haberanaliz

Tedavi gören sağlık çalışanları için Soru önergesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tedavi gören sağlık çalışanları için Soru önergesi
HDP vekili Tülay Hatimogulları'ndan Tedavi gören sağlık çalışanları için Soru önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Fahrettin Kocatarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 23.04.20

Tulay Hatımoğulları Oruç - Adana Milletvekili

Tedavi gören bütün hekim ve sağlık çalışanlarının bilgisine sahip olan Sağlık Bakanlığının veri açıklamaması üzerine, Türk Tabipleri Birliği (TTB) kendi olanakları ile “en az sayı olarak açıklanabilecek” verileri tespit etmiş ve hazırladıkları raporu 22 Nisan 2020 tarihinde kamuoyuna sunmuştur.Raporda, 44 ilde kamu/özel sağlık kurumlarında3474 sağlık çalışanının Covid-19 tanısı aldığı, bunların %38’inin hekim olduğu;hekim dışı sağlık çalışanlarının mesleklerinin ise ebe, hemşire, sağlık teknisyeni, sağlık memuru, eczacı, diş hekimi, temizlik çalışanı, tıbbi sekreter, şoför ve mühendis olduğu belirtilmiştir.

Tanı almış hekim sayısının en yüksek olduğu iller İstanbul, İzmir, Ankara, Eskişehir ve Adana’dır. Hasta sağlık çalışanı sayısının en fazla olduğu beş il ile Kişisel Koruyucu Donanıma (KKD) erişim sorunlarının en fazla olduğu beş il örtüşmektedir. Adana'da tanı almış hekim sayısı 18'dir. Raporda; Adana’da sağlık çalışanlarının %28’i tıbbi maske erişiminde sorun yaşamakta, %40’ının N95 maske erişiminde sorun var, %56’sının çalıştığı birimde çalışan sayısı hiç arttırılmamış, 48’ine triaj mekanı sağlanmamış ve %44’üne salgınla ilgili eğitim verilmediğine yer verilmiştir.

Bu bağlamda;

 1. Sağlık Bakanlığı, tedavi gören bütün hekim ve sağlık çalışanlarının bilgisine sahip olmasına rağmen, bu veriyi neden açıklamamaktadır?
 2. Covid-19 tanısı doğrulanmış kaç sağlık çalışanı vardır? Meslek, kurum ve il dağılımı nedir?
 3. Kişisel koruyucu ekipman stoğu ve üretimi kapasitesi nedir? Bakanlığa bağlı hastaneler dışında üniversite hastanelerine de dağıtım yapılmakta mıdır?
 4. Tanısı doğrulanmış olguların ikamet ettikleri il ve ilçelere göre, yaş ve cinsiyete bağlı dağılımları nasıldır? Adana’da tanısı doğrulanmış kaç hasta vardır ve durumları nedir?
 5. Sağlıkemekçilerinin, kişiselkoruyucudonanımaerişim sorununu çözmek için nasıl adımlar atılmaktadır?
 6. Adana’da ve tüm Türkiye’de hastanelerde sağlık çalışan sayısının arttırılması, triaj mekanının sağlanması ve salgınla ilgili gerekli eğitimlerin verilmesi sağlanacak mıdır?

BASIN BÜLTENİDİR


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP’li Emre Bakan Gül’den, ‘af’taki net rakamı istediÖnceki Haber

CHP’li Emre Bakan Gül’den, ‘af’taki net...

Gürer: “Ramazanda olsun siyasette ötekileştirme anlayışından iktidar vazgeçmelidir”Sonraki Haber

Gürer: “Ramazanda olsun siyasette ötekil...

Başka haber bulunmuyor!