Tarihi Cebeci İnönü Stadı'nda yıkım başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tarihi Cebeci İnönü Stadı'nda yıkım başladı
Tarihi Cebeci İnönü Stadı’nda yıkım başladı. Meslek odaları, tarihi stadyumun yerine "Millet Bahçesi" yapılmak istenmesine karşı basın açıklaması yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yerine "Millet Bahçesi" ve cami yapılması planlanan Türkiye’nin en eski stadyumlarından Cebeci İnönü Stadı'nda yıkım başladı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, Makine Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, stat önünde basın açıklaması yaptı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “25 yıldır bu yık yap kültürünü yaşıyoruz. Gökçek  gitti ama yık yap kültürü maalesef bitmedi. Bu durum iktidarla birlikte yerel yönetimlerin de bakış açısını gösteriyor” dedi. Yıkım sürecine dair yıkım ruhsatı verildiğini söyleyen Karakuş, “Çankaya Belediyesinin verdiği ruhsatı meslek odaları olarak yargıya taşıyacağız, yürütmeyi durdurma talep edeceğiz” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “25 yıldır bu yık yap kültürünü yaşıyoruz. Gökçek  gitti ama yık yap kültürü maalesef bitmedi. Bu durum iktidarla birlikte yerel yönetimlerin de bakış açısını gösteriyor. Bugün burada yapılan şey aslında sadece bir tanığın yıkılması değil. Cumhuriyet’in değerinin yıkılmasıdır. Bunun yerine millet bahçesi kapsamında cami yapılacak altına otopark yapılacak. Üstünü de yeşillendiriyoruz diyerek halkı kandırmaya çalışacaklar. Bu aslında iktidarın yeni politikasıdır, yeşille birlikte yeşil sermayeyi bu tür alanlardan devşiriyorlar. Yıkım sürecine dair yıkım ruhsatı verildiğini biliyoruz. Çankaya Belediyesinin verdiği ruhsatı meslek odaları olarak yargıya taşıyacağız, yürütmeyi durdurma talep edeceğiz. Bu yıkıma ortak olanları, yıkım sürecinde suskun kalanları tarih hiçbir zaman affetmeyecek. Bugün tanıklık için buradayız. Bu tanıklığımız bitsin istiyoruz ama bu  iktidar gitmeden de bu tanıklık sürecinin bitmeyeceğini biliyoruz. İçerde gördüğümüz yıkım manzaraları bunlar 60 yıllık bir tarihin izleri ve 100 yılık bir kamusal alanının cami ve ticari ünitelerle talan edilerek dönüştürülmesidir” diye konuştu.

"HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDERKEN YIKIMLA KARŞILAŞMA KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL"

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Özgür Topçu, “İktidarın ideolojik projelerinden biri olan millet bahçesi projesine yönelik TMMOB’un odalarının açtığı davalar devam etmektedir. Hukuki süreçler devam ederken yangından mal kaçırırcasına bu yıkımla karşılaşmış olmak kabul edilebilir bir durum değildir. Bu yıkımını parçası olanları ve gerçekleştirenleri kınıyoruz. Bizler de bu sürecin parçası olacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz” dedi.

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri Ömer Dursun, “Cebeci Stadının bulunduğu konumdan dolayı yüksek değeri vardır. Yıllardır bu nedenle AVM’lere, ticaret ve konutlara dönüştürmeye çalıştılar. Çoğu zaman bir parselle ilgili bir durumda değildir. Bu alanın tamamıyla alakalı bir yatırımın başlangıcıdır. Bu nedenle millet bahçesi olarak seçildi. Buradaki kamusal nitelikli bir alan büyük bir bahçesi olan  camiye dönüştürülecek. Çocuğunuzla ailenizle gezebildiğiniz bir yer değil, cami cemaatinin gözleri önünde olacaksınız. İçeride idare ofisler vardır. Maaşa bağlanacak 4,5 kişinin hangi konuları idare edeceği de ortadadır. Kontrollü anti kamusal bir alan yaratıp bir miktar özgürlüğüne düşkün insanları buradan çıkartıp bu bölgeyi tamamen ele geçirmiş olacaklar” dedi.

EVRENSEL GAZETESİ - ANKARA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Obama’dan eski İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin’e veda mektubuÖnceki Haber

Obama’dan eski İsrail Cumhurbaşkanı Rivl...

GENEL MÜDÜR YILDIZ MÜJDEYİ VERDİSonraki Haber

GENEL MÜDÜR YILDIZ MÜJDEYİ VERDİ

Başka haber bulunmuyor!