Türkiye günde 7 hekimini kaybediyor: Bir takım ameliyatlar yapılamaz duruma gelebilir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye günde 7 hekimini kaybediyor: Bir takım ameliyatlar yapılamaz duruma gelebilir
Bu yılın haziran ayına dek, 616’sı uzman, 555’i pratisyen hekim yurtdışına gitmek için TTB’ye başvuruda bulundu. TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut, 'Türkiye’yi ciddi sorunlar bekliyor' dedi.

Türkiye'den son yıllarda önemli sayıda hekim yurt dışına gidiyor. Hekimlerin yurt dışı tercihlerinde ekonomik gerekçelerle birlikte asıl neden ülkedeki siyasi ortam ve sağlık çalışanlarına yönelik dozu her geçen gün artan ölümlü şiddet olayları. 

Hekimlerin yurt dışına gitmelerini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Giderlerse gitsinler" diye değerlendirmesi de yurt dışı göçünü hızlandırdı. 

Bin 200’ü aşkın hekimin yurtdışına gitmek için Türk Tabipleri Birliği’nden (TTB) belge almak için başvurduğu, yıl sonunda bu rakamın 3 binleri bulacağı belirtildi. Önceki yıllarda daha çok asistan ile pratisyen hekimlerin gitmek için belge almak istediği kaydedilirken, bu yıl uzman ve akademisyenlerin başvurularının artması dikkat çekti. Önümüzdeki yıllarda cerrahi, iç hastalıkları, çocuk sağlığı, anestezi, radyoloji, göz hastalıkları gibi branşlarda hekim eksikliği yaşanacağı vurgulandı.

Günde ortalama 7 hekimin yurtdışına gitme girişiminin olduğu kaydedilirken, BirGün'den Sibel Bahçetepe, yurtdışına gitme hazırlığı yapan ve yurtdışına giden hekimler bazı hekimlerle konuştu.

'TÜRKİYE BENİM BİLDİĞİM, YETİŞTİĞİM VE ÖZLEDİĞİM BİR ÜLKE DEĞİL ARTIK'

Dr. Berfin Şenol (27) 2 yıldır Ankara’da özel bir hastanede hekimlik yapıyor. “Böyle olacağını bilseydim tıp fakültesini hiç seçmezdim” diyen Şenol, "Birleşik Krallık’ta bir yerde, artık neresi olursa orada doktorluk yapmak istiyorum. Son sınava girdim,geçtiysem muhtemelen birkaç aya gideceğim" dedi. Şenol, şu değerlendirmelerde bulundu: “Hekime, sağlıkçıya şiddet, iş yoğunluğu, ekonomik şartların yetersizliği gibi çok sayıda neden yüzünden gitmek istiyorum. Gitmek hiç kolay değil. Her gün anneme, babama bir şey olursa hangi uçakla, ne zaman, nasıl Türkiye’ye gelirim bunları düşünüyorum. Türkiye benim bildiğim, yetiştiğim ve özlediğim ülke değil artık. Burası açık hava cezaevi benim için. Kadın olduğum için mi, doktor olduğum için mi, kimliğim nedeniyle mi öldürüleceğim bunları düşünmekten yoruldum.”

'ÇOK BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIM'

Dr. Dilara Ateş (27) ise 7 ay önce İstanbul Sancaktepe’de çalıştığı hasteneden istifa ederek, Almanya’ya yerleşen hekimlerden biri.

Ateş, şunları söyledi: “Mezun olduktan sonra aslında Türkiye’de kalmayı ve TUS’a başvurmayı düşündüm. Ama daha sonraki ciddi ekonomik kriz, çalışma şartlarımızın kötü olması, can güvenliğimizin olmaması kesin kararı almama neden oldu. Çocuk uzmanı olmak istiyorum. Almanya’nın ekonomik ve özlük hakları çok daha iyi, hekime yönelik saygı da var, şartları da daha insani. Tıp fakültesini severek yazdım, çocukluğumdan beri istediğim bir bölümdü. Hekimlik mesleği şu an ne yazık ki itibarsızlaştırılıyor. Çok büyük hayal kırıklığına uğradım.”

'BAM TELİ, ERDOĞAN'IN HEKİMLER HAKKINDAKİ SÖZLERİ'

ABD Minnesota Üniversitesi’nde nöroradyolog olarak görev yapan Dr. Can Özütemiz ise Türkiye’den Amerika’ya üst ihtisas yapmak amacıyla gidip kalanlar arasında. Özütemiz, 2016 yılında ABD’ye gittiğini anlatarak, "Türkiye’de yavaş yavaş değişen iklim beni kalmaya itti. Bakılan hasta sayısı, iş yoğunluğu, özellikle hem devlet hastanelerinde, hem de akademik kurumlarda önemli kurumlara insanların nitelikleri ve becerileriyle değil, daha çok siyasi ilişkileri, cemaat bağlantıları ile geldiğini gördüm. İkinci etken de Gezi direnişinden sonra yaşanan iklimdi. Hekime şiddet de tabii ki en önemli faktörlerden biri. Geriye dönüp baktığımda hiç pişman değilim" dedi. Özütemiz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hekimlere yönelik ‘giderlerse gitsinler’ açıklamasının kendisi için "bam telinin koptuğu nokta" olduğunu da söyleyen Özütemiz, "O açıklama herkeste büyük bir hayal kırıklığı yarattı" değerlendirmesini yaptı.

'BİR TAKIM AMELİYATLAR YAPILAMAZ HALE GELİR'

TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut ise geçen yıllarda daha çok genç ve pratisyen hekimlerin yurtdışına gittiğini ancak bu yıl tablonun değiştiğini, daha çok akademisyen ve uzmanların gitmek için başvurularda bulunduğunu söyledi.

Bulut, özetle şu bilgileri paylaştı:

"Alanlarındaki uzman isimler de Türkiye’den ayrılmak istiyor. Temel nedenlerden biri ekonomik. Ayrıca siyasi liderlerin ‘giderlerse gitsinler söylemi’. Bu çok kırgınlık yarattı. Çalışma koşulları çok kötü, beş dakikada bir muayene, günde 70-100 hastaya bakmak hekimlerde verimliliği düşürdü. Sağlıkta Dönüşüm Programı sağlıkta çöküş yarattı. Bunu halen görmek istemiyorlar. Özellikle anestezi, yoğun bakım gibi belli alanlarda hizmet açığı oluşacak, cerrahi branşlardan gidişler daha fazla. Bu alanlarda gelecekte Türkiye’yi ciddi sorunlar bekliyor. 13 bin asistan kadrosu açtılar ama asistan kadrolarını eğitecek kadrolar yok, kim eğitecek bu asistanları? Önümüzdeki yıllarda bir takım ameliyatlar yapılamaz duruma gelir.”

ARTI GERÇEK


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sivas'ta su seviyesi yüzde 6'ya geriledi: '3 aylık su kaldı'Önceki Haber

Sivas'ta su seviyesi yüzde 6'ya geriledi...

Rusya'da ilk kez taşıyıcı anneye hapis cezasıSonraki Haber

Rusya'da ilk kez taşıyıcı anneye hapis c...

Başka haber bulunmuyor!