE KESİLEN CEZALAR
TANRIKULU SÖZCÜ VE ODATV'YE KESİLEN CEZALARI TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI!

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi ELVAN tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Av. Dr. M. Sezgin TANRIKULU

İstanbul Milletvekili

Türkiye, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütünün "Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi"nde bu yıl 180 ülke arasında 154. sırada yer almış olup,  raporda, Türkiye'de tutuklu gazeteci sayısında geçen yıla göre az bir gerileme kaydedilse de dünya genelinde hala en fazla gazetecinin tutuklu olduğu ülkelerden birinin Türkiye olduğu vurgulanmıştır.

Tutuklamalar dışında muhalif gazetecilere yapılan mali baskılar hala devam etmektedir. 

Kamudan resmi ilanlar dışında herhangi bir ilan almayan Sözcü'ye, BİK cezaları ile baskı oluşturulmaya çalışılırken, gazeteler için önemli gelir kaynaklarından birisi olan BİK ilanlarında Sözcü'ye uygulanan ambargo artmış; 2020'nin Ocak-Kasım döneminde Sözcü'ye 166 bin lira BİK cezası kesilirken, grubun diğer gazetesi Korkusuz'a da 373 bin lira ceza kesildiği haberleri basına yansımıştır. Yıl sonuna doğru BİK cezaları daha da artmış, 2020 Aralık Ayı için  hem Sözcü'ye hem de Korkusuz'a 10'ar gün BİK cezası verilmiş, yılın ilk 11 ayında her iki gazeteye toplam 26 gün ceza kesildiği göz ardı edilmemelidir.

Odatv'ye ise 371 bin lira ceza kesildiği, bu cezanın 132 bin lirasının Google Reklam Faturaları için olduğu haberleri basına yansımıştır. 

Bu bağlamda;

1.    Anılan cezalar ile ilgili olarak denetim raporları tebliğ edilmiş midir? Edilmemiş ise, gerekçesi ve izahı nedir?

2.    Ceza tespiti yapılırken uzlaşma davetleri yapılmış mıdır? Yapılmamış ise, gerekçesi ve izahı nedir?

3.    AKP Hükümetleri döneminde git gide artan bir şekilde muhalif gazetelere verilen cezalar ile gözdağı verme politikasına derhal son verilecek midir?

4.    2002 - 2020 yılları arasında yıllar bazında Türkiye'de halihazırda gazete, televizyon ve internet sitelerine (isim isim belirtilmek üzere) kesilen toplam ceza tutarı nedir?

5.    2002 - 2020 yılları arasında yıllar bazında Türkiye'de hangi gazete, televizyon ve internet sitelerine (isim isim belirtilmek üzere) kamu bankaları ve kamu kurumları tarafından hangi tutarda ilan ve reklam verilmiştir?

6.    2002 - 2020 yılları arasında yıllar bazında 18 Aralık tarihi itibariyle Birgün, Cumhuriyet, Evrensel, Sözcü, Korkusuz, Odatv, Yeni Akit, Sabah, Türkiye, Takvim, Yeni Şafak, Güneş, Akşam, Star ve Diriliş Postası'na toplam kaç kez hangi gerekçelerle ceza (tutarları ayrı ayrı belirtilmek üzere) kesilmiştir?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BİR KANUN 14 İHLAL!Önceki Haber

BİR KANUN 14 İHLAL!

Milletvekili Sındır, “Haberleşme altyapımızı güçlendirmeliyiz!”Sonraki Haber

Milletvekili Sındır, “Haberleşme altyapı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!