Tosun'un Süleyman SOYLU tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği Soru Önergesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tosun'un Süleyman SOYLU tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği Soru Önergesi
Diyarbakır MV. Sn. Remziye Tosun'un İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği Soru Önergesidir.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından Anayasa’nın 98’inci TBMM İçtüzüğünün 96’ıncı 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılması konusunda gereğini arz ederim.

Remziye TOSUN - Diyarbakır Milletvekili

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Diyarbakır merkezli olmak üzere 20 ilde faaliyet yürüten bir sivil toplum platformu ve yüzlerce sivil toplum kurumunun katıldığı bir çatı kuruluşudur. Çalışmalarını eğitimden sağlığa, ekolojiden yerel yönetimlere, cinsiyet eşitliğinden gençliğin sorunlarına, sanatın yaşamsallaşmasından hukukun evrensel normları gibi birçok alanda toplumsal sorunların sebebini ortaya çıkarmak, proje geliştirmek ve çözmeye çalışmak için 13 yıldır faaliyet yürütmektedir.Kuruluş aşaması ve çalışmaları kapsamından Anayasal bir oluşum teşkil etmesine rağmen asılsız ve keyfi uygulamalarla kongre binaları sürekli basılmakta,üyelerive yöneticileri terörize gösterilmeye çalışılarak çalışmaları engellenmektedir.26 Haziran 2020 tarihinde Diyarbakır’da Demokratik Toplum Kongresi binasına operasyon düzenlenmiş DTK Divan üyesi Jiyan Taş ve Hüseyin Kaya, Rosa Kadın Derneği yöneticisi Rojda Barış, ev hapsinde olan görevden alınan Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak, Hazro Belediye Meclis üyesi Fesih Balbey, Bismil Belediyesi Meclis üyeleri Enver Çelik ve Aynur Aktar, Çınar ilçesinden Enver Temiz, MEBYA-DER yöneticisi Yıldız Damla, DBP PM üyesi Leyla Bağatır, KESK Genel Meclis üyesi ve TÜM BEL-SEN üyesi Ayten Tekeş, Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şube Başkanı Suphi İzol, Makine Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu üyesi Arin Zümrüt, barış annesi Makbule Özbek, avukat Berdan Acun, HDP Kocaköy İlçe Eşbaşkanı Cahit Ay, Kulp eski HDP İlçe Eşbaşkanı Selva Akkoyun, Bağlar ilçesinden Gurbet Çakar, Silvan ilçesinden Mehmet Sağlam, Fatma Bülbül ve Tahir Turan gözaltına alınmışlardır.Evine polis köpekleriyle baskın yapılarak gözaltına alınan  HDP Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi Sevil RojbinCetin ise polis köpeklerinin saldırısına uğramıştır.Ev baskını sırasında polis  ve köpeklerin saldırısına uğrayan Sevil Rojbin Çetin’in aldığı darbe görüntüleri medyada da yer almıştır.

Bu bağlamda;

 1. Kuruluş aşaması ve faaliyetleri Anayasaya uygun olmasına rağmen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve faaliyetlerinin sürekli yasadışı gösterilmesinin amacı nedir?
 2. Baskın sırasında tabelası ve içeride bulunan kitaplar dahi  gözaltı gerekçesi yapılarak basına servis edilmiştir.Birkurumun,kuruluşun veya herhangi bir oluşumun kendi kurumuna tabela asması suç mudur?
 3. Baskın sırasında herhangi bir illegal doküman olmamasına rağmen DTK üyeleri ve yöneticilerinin gözaltına alınmasının izahı ve sebebi nedir?
 4. Kurumlarına yapılan baskını basın açıklaması ile protesto etmek isteyen DTK ve üyelerinin basın açıklaması yapmaları neden engellenmiştir?Anayasal bir hak olan basın açıklamaları ve protestoların engellenmesinin amacı nedir?
 5. Evine baskın yapılarak polis ve polis köpeklerinin saldırısına uğrayan HDP Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi Sevil Rojbin Çetin’in darp görüntüleri medyaya da yansımıştır.Onlarca polisin siyasetçi bir kadına polis köpekleri eşliğinde saldırmasının izahı nedir?
 6. Son zamanlarda polislerin  polis köpekleri eşliğinde yaptıkları ev baskınları sırasında şiddet ve köpeklerin saldırı izleri sık sık basına yansımaktadır.Söz konusu uygulama ile ne yapılmak istenmektedir?Polislere bu yönlü verilmiş bir talimat mı vardır?
 7. Ev baskını sırasında polis ve polis köpeklerinin saldırısına maruz kalan HDP Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi Sevil Rojbin Çetin’in yaralanmasına sebep olan göz yuman yetkililer hakkında bir soruşturma açılmış mıdır?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CESUR; KİRAZ ÜRETİCİSİNİN YANINDAÖnceki Haber

CESUR; KİRAZ ÜRETİCİSİNİN YANINDA

Abdullah Gül'den dikkat çeken açıklama: Durum kaygı verici!Sonraki Haber

Abdullah Gül'den dikkat çeken açıklama:...

Başka haber bulunmuyor!